Türkiye’nin Politik Twitter Profili

Burson-Marsteller, Klout İşbirliği İle Politikada Türkiye’nin Twitter Resmini Çekti

Burson Marsteller, G20 ülkelerindeki medya mensupları, politikacılar ve politikada etkin diğer Twitter kullanıcıları arasında en etkili 10 ismi belirledi… 31 milyon Facebook ve 8 milyon Twitter kullanıcısı bulunan Türkiye’de, sosyal ağlarda politik açıdan en etkili isimler listesinde iktidar partisi AKP açık farkla öne çıktı.

31 milyon Facebook ve 8 milyon Twitter kullanıcısı ile sosyal ağlarda Avrupa’nın en aktif ülkelerinden biri olan Türkiye’de, politika alanında en etkili Twitter kullanıcıları arasında iktidar partisi AKP ağırlığını ortaya koyuyor. Burson-Marsteller’in sosyal medya ölçümleme şirketi Klout ile çıkardığı Türkiye’nin Twitter haritasında, politikada ilk 10’a giren isimler arasında iktidara muhalif olan sadece iki kişi yer alıyor. Bunlardan biri ana muhalefet partisi CHP’nin lideri Kemal Kılıçdaroğlu, diğeri ise gazeteci Ece Temelkuran. Ece Temelkuran, aynı zamanda Türkiye’nin Twitter politika resminde ilk 10’a giren tek kadın oldu.

Türkiye’nin politikada en etkili Twitter kullanıcıları listesinde ilk 10’da sırasıyla şu isimler yer alıyor: Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, gazeteci Ahmet Hakan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, gazeteci Cüneyt Özdemir, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, gazeteci Ece Temelkuran, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, gazeteci Mehmet Ali Birand ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan.

Klout’un yaptığı araştırmaya göre Twitter’da en etkili 10 ismin toplam takipçi sayısı yaklaşık 363 bin, bu kullanıcıların toplam Klout puanı 72, son üç ayda çektiği takipçi sayısı 485 bin, son üç ayda retweet (RT) sayısı yaklaşık 50 bin. ilk 10’daki kullanıcılardan son 3 ayda bahsedenlerin sayısı ise 64 bin. Ayrıca, Türkiye’nin politikadaki Twitter ünlülerinin aynı süre zarfında yaklaşık 1200 kişiyi takip ettiği görülüyor.

Burson-Marsteller’in Klout işbirliği ile yaptığı Twitter araştırmasında politikacıların Türkiye’de sosyal ağları çok etkili ve etkin bir şekilde kullandığı görülüyor. İlk 10 kullanıcının mesajları ise futboldan politikaya, kişisel hak ve özgürlüklerden magazine kadar çeşitli alanları kapsıyor.

Burson-Marsteller’in Klout’a yaptırdığı “G20 Influencers Türkiye” araştırmasıyla ilgili detaylı bilgilere ulaşmak için http://www.g20influencers.com/country-page-turkey.php adresini ziyaret edebilirsiniz.

Yorum yapın