Avea Etkinliği ve İzlenimlerim…

Dün Astoria Clementine Cafe’de Avea yetkilileri ile hoş bir akşam yemeğindeydim. Avea Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Coşkun Şahin, Avea Ar-Ge Direktörü Egemen Kurdoğlu ve Avea Katma Değer Servisler Direktörü Devrim Yıldırım’ın ev sahipliği yaptığı bu etkinlikte Avea’nın yeni teknolojileri, Ar-Ge merkezi, çalışmaları ve birçok konuyu konuşma fırsatı yakaladık.

Bir blogger etkinliği olarak düzenlenen Avea toplantısında LTE teknolojisi gibi birçok konuyu masaya yatırdık diyebilirim. Toplantıda dile getirdiğim bir soru ise 3G abonelerinin kullandıkları veri miktarı ve bu datanın günümüz internet teknolojilerinde 4GB’lık gibi paketlerle kullanıcıyı sınırlandırdığını tabii ki fiyatların yüksek olması. Açıkçası teknoloji geliştikçe veri kullanımı yükseliyor ve beraberinde elbette ki maliyetlerde yükselmekte. Avea yetkilileri bu konuda LTE teknolojisini bir alternatif olarak kabul etmiş ve yakın gelecekte çok daha ucuza yüksek internet bağlantı hızları sunabileceğini anlattı.

Data artışı beraberinde maliyetleri artırmakta ve yatırım yapılmasını gerektiriyor. Fakat gelirler bu düzeyde artmadığı için farklı bir çözüm yoluna gidilmesi gerekiyor. LTE ile hem daha stabil çok daha yüksek bağlantı hızlarına ulaşılabilecek ayrıca operatöre gelen talepler üzerine muhakkak ki fiyatlandırmalarda iyileştirilmeler yapılabilecek.

Üzerinde durduğum bir diğer konu da data aktarımı yani internet kullanımı sırasında datanın şifrelenip şifrelenmediği oldu. Soruma Egemen Bey GSM teknolojisinin kendi doğası gereği şifreli olduğunu ve belirli standartlar altında yapıldığını belirtti. Aslında merak ettiğim bir Wlan modem sinyalleri gibi snif edilip verilerin güvenliğinin 15-20 dakikada Wlan ağı kırmak kadar kolay olup olmadığıydı. Sağ olsun Egemen Bey bu teknolojinin GSM alt yapısından farklı olmadığını teknolojisi gereği şifreli olarak aktarıldığını ve datanın çok zor olduğunu belirtti.

Avea yetkililerinin üzerinde durduğu bir diğer konu ise NFC çözümüydü. Dünyada bir ilk olarak sunulan NFC teknolojisi ile yakın bir gelecekte Cep telefonumuz üzerinden alışveriş yapmak, yemek fişi ödemesi, otopark ödemesi gibi birçok işlevi gerçekleştirebileceğimizdi. Özel olarak tasarlanan NFC sim kartlar içerisine kredi kartı bilgilerimiz yerleştirilerek bu tip alışverişlerimizi artık cep telefonumuzu Pos makinesine yaklaştırarak birkaç saniyede ödeme yapabileceğiz. 350K içerisine 5-8 kredi kartı sığdırılabilen bu teknolojide Garanti Bankası ile birlikte çalışmaktalar. Aslında Garanti Bankası çok iyi bir seçim olmuş. Yeniliklere açık bir banka ve verdiği hizmetlerle AVEA’ YA çok yardımcı olacağını düşünüyorum.

Merak ettiğim bir diğer konu ise Avea’nın Android OS konusuna nasıl baktığıydı. Bir arkadaşımızın sorusu üzerine aldığımız cevap tatmin ediciydi. Gördüğüm kadarıyla Android’e sıcak bakan Avea gelecek Android teknolojilerine de kapılarını sonuna kadar açmış durumda.

Bu güzel toplantı için Avea ve Excel yetkililerine teşekkür ederim.

“Avea Etkinliği ve İzlenimlerim…” üzerine bir yorum

  1. PAylaştığın için sağol. Avea’nın bir an önce yeniliklerle piyasayı toparlaması alzım. Biraz geri kaldı gibi geliyor bana. Garanti bankası seçimi gerçekten iyi olmuş, projeleri de gayet işe yarar.

    Yanıtla

Yorum yapın