Asus Transformer Fiziksel Klavye “ı” Harfi Sorunu Çözüldü.

Merhaba arkadaşlar,  önceki yazılarımda siz değerli okuyucularıma Asus Eee tablet Transformer’dan bahsetmeye çalıştım. Fırsat buldukça da incelemeye ve küçük de olsa tecrübelerimi anlatmaya devam edeceğim.  Hatırlarsanız bir süre önce Asus Transformer hakkında birkaç inceleme yazısı yazdım.

Yazılarımda beklentilerimi tamamen karşıladığını ve performansından memnun kaldığımı iletmiştim. HDMI çıkışından tutunda SD kart okuyucusuna kadar her özelliğini test etmeye çalıştım. Gözüme çarpan tek sıkıntı ise cihazın dock ünitesi üzerinde bulunan Türkçe klavyedeki “ı” harfi sorunuydu.

Problem klavyedeki “ı” harfine bastığınız zaman “i” olarak yazmasından kaynaklanmaktaydı. Cihazın office uygulamalarından tutun da normal not uygulamalarına kadar fiziksel klavyedeki “ı” harfi bu sorunu çıkartmaktaydı.  Bunun için Asus’a geri bildirim ilettim ve yakında güncellemesi (update) çıkacağı bilgisini almıştım.

Biraz önce de cihazımın güncellemelerini kontrol ettiğimde yeni bir güncelleme olduğunu gördüm. Güncellemeleri denetleyip kurduğunda ise Fiziksel klavyedeki problem çözülmüştü. Güncellemeyi ilk gördüğümde “ı” harfi için gerekli düzeltmenin gelmiş olacağını düşünüyordum ve haklı da çıktım. Önceki verdiğim bilgiye göre cihaz güncellemesi geldi ve sorun çözüldü.

Asus Eee tablet Transformer’ı güncellemek için,  Uygulamalar menüsünden Ayarlar menüsüne geliyoruz ve ayarlar içerisinde sol menüde en alttan “Tablet Hakkında” sekmesini açıyoruz. Sağ tarafta en üstteki “Sistem Güncelleme” yi seçiyoruz.  Güncellemeler internet üzerinden kontrol ediliyor. Sistem kendini otomatik olarak güncelliyor. Bir süre sonra bir restart işlemi yapmakta ve ardından Asus Transformer tabletiniz açılmakta. Cihaz açıldığı zaman Fiziksel klavyedeki “ı” harfi problemi tamamen çözülmekte.

Asus Türkiye’ye “ı” harfi güncellemesi için teşekkürlerimi iletirim.

“Asus Transformer Fiziksel Klavye “ı” Harfi Sorunu Çözüldü.” üzerine 6 yorum

  1. Merhabalar,
    ABD’den Asus Transformer aldım. Türkçe klavyeyi nerden temin ettiğinizi öğrenebilir miyim? hepsiburada’dan mı satın aldınız kit olarak?

    Yanıtla

Yorum yapın