Başkan Adaylarına Sosyal Medya Tavsiyeleri -1

sandikSosyal medyada en çok konuşulan konu sanırım belediye başkan aday adaylarının veya adaylarının sosyal medya maceraları olacaktır.

Acaba nasıl sosyal medyada konumlanıyorlar? Acaba neler yapıyorlar? Aralarında özgün fikirlere sahip olan var mı? Acaba hangi stratejilerle adım atacaklar..?

Elbette ki bir Obama başarısı beklemiyorum. Bir Obama sosyal medyası kadar olmasalar bile, içlerinde çok güzel fikirlere sahip olanları dikkatlice izliyorum.

Evet, adamım işte budur!

Elimizden eleştirmek geldiği kadar da takdir etmeyi de biliriz…

Belediye başkan adayları açıklanmaya başladığı şu günlerde, sıkça adlarından söz edileceğini düşünüyorum. Önümüzdeki 3-4 ay içerisinde belediye başkan adaylarımız ile Twitter’da, Facebook’ta sıklıkla karşılaşacak gibiyiz…

Eee haliyle yaratıcı fikirler de ortalıkta dolaşmaya başlayacaktır?

Artık elinize şapkayı alıp, bana oy verin diye bağırmak eskide kaldı! Kısacası sosyal medya eskisi gibi değil, insanlar araştırıyor, soruşturuyor ve düşünüyor!

Birilerinin eline şapkayı alıp, “bana oy verin! Mazot 1TL olacak” şeklindeki vaatlerinin de işe yaramayacağını biliyoruz.

Ülkemizde, malum nüfusun büyük bir kısmı genç! Hatta Y kuşağı olarak adlandırılan kesimi de dikkatle izleyen, inceleyenler var. Muhtemelen seçimlerde de Y kuşağı dediğimiz kesimin büyük bir payı olacaktır. Kısacası esnafa gittiğiniz kadar, ailelere ulaşmak istediğiniz kadar gençleri de düşünün!

Merak eden, dijital dünyaya adapte olmuş, sanata değer veren, kendine güvenen, sorgulayan belki de önceki başkanların,  daha önce görmediği ve dokunmadığı bir nesilden bahsediyoruz. Y kuşağını dikkate almanız gerektiğinden bahsediyorum.

Bu neslin en büyük özelliği mobil cihazların, mobil hayatın, dijital dünyanın bir parçası haline gelmiş olmaları! Onlar bilgisayarsız kalamıyorlar. Onlar günde 5-6 saat Twitter ve Facebook’ta vakit geçirmeden rahat edemiyorlar. Saatlerini bu platformlar üzerinde harcıyorlar!

En düşük gelir seviyesinden tutun da, en yüksek gelir seviyesine kadar tüm Y kuşağı gençlerin elinde muhakkak ki bir akıllı telefon var…  Kiminde ucuzu, kiminde pahalısı…

Peki belediye başkan adaylarının, Y kuşağına bakış açısı ne durumda? 

Onlar hakkında ne düşünüyorlar? Onlar için bir planları var mı? 

Bir kısmının, aklının ucundan bile geçirmediğini düşünüyorum. Onlar, yahu şu Sosyal Medya denilen şeyin içine girsek mi? Girmesek mi? Tartışmalarını, danışmanları ve ajansları ile yaparken…

Y kuşağı Tweet atıyor, tatile gittiğinde fotoğraflarını Facebook’ta paylaşıyor, İnci Sözlük’te geyik yapıyor, Ekşi Sözlükte tartışıyor, Twitter’da takipçi peşinde koşuyor, Facebook’ta likeları ile övünüyor! Haberleri Twitter’dan, olayları online haber sitelerinden değil arkadaşlarından Facebook’ta duyuyor!

Onlar, yaşamlarını dijital dünyaya adapte etmiş durumdalar!

Peki, mobil dünya ve internet yani sosyal medya, seçimleri nasıl etkileyecek?

Mobil cihaz satışlarının bilgisayarları geçtiği şu dönemde, İnternet kullanımının da mobil dünyanın olmazsa olmazı haline geldi.

Dünyanın en fazla Facebook kullanan ülkeleri arasında yer alıyoruz. Twitter tarafı da pek farklı değil…

Çevreci gençler bir yandan sosyal medya da büyük başarılara imza atıyor. Ajanslar sosyal medyayı aktif ve süper fikirlerle donatıyor. Her geçen gün yeni bir akıllı telefon piyasaya sürülüyor…

Teknoloji, hayatımızı bu kadar hızlı bir şekilde internet dünyasına adapte ederken, belediye başkan adayları ne yapıyor?

Danışmanlarından ya da tanıdıklarından fikir alıyor!

Hadi sizi TT yapalım!

Aman ha….

Öncelikle başkan adaylarının eğer bizlere vaatte bulunacaklarsa, ücretsiz internet hizmetinden başka bir vaatte bulunmamalarının altını çizmek isterim! 

Değil kapımıza limuzin bile koysanız bu kadar etkili olmaz!

Pendik Belediyesi, Kadıköy Belediyesi, Bağcılar Belediyesi gibi belediyeleri örnek almalarını tavsiye ederim. Ücretsiz internet erişimi, hele ki yüksek hızda internet erişimi, emin olun gençlerin ilgi odağı olacaktır.

Bunu da yaparken yüksek hızda interneti unutmayın! Gençler Facebook’a bir fotoğrafı 2 dakikada yükleyecek kadar yavaş bir internet hizmeti verecekseniz bu işe hiç girişmeyin derim!

Oradan toplayacağınız datanın haddi hesabı yoktur biliyor musunuz? 

Şimdi soracaksınız nasıl data toplarım diye? Yok arkadaş onu da anlatmayalım değil mi?

Akıllı şehir uygulamalarına bir göz atın!

Bakın Bakırköy Belediyesi’ni de örnek alın derim! Dijital dünyayı ne kadar faydalı bir şekilde kullanıyorlar. Belki de tüm belediyelerin örnek alması gereken dijital bir fikirle, uygulama ile karşımıza çıktılar. Yapmış oldukları mobil uygulama ile gerçekten de bir şeyleri değiştirebileceklerine inanıyorum. Bu tarz fikirlerle sadece gençlerin değil, İnternet dünyası ile içli dışlı, teknolojiye yabancı olmayan herkesin ilgi odağı olabilirsiniz!

Devamı bir sonraki yazımda…

“Başkan Adaylarına Sosyal Medya Tavsiyeleri -1” üzerine 3 yorum

  1. Ne guzel dusunmus beyin ne guzel yazmis yazan kalem yuregine saglik usta gencleri goremeyen hazir olani yeme tembelligi artik fayda vermez sanal medyada kendini surekli gundemde tutan ve genclerin taktirini ve begenisini kazananlar pendigin adayi yada gercek sahipleri olacaklar aksi yonde verilen karar pendik de iflas etmek tir bu su demektir siuasetin tamamini baglar bu konu hayirlisi olur insallah

    Yanıtla
  2. Hamza hocam hiç bukadar kaliteli konu okumamıştım.Adaylar için sosyal medya yazılarınızın devmını bekliyorum

    Yanıtla

Yorum yapın