Lumia Amber Güncellemesi Yenilikleri

FM_Radyo (1)Kısa bir süredir Lumia 920 ve 820 modelleri için Amber güncellemesi dağıtılmaya başlandı. Bu güncelleme sayesinde Nokia Lumia ailesi akıllı telefonlarımız çok daha akıllı ve işlevsel bir duruma geliyor. Birçok yeniliğin ve düzeltmenin yapıldığı Lumia Amber güncellemesi ile Nokia akıllı telefonlarımıza Amber güncellemesi ile gelen yenilikler biz kullanıcılar için büyük kullanım avantajları sağlamakta.

Son olarak geniş Lumia ailesinin diğer üyelerinin biraz daha beklemesi gerektiğini ileride diğer modeller için de Amber güncellemesi geleceğini hatırlatmak isterim. Yeni güncelleme şuan Microsoft’un GDR2 güncellemesi olarak geliyor. Amber için birkaç gün daha beklemeniz gerekli. Fakat beklemeden Amber güncellemesi almak isterseniz Lumia 920 ve 820 için Nokia Software Updater yazılımını kullanabilirsiniz.

Yenilikler

Ekran ve Dokunma;

Amber güncellemesini Lumia 920 ya da 820 telefonunuza yüklediğiniz zaman Ayarlar > Sistem > Ekran + Dokunma menüsü içerisinde “Lumia Renk Profili” karşınıza gelecektir.

Lumia Renk Profili menüsü altında, “Ekran” sekmesi içerisinde Lumia akıllı telefonunuzun renk ayarlarını kendiniz için özelleştirebiliyorsunuz. Ekran + Dokunma ayarları içerisinde,

  • Gün Işığında Okunabilirlik
  • Pil Koruyucusu Parlaklığı

seçeneklerimiz yer alıyor. Bu seçeneklerin altında “Lumia Renk Profili” bölümünü göreceksiniz. “Ayarla” butonu ile Lumia’nızdaki renklerin doygunluğunu ve renk sıcaklığını kendinize göre özelleştirebiliyorsunuz.

Glance Screen

Dokun sekmesi altında ise bir değişiklik olarak “Telefonu uyandırmak için dokunun” yeniliğini görüyoruz. Bu kutucuğu işaretlerseniz telefonunuz kilitli olduğu zaman ekran üzerine iki kere dokunarak kilit ekranına geçebiliyoruz. Bu sayede açma kapama tuşuna basmamız gerekmiyor.

Göz atma sekmesi altında ise “Göz atma” özelliğini görmekteyiz. Bu özellik sayesinde telefonumuz ekranı kararttığı zaman ekrana iki kere dokunarak ya da açma tuşuna basarak, bildirimlere ve saate göz atabiliyoruz. “Göz atma” kısmını isterseniz zamanlayabilir, açık bırakabilir ya da özet olarak ayarlayabilirsiniz.

Ekran_ve_Dokunma (3)   Ekran_ve_Dokunma (2)   Ekran_ve_Dokunma (1)

 

Göz Atma seçeneklerinde kapalı, özet, zamanlanmış ve daima açık seçenekleri mevcut. Bu seçeneklerde ise,

  • Kapalı: Saati ekran kilitliyken kapatır. Çift dokunma ile telefonunuzu açabilirsiniz fakat saat görüntülenmez.
  • Özet: Ekran kilitlendiği zaman saat bir süre ekranda gözükür. Bu süre geçtikten sonra ekrandan saat de kaldırılır. Ekranda saati görmek isterseniz, Lumia’nızın ekranına dokunmadan elinizi üzerinden geçirin. Sensör elinizi gördüğü anda, saati gösterecektir.
  • Zamanlanmış: Ekran kilitliyken saatin gösterilmesini zamanlar. Mesela gece 00:00 ile saba 09:00 arası ayarlarsanız ekran kilitliyken saat sadece bu zaman aralığında ekranda gösterilir.
  • Daima açık: Ekran kilitli moddayken saat sürekli olarak gösterilecektir.

Nokia Smart Cam;

Yeni güncelleme ile karşımıza gelen en önemli özelliklerden bir tanesi olarak karşımıza geliyor. Menü içerisinde “Nokia Smart Cam” uygulamasını açtığımız zaman hareketli fotoğraflar çekmek artık çocuk oyuncağı haline gelmiş.

Hareketli bir fotoğrafı “Nokia smart cam” ile çektiğiniz zaman hareket eden nesnenin en iyi halini yakalayabiliyoruz. Ya da isterseniz hareket eden bir kişiyi veya nesneyi dilediğiniz gibi yürütebilir ve başka bir yere taşıyabilirsiniz. Hareket eden nesnenin birkaç kopyasını oluşturarak hayal gücünüze göre çektiğiniz fotoğrafları süslemek artık çok kolay…

Nokia_Smart_Cam (1)   Nokia_Smart_Cam (2)   Nokia_Smart_Cam (3)

IBM Notes Traveler;

Karşımıza çıkan bir diğer yenilik ise, “E-posta ve Hesaplar” menüsü içerisinde “Hesap Ekle” bölümünde “IBM Notes Traveler” hesabı olarak karşımıza çıkıyor.

IBM Notes Traveler hesabımızı artık Lumia’larımızda kullanabiliyoruz. IBM Lotus ailesine ait bu hesap sayesinde cep telefonumuza yükleyerek, şirket e-postalarını, push mail özelliğini, ve adres defteri senkronizasyonu ile takvim senkronizasyonumuzu sağlayabiliyoruz.  Birçok Nokia telefonuna eklenebilen bu hesap, Lumia ailesine de Amber güncellemesi ile eklenebilir hale geldi. Küçük çaplı Exchange kullanan firmalar için güzel bir uygulama…

IBM_Notes_Traveler (3)   IBM_Notes_Traveler (1)   IBM_Notes_Traveler (2)

FM Radyo;

Lumia ailesinin bence en önemli eksiklerinden bir tanesi FM Radyo özelliğiydi. Artık müzikle bütünleşen Lumia ailesinin FM Radyosuna Amber güncellemesi ile sahip olduk.

FM Radyosuna “Müzik ve Videolar” uygulaması içerisinde ulaşabiliyoruz. Ayrıca konulması daha iyi olurdu. Nedense, “Müzik ve Videolar” uygulaması içerisine konumlandırılmış durumda. İlk bakışta FM Radyo nerede? Diye düşünebilir, arayabilirsiniz.  “Müzik ve Videolar” uygulamasını açarsanız, “Koleksiyon” sekmesi altında “Radyo” uygulamasına ulaşabilirsiniz.

FM Radyo arayüzü çok basit ve sade tasarlanmış. İçerisinde sık kullanılanlar özelliği mevcut. Bu sayede radyo kanallarımızı kayıt edebiliyoruz. Biraz daha gelişmiş bir arayüz olmasını beklediğimi itiraf etmeliyim. Eminim ki Nokia, ileride bu arayüzü daha da geliştirecektir.

FM_Radyo (2)   FM_Radyo (3)   FM_Radyo (1)

Nokia Video Upload;

Amber güncellemesi ile karşımıza gelen önemli yeniliklerin bir diğeri de, “Nokia Video Upload” uygulaması. Bu uygulama sayesinde çekmiş olduğunuz videoları Youtube hesabınıza yükleyebilmeyi kolaylaştırıyor. Çekmiş olduğunuz videoları bu uygulama içerisinde bir tek dokunma ile Youtube hesabınıza aktarabilirsiniz.

Nokia_Video_Upload (1)   Nokia_Video_Upload (2)   Nokia_Video_Upload (3)

En Son Ziyaret Edilenler;

Son olarak karşımıza gelen yenlik Internet Explorer içerisindeki küçük de olsa, “En son ziyaret edilenler” menüsü. Bu menü sayesinde son Internet Explorer üzerinde ziyaret etmiş olduğunuz siteleri görebiliyorsunuz.

Internet Explorer’ı açıp, sağ alttaki … (üç nokta) simgesine bastığımız zaman açılan menü içerisinde “En son ziyaret edilenler” menüsünü görebilirsiniz. Bu menüye girdiğimizde son ziyaret etmiş olduğumuz sayfaların listelendiğini göreceksiniz. Bu bölümden en son ziyaret ettiğiniz bir siteyi seçip, Internet Explorer üzerinde tekrar görüntüleyebilirsiniz.

En_Son_Ziyaret (1)   En_Son_Ziyaret (2)   En_Son_Ziyaret (3)

Arama + SMS Filtresi;

Amber güncellemesi ile “Arama ve SMS Filtresi” özelliği karşımıza gelen önemli güncellemeler arasında yer alıyor. Android telefonlarda ve sonradan iPhone’a eklenen bu özelliği birçoğunu eminim ki sıkça kullanıyordur.

“Ayarlar” menüsü içerisinde Sistem sekmesi altında en altlarda yer alan “Arama+SMS Filtresi” özelliğine geliyoruz. Açılan bölüm içerisinde aramaları ve smsleri engelle ve gelişmiş ayarları görebilirsiniz. Bu kısımda aramaları ve smsleri engelleyi açtığımızda, bir arama geldiği zaman çağrı kaydı üzerinde numaranın üzerine dokunup birkaç saniye beklersek, numarayı engelle özelliğinin aktif olduğunu görebilirsiniz.

Arama_Engelleme (1)   Arama_Engelleme (2)   Arama_Engelleme (3)

Çağrı kaydı üzerinde numaranın üzerine dokunup bekleyerek “Numarayı engelle…” sekmesini seçiyoruz. Artık bu numara engellenmiş oluyor ve sizi aradığında sürekli olarak karşısına meşgul sinyali gibi bir ton geliyor. Bu sayede numara sizi hiçbir şekilde rahatsız edemiyor. SMS menüsü içerisinde ise, bir SMS’in üzerine dokunup birkaç saniye beklersek yine “Numarayı engelle…” menüsü karşımıza gelecektir.

Bu sayede sizi istemediğiniz numaralar asla rahatsız edemeyecektir!

Ayarlar menüsü içerisinde, “Arama+SMS Filtesi” seçeneklerine gelip, “Engellenen numaralar” kısmında engellemiş olduğunuz bir numarayı yine aynı şekilde üzerine dokunup birkaç saniye bekledikten sonra kaldırabilirsiniz. Ayrıca bir numarayı engellediğinizi düşünelim. Sizi de birkaç defa rahatsız etmek istedi… “Gelişmiş” menüsü içerisindeki “Bildirimler” özelliğini de aktif ettiğiniz zaman sizi kaç defa rahatsız etmeye çalıştığını ve engellendiğini telefon menüsü içerisinde bildirim olarak gösterebiliyor.

Arama_Engelleme_Gelismiş (1)   Arama_Engelleme_Gelismiş (2)   Arama_Engelleme_Gelismiş (3)

Data Sense;

Data Sense, Amber güncellemesi ile karşımıza gelen en büyük yenilik ve ihtiyaçlardan biri olarak görülebilir. Windows Phone kullanmaya başladığım süredir en çok ihtiyaç duyduğum şey, data hattımdan ne kadar veri harcadığımı bilmekti. Şimdiye kadar böyle bir özellik yoktu. Amber güncellemesi ile artık Lumia 920 telefonumda ne kadar veri kullandığımı görebiliyorum.

Data Sense sayesinde mobil (data hattı) ve Wi-Fi bağlantılarımız üzerinden ne kadar veri harcadığımızı ayrıntılı olarak görebiliyoruz. Sadece bununla da kalmıyor. Aynen Android telefonlardaki gibi, data hattımıza 1GB, 2GB, 3GB, 4GB gibi sınırlamalar koyabiliyoruz. Bu sınıra yaklaştığımız zaman telefonumuz bizi uyarıyor ya da data hattımızı tamamen kesebiliyor.

Data Sense uygulamasının bir diğer özelliği de, hangi yazılımın ne kadar veri kullandığını ayrıntılı olarak gösterebilmesi. Bu sayede data hattınızın ne kadarını hangi uygulama ile harcadığınızı rahatlıkla görebiliyorsunuz.

Data_Sense (1)   Data_Sense (2)   Data_Sense (3)

Gelişmiş görüntü işleme;

Bu özellik sayesinde, gürültü azaltma, renk artırma, pozlama kontrolü ve otomatik odaklama gibi işlevlerimiz için düzeltmeler eklenmiş. Bu sayede çok daha iyi fotoğraflar çekebilir bir hale geliyoruz. Kamera üzerindeki bu geliştirmelere Amber güncellemesi ile sahip olabiliyoruz. Hatta çekmiş olduğunuz fotoğraflarda gözle görülür iyileştirmeler olduğunun altını çizmek isterim.

Flip to Slience; Gelen bir çağrıyı kapatmak için telefonumuzun güç tuşuna basıyorduk, ya da ekranda birkaç dokunma gerekiyordu. Şimdi ise, Amber güncellemesi ile Flip To Slience, yani çevir özelliği karşımıza geldi. Bu özellik sayesinde telefonumuza bir çağrı geldiğinde ekranı ters çevirirsek, çağrıyı susturmuş oluyoruz.

Duble tap to unlock; Yukarıda ekran ve dokunma içerisinde anlattığım gibi, kilit ekranını açmak için iki kere ekrana dokunmak yetiyor. Bu özellik sayesinde kilitli ekranı açmak için güç tuşuna basmak yerine ekrana çift dokunuyoruz.

Hızlı harita güncelleme;

Nokia’nın Here Maps uygulamasına eklenen bir özellik bu özellik sayesinde sadece bulunduğunuz ülkenin haritasını indirip, güncelleyebiliyor ve gereksiz indirmelerle uğraşmaktan kurtuluyoruz.

Kamera tuşuna lens uygulaması;

Kamera tuşumuza bastığımız zaman kameramız açılıyor ve çekeceğimiz fotoğrafa göre kamera üzerinden lens seçebiliyorduk. Amber güncellemesi ile karşımıza gelen yeniliklerden biri de kamera tuşuna varsayılan lens uygulaması atamak oldu. Sık kullandığınız bir lensi kamera tuşuna atayabilirsiniz. Bu sayede her kamerayı açtığınızda lens seçmeniz gerekmez.

Internet Explorer ve HTML5;

Internet Explorer’a daha iyi ve geliştirilmiş bir HTML5 motoru eklendi. Bunun yanı sıra yine internet tarayıcımıza UI geliştirmeleri eklenmiş durumda.

Arka plan resimleri;

Lumia Amber güncellemesi ile karşımıza gelen bir diğer yenilik ise yeni arka plan resimleri olarak karşımıza geliyor.

Mesaj ve arama tonları;

Amber güncellemesi sadece arka plan resim seçenekleri ile kalmıyor. Aynı zamanda mesaj ve arama tonlarında da yeni eklemeler olduğunu görüyoruz.

Bu kadar yeniliği bir arada tek bir güncelleme içerisinde görmek gerçekten de müthiş! Uzun bir süredir Nokia Lumia 920 kullanıyorum ve Pazartesi’den itibaren Lumia 925’e terfi etmeyi düşünüyorum. Windows Phone 8 ile Microsoft, Lumia serileri ile de Nokia gerçekten de onlardan beklenileni ve üstlerine düşeni başarı ile gerçekleştirdiler.

İşletim sistemi ve donanım müthiş bir uyum ve performans ile çalışıyor. Aynı zamanda pil tüketimi ise diğer akıllı telefonlardan çok çok daha iyi. Bu güncelleme ile aynı zamanda pil tüketimi konusunda da iyileştirmeler yapıldığının altını çizmek istiyorum.

Nokia ve Microsoft evet bu sefer gerçekten de müthiş bir iş çıkardınız! Düşünüyorum da, acaba iPhone’da bu kadar yeniliği bir arada tek bir güncelleme ile görebilir miydik? Elbette ki hayır! Bunların hepsi için iPhone 11 falan beklememiz gerekirdi…

Amber güncellemesi tüm Lumia kullanıcılarına hayırlı olsun…

“Lumia Amber Güncellemesi Yenilikleri” üzerine bir yorum

  1. L920 ve L820 arasında çok fark olmamasına rağmen mağaza uygulamaları farklı. Saçma bişey bu. Hadi 520 çalan olsa amenna dersin de. 820 bin 920 den farkı yok bence. Mesela bahsettiğiniz şu data sense uygulaması yok820 de. Kullanmazlar diye mi düşündüler acaba

    Yanıtla

Yorum yapın