Başsavcılık Youtube’a Alternatif Ip Adreslerini Engelledi.

Malesef ki Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Youtube’a alternatif  44 IP adresini daha engelleme kararı aldı.  Kısacası Google’ın hizmetlerine erişme problemi yaşamaya devam edeceğiz. Malesef ki durum çok kötü. Eğer ki Google ip havuzunu tüm servislerinde ortak kullanmaya devam ederse bu engelleme ile malesef ki Google servislerine erişimlerimiz tamamiyle kısıtlanıyor.

DNS kullanmak artık çözüm değil.

Ip’ler malesef ki servis sağlayıcılar üzerinde donanımsal olarak bloke ediliyor. Eğer ki yazılımsal olarak alan adına yönetlik bir engelleme olsaydı yinede bütün ipleri engelleseler bile Google’ın diğer servislerine erişim sağlayabilirdik. Fakat TİB’in bloke etme tarzı (bence yanlış) ve mahkeme kararlarının engelleme üzerine devam etmesi ile pek yakında blokeler tüm Google servislerine yansıyacak.

BTK tarafından alınan kararla Türkiye’den erişimi yasak olan Youtube ip’lerinin Google ortak ip havuz sisteminde kullanılması ile mevcut yasaklı IP listesi genişletildi.

Bu konuda devletimiz nasıl bir çözüm getirecek? Yada biz kullanıcıları düşünen bir büyüğümüz var mı? Sorularını artık es geçiyorum. Artık Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül bile bu konuya dahil olmuşken 44 ip adresinin de engelleme kararı alınması açıkcası beni üzdü.

Ne yaparsak yapalım ipler bloke edilmeye devam ediyor.  Eğer bu şekilde devam ederse tüm Google servisleri tamamiyle kapanabilir. Google yaptığı ortak ip havuz sisteminden vazgeçmiyor. Devletimiz ise malesef ki engellemeye yani biz TÜRKİYE CUMHURİYETİ vatandaşlarına yasak getirmeye devam etmekte.

Bu şekilde giderse zarar gören ne Google nede suçu işleyen olacak. Suçsuz olan biz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları cezasını çekmeye devam edecek. Devletimiz böyle ön görmüş. Bizim de boynumuz kıldan ince…

“Başsavcılık Youtube’a Alternatif Ip Adreslerini Engelledi.” üzerine 7 yorum

 1. Eyvahlar olsun durum çok vahim, bu duruma üzüldüğüm kadar Google yöneticilerin burnunun dikine gitmesine de çok kızıyorum, sen böyle büyük internet kullanıcı kitlesi olan bir ülkeyi hiçe sayamazsın, tabiki vergini vereceksin! Türkiye Google karşısındaki tepkisini keşke İsrail karşısında da sergileyebilse…

  Yanıtla
 2. bizimkilerin yaptigi isguzarlik. Google’dan herhangi bir sekilde verdi talep edemezler. Ancak Adsense ve Adwordse hizmetlerini vergilendirebilirler. Cunku onlardan para kazaniyor bir tek turkiyede. E madem vergilendirmiyor becerebiliyosan adsense i iptal et, adwords’i iptal et. Simdi yarin obur gun bir ilac firmasi bi ilaci getirirken vergi kacirdi diye o firmanin tum ilaclarinini piyasadan toplatip insanlari olume terkedebilecekler mi ? Tabiki hayir.

  Son olarak Turkiye Cumhuriyeti ozellikle bu teknoloji ve bilisim konularinda oldukca yetersiz. Hem yetkililer hemde Kanunlar olarak. Bunun degismesi gerekir, bu konuda bilinclenme gerekir. Mevzu 2 kurusluk google degil. Sorunumuz kokunden. Rutbesi aklindan buyuk insanlar yonetiyor ulkemizi, cok ucuzu… coook..

  Yanıtla
 3. İlk başta “yinemi yasak yahu” diye kızmıştım ama Google’ın vergi kaçırdığını öğrenince yasağı destekledim.

  Google’a sesleniyorum. Bu ülkede vergi borcu namus borcudur. Paraları cebe indirmek iyi ama bu topraklarda kazandığın paradan devlete olan yasal borcunu herkes gibi ödemek zorundasın.

  Saygılarımla.

  Yanıtla
 4. Vergi borcu yok falan yok arkadaşlar,haksız yere google a çıkarılmış bir fatura var.Zaten vergi konusu uluslararası antlaşmalarla netleştirilmiş.Sen bir abd vatandaşına ürün satsan vergisini nereye ödemek istersin? cumhurbaşkanımız twitter da ben gerekli talimatları verdim dedi bekliyoruz.Bilişim bakanlığı olmalı TR de,yetersiziz bu konuda.Hem trenden hem internetten sorumlu olunca bir insan sonuç böyle oluyor.

  Yanıtla
 5. ya adamlar BTK nın tübitakın bilmem nerenin sitelerini fln hack liyor bunlar hala ip kısıtlıo. bizde öyle değilde böyle yapsalardı diyoruz. afedersiniz kendi donunu toparlayamayan bir bilişim teknolojileri kurumumuz var. çok şey bekliyoruz!

  Yanıtla
 6. Bu kadar saçmalık olmaz efendim. Samimi söylüyorum şu kesintiler başladığından beri keyfim, huzurum kaçtı düzenim bozuldu. Dediğiniz gibi Cumhurbaşkanı bile bir şekilde konuya dahil olmuşken insanların bunu çözmeye çalışmaması çok enteresan. yalnız dikkatimi çeken bir durum daha var ki, memleketin önde gelen IT firmalarından bu engellemelerle ilgili böyle dişe dokunur bir tepki yada açıklama gelmedi. Yanılıyor muyum?

  Yanıtla

Yorum yapın