Asus EEE PC 900 XP, Linux ve Pardus Deneyimlerim

Merhaba arkadaşlar sizlere önceki yazılarımda Asus EEE PC 900 ile ilgili deneyimlerimden bahsetmiştim. Şimdi ise Pardus kurdum ve Pardus üzerinde çalışmaktayım.

Açıkcası eeepc 900 ün linux versiyonunda çok kısıtlı bir sürüme sahip olması ve birşeyler ekleyememe problemleri canımı çok sıkıyordu. EEE PC’m deki Linux’u Asus firması özel bir şekilde eklettirmiş olsa gerek ki Firefox’u bile yeni versiyonuna güncelleyememiştim. Herşeyi güncelleyemiyordunuz.  Sanırım üretici firmanın güncellemelerini beklemek biraz uzun sürecekti. Ayrıca kendim sisteme birşeyler eklemek isteyince bir sürü hata bir sürü güncelleyememe problemi ile uğraşmaya başlamıştım. Bu kadar zor olmamalı..!  Diye düşünürken XP ye geçiş yaptım.

Üzerinde 2 tane disk var. 4GB + 16GB  tabi kurulumu 16GB lık diske yapmıştım. Malumunuz 4GB lık diske XP kurup birde üzerine SP paketini yükleyince güncelleştirmeler ve standart programlarla beraber HDD üzerinde boş alan kalmıyor.  16GB lık SSD disk üzerine XP yi kurduğumda ise malesef ki performansı hiç hoşuma gitmedi.  Hemencik formatı bastım ve tekrardan XP ‘yi yükledim. XP Pro versiyonunda ise makinanın işlemcisi açıkcası yeterli gelmiyordu.  Ram 1 GB olmasına rağmen yetersiz kalan makina konfigurasyonuna elimden gelen fazlada birşey olmadığını biliyorsunuzdur.

Sonrasında Pardus testlerime başladım.  Şirket bilgisayarlarını Pardus işletim sistemine geçirdim bir süre önce hatırlarsanız yazmıştım. Sonra neden EEE PC 900 ‘ü Pardus’a geçirmedim diye kendi kendime söyledim açıkcası.   Dün EEE PC 900’e bir güzel Pardus kurdum.

Acaba bütün donanımları tanıyacak mı ?

İşte bu soru canımı sıkıyordu taki kurana dek. Sizlere EEE PC 900 ‘ün bütün donanımlarımı tanıdığını söylersem ?

Sanırım EEE PC 900 sahipleri hemen Pardus kurmaya başlarlar. :)  WebCam’den tutunda ekran kartına kadar hepsini bir güzel tanıdı. Tüm güncellemelerinide aldım ve test etmeye başladım.

Pardus için üretilmiş bir mini dizüstü..!

Evet dostlar Pardus ile EEE PC ‘m tam uyumlu bir şekilde çalışıyor. Ayrıca XP  işletim sistemiden de çok daha verimli ve hızlı çalışmakta.

Benim hatun EEE PC 900 ile beraberinde gelen Linux’u hiç sevmemişti. Ayrıca XP de çok yavaş kaldığı için beğenmedi. Fakat Pardus’un hızı ve desteği onu ikna etti diyebilirim ( Açıkcası onu ikna etmek gerçektende zor heleki XP den başka birşey kullanmayan biri için…)

Şimdi Pardus işletim sistemi ile eğlenceli vakit geçiriyor diyebilirim. En azından ben makale yazarken yada evde yokken bir meşgalesi var.

Şuana kadar hiçbir hata yada problemle karşılaşmadım. Eğer bir sorunla karşılaşırsam sizleride bilgilendiririm.

Eğer bir Asus EEEPC 900’e sahipseniz hiç beklemeyin hemen Pardus kurun..!

“Asus EEE PC 900 XP, Linux ve Pardus Deneyimlerim” üzerine 19 yorum

 1. merhaba arkadaşlar
  bende eepc 701 moeli var
  4 gb hdd , 512 ram, 7 inç ekran

  winxp orjinal yazılım yüklü

  ve 500 mb boş alan kaldı
  xp cook yavaşladı.

  pardus mu yoksa eee ubuntu mu kurarsam daha iyi olur ?
  ayrıca xp yi komple kaldırmam mı gerekecek?

  usb den çalışan

  dsl linux ve puppy linux sürümleri var.

  bunları deneyen varmı?

  teşekkürler

  Cevapla
 2. merhaba arkadaşlar,
  bilgisayarımda hem pardus hemde xp yüklü. pardus un 2009 versiyonu yüklü fakat bir sebepten dolayı 2008 versiyonunu yüklemem gerek. cd den kurulan pardus 2008 cd sini yüklemeye giriştiğimde linux çekirdeği yüklendikten sonra turuncu ekran karşıma çıkıyor. saatlerce bekledim ama bir sonuç yok. Ne yapmak gerekli. Şimdiden teşekkür ederim.

  Cevapla

Yorum yapın

teakolik hamza şamlıoğlu blog logo

Wordpress altyapısını kullandığımız bu sistem, Sunucu Çözümleri firmasında yüksek performans sağlayan özel sunucularda barındırılmaktadır. Görüntülemek için en iyi Chrome tarayıcı, 1920x1080 çözünürlük ve Full HD Android telefonlarda çalışır. Ayrıca Sitedeki içeriği istediğiniz gibi çarpabilirsiniz. :)