Nokia Lumia 820 İnceleme -2

Lumia_820_ustNokia Lumia 820 modeli Windows Phone 8 için, orta seviye telefon olarak düşünülmüş. Özellikle de Lumia 920’ye bütçesi yetmeyenler için ideal bir cihaz olduğunu görüyoruz.

Orta seviyede bir telefon olarak söylesek de, güçlü donanımı ile benzer konsepteki birçok cihazla baş edebilir.  Microsoft’un yeni Mobil işletim sistemi Windows Phone 8 ile birlikte iyi bir uyum sağladığı ortada.

Lumia 820 modeli ağabeyi 920’ye göre daha hafif ve daha ufak olarak dizayn edilmiş. Ekranı Windows Phone 8’in Tiles arayüzü ile bir bütünlük sağlıyor. En büyük farklı ise değiştirilebilir arka kapaklara sahip olması.  Lumia 920’ye göre farklı renklerde arka kapak takılabiliyor. Ağabeyine göre arka kapağın açıldığı ve pil kısmının söküldüğünü söylemek gerekiyor!

Ön yüzünde alt kısımda menü tuşları konumlandırılmış. Ekranın dokunmatik hissiyatı ise ağabeyinden farksız. En ufak dokunuşlarınızı bile rahatlıkla algılayabiliyor. Ekran geçişlerinde ya da yukarı aşağı sürüklemelerde herhangi bir takılma yok.  Ağabeyi Lumia 920’deki gibi sağ tarafta ses, açma kapama ve kamera tuşları bulunuyor. Alt kısımda ise micro USB girişini görüyoruz. Üst kısımda da her zamanki gibi 3,5mm kulaklık girişine yer verilmiş.

Birçok kişiye Lumia 920 ağır ve büyük gelebilir. Nokia Lumia 820’de ise bu daha ergonomik bir yapı ile daha hafif olarak dizayn edilmiş. Elinize rahatlıkla oturan bir yapısı var.  Yalnız arka kapağı ilk açışınızda biraz zorlanabilirsiniz!

Arka kapağı açtığınızda pil kısmı elinize geliyor ve pil yuvasının yanında MicroSD kart yuvası ile sim girişini görüyorsunuz.  Beni birazcık zorlayan arka kapak plastikten yapılma ve Nokia 920’deki o güzel sağlamlık hissini kaldırıyor.

Windows Phone 8 işletim sistemi ile birlikte gelen Nokia Lumia 820’nin performansı oldukça iyi. Hakkını vermemiz lazım!  Ekran ise 4,3 inç büyüklüğünde ve 800 x 480 çözünürlük özelliğinde.

Çok net bir görüntü vermese de Amoled teknolojisine sahip ekran, orta seviyeli bir cihaz için idare ediyor. Renk kalitesi ise takdire şayan bir şekilde sizi etkileyecektir.  Elbette ki ppi değeri ağabeyi Lumia 920’ye göre oldukça düşük.

Lumia_820_yan_tus   Lumia_820_yan_alt   Lumia_820_ust

Nokia’nun müzik deneyimini tadmayanlar için bir kez daha söylemek isterim. En azından Lumia 820’de müzik deneyimini mutlaka deneyin.

Lumia 820 içerisinde çift çekirdekli Snapdragon S4 işlemcisi konulmuş. Ekran GPU’su olarak Adreno 225 gücüne güç katıyor. 1GB Ram miktarı ise oldukça etkileyici. Yani orta seviye bir cihaza göre sıkı bir performans sahibi bir cihaz olarak görülebilir.

Performans olarak beni tatmin etti!

Her ne kadar Lumia 920’den eksikleri de olsa, bütçesi düşük olanlar için ideal bir cihaz haline geliyor.  Lumia 920 ile müthiş fotoğraflar çektikten sonra Lumia 820’de de aynı performansı bekliyordum. Fakat ara sıra sizi hayal kırıklığına uğratacak bir fotoğrafla karşılaşabilirsiniz. Bildiğim kadarı ile kamera ve pil performansını artırmak için Kanada ve Amerika’da bir güncelleme yayınlanmaya başladı. Özellikle de bu güncellemeyi alan Lumia 820 kullanıcılarının keyfi yerinde! Bugün yarın bu güncelleme bize de gelir diyerek, Nokia’ya teşekkür ediyorum.

Lumia_820_sim   Lumia_820_pil_arka   Lumia_820_pil

Rakiplerine göre kıyaslandığında ise fotoğraf ve kamera konusunda son derece iyi bir peformans verdiğinin altını çizmek gerekiyor!

Gelelim uygulamalara

Windows Phone 8 marketi ve Nokia’nın Lumia’lar için özel uygulamalar da bulabiliyorsunuz.  Uygulamalar bildiğim kadarı ile 100 bini geçti. Olmazsa olmaz dediğimiz Twitter, Facebook gibi birçok uygulamaya sahip olabilirsiniz. Bu konuda herhangi bir sıkıntı yok. Aynı zamanda Windows Phone 8 uygulamalarının da Windows Phone tasarım çizgilerini taşıdığını görüyoruz.  Search butonu ise Yandex’in uygulamasına gidiyor. Microsoft ve Yandex Türkiye iyi bir iş birliğine gittiğini görüyoruz.

Son olarak 1650 mAh pile sahip olan Lumia 820 ile ekranın parlaklığını biraz kısarsanız ve cihaza çok yüklenmezseniz yeterli bir sürede pil ömrü olduğunu söyleyebilirim. Yine de pil, ufak tefek hatalar ve kamera konusunda bir güncelleme geleceğini biliyoruz.  Eğer cihazı çok sık ve sürekli kullanırsanız gün bitmeden telefon şarjı bitebilir. Fakat ortalama bir kullanıcıyı göz önüne aldığımda bir günü rahatlıkla geçirebileceğini düşünüyorum. Ben biraz ileri seviyede cihazı kullandığım için yeterli gelmedi.

Lumia_820_kulaklik   Lumia_820_arka-kamera   Lumia_820_arka_kapak

Gmail gibi hesaplarınızı Nokia Lumia 920’de olduğu gibi Nokia Lumia 820’de de kullanabiliyorsunuz. Benim telefon rehberim Gmail üzerinde ve Gmail hesabımı tanımlayarak rahatlıkla rehberime ulaştım. Hani Microsoft olunca Google olmaz gibi düşünmeyin!

Arka kapak sanki cihaza yakışmamış gibi duruyor. Daha doğrusu kalitesini beğenmedim. Fakat renkleri şahane, dilerseniz farklı renklerde kullanabiliyorsunuz. Lumia 920 için bunu söyleyemiyoruz. Çünkü arka kapak açılmıyor!  Fiyatı ile orta seviyeye hitap edecek olan Nokia Lumia 820, 1200TL fiyatla satışa sunuldu.

Bütçeniz için ideal ve performans olarak sizi şaşırtabilecek olan Nokia Lumia 820, Windows Phone işletim sistemi ile gerçekten de başarılı bir performans sağlıyor.

Teknik Özellikleri:

İşlemci: 1,5GHz çift çekirdek
Grafik: Adreno 225
Ram: 1GB
Depolama: 8GB + microSD
Kamera: 8Mp ve VGA ön kamera
Pil: 1650 mAh

“Nokia Lumia 820 İnceleme -2” üzerine bir yorum

Yorum yapın