Lumia Ailesi İçin Amber Güncellemesi Başladı!

Lumia-520-FM-radio-jpgNokia Lumia’lar için merakla beklediğimiz Amber güncellemesi telefonlara dağıtılmaya başlandı. Geçtiğimiz hafta bazı ülkelerde yayınlanmaya başlayan Lumia Amber güncellemesi, birkaç gün içerisinde ülkemizde de aktif olacak.

İleri düzey kullanıcılar, Amber & GDR2 güncelleştirmesini Nokia Software Update ile telefonlarına kurarken, son kullanıcılar için merakla beklenen gün geldi diyebiliriz.

Amber & GDR2 güncelleştirmesi olarak dağıtılmaya başlayan yeni güncellemeler Lumia 820 ve Lumia 920‘ler için başlamış durumda. Bölüm bölüm, ülke ülke güncellemeler aktarılırken ülkemizde de birçok kullanıcının sabredemeyip, Lumia’larını Nokia Software Updater yazılımı ile Amber yazılımını kurduklarını duymaya başladık.

Dün gece ise Lumia 920 ve 820’ler için GDR2 güncellemesi yayınlandı.

Lumia 920 ve 820 kullanıcılarına telefonlarındaki güncellemeleri kontrol etmelerini tavsiye ediyorum.

Yalnız dün gece sunulan güncelleme Amber değil!

Yeni Amber güncellemesi ile, Lumia serilerinin tüm eksiklikleri tamamlanmış oluyor. Nokia Data Sense uygulaması, FM Radyo, Lumia Renk profilleri, Arama engelleme, dokunmatikte iyileştirmeler ve Smart Camera gibi birçok yenilik ile tanışıyor olacağız. 

Telefonunuzdaki güncellemeleri almak için;

  • Başlangıç Ekranını Sola kaydırın
  • Ayarlar menüsüne girin
  • Telefon Güncellemeleri seçeneğini açın

Bu bölüm içerisinde yeni güncellemeleri denetleyebilirsiniz. Güncellemeyi gördüğümüz zaman bir Wifi internet bağlantısı ile telefonunuza indirebilirsiniz.

Not: 3G denemeyin 50 küsür MB datanız boşa gitmesin! Ayrıca şarjınız az ise tavsiye etmiyorum! Önce telefonu şarj ediniz ve en azından %60’ın üzerine çıkartınız. Aksi takdirde güncelleme sırasında telefonunuzun pili biterse, telefonunuz kullanılamaz bir hale gelebilir.

Dün gece gelen güncelleme ise, Amber değil, GDR2 olarak görünüyor ve yukarıda saymış olduğum özellikler henüz aktif edilmiyor. Lumia 920 ve 820’ler için şuan Amber güncellemesini beklememiz gerekiyor.

Amber güncellemesinin Türkiye için gelip gelmediğini aşağıdaki adres üzerinden kontrol edebilirsiniz.

http://www.nokia.com/global/support/software-update

Amber güncellemesini alan birçok kullanıcı telefon bataryasında iyileştirmeler olduğunu ve daha uzun ömürlü olduğunu söylüyor. Bunun yanı sıra kamera iyileştirmesi (evet gözle görülür bir fark var), FM radyonun sorunsuz çalıştığını (arayüzü çok basit ama Nokia ileride geliştirecektir.), Glance özelliği, SMS engelleme ve arama özelliklerinin sorunsuz olduğunu belirtiyorlar.

Lumia-720-smart-camera-jpgAmber güncellemesini alan herkes memnun!

Amber güncellemesi gibi bir çok önemli güncelleme ve bir anda tüm dünyaya açılmıyor. Sorunsuz geri dönüşler alınması ve bir problem olmaması için bölge bölge, model model ve operatöre bağlı olarak güncellemenin dağıtılması değişiyor. Ülkemizde de bölüm bölüm olarak Lumia’lara Amber güncellemesi geliyor.

Şuan aktif olan güncelleme, Microsoft’un GDR2 güncellemesi ve bazı ülkelerde GDR2 ile Amber birlikte gelse de bizim için öncelik GDR2 güncellemesine verilmiş gibi görülüyor.

GDR2’nin dün gece aktif edilmesi de Amber’in birkaç gün içerisinde geleceğinin habercisi olarak görülebilir.  Bakalım Amber güncellemesi telefonlarımıza birkaç gün içerisinde sorunsuz bir şekilde gelecektir.

Şimdiden Microsoft’a ve Nokia’ya teşekkürlerimi sunarım. Bu müthiş cihazlar, Microsoft’un geç de olsa el attığı Windows Phone 8 ile birlikte her geçen gün daha da mükemmelleştiriliyor!

Yorum yapın