Beko Mini-BIG Özellikleri, Fiyatı, MiniBIG Nedir ? Ne işe yarar ?

Yeni nesil Comcept bilgisayar türleri hayatımıza girmeye başladı. Beko Minibig de bunlardan birisi. Peki nedir Beko MiniBIG ne işe yarar ? Sizlere kısaca bahsetmek istedim.

MiniBIG ler 1399 ve 1888 YTL fiyatları ile iki sürüm olarak satılmakta. Beko firmasının yeni teknolojisi minibig den bahsedelim..

MiniBIG aslında bir bilgisayar fakat küçültülmüş ufacıcık bir kutuya sığdırılmış şık bir 74340.jpgtasarımı ile dikkat çekici. Salonunuzda LCD televizyonunuza bağlayarak güzel bir sinema keyfi çıkartabilirsiniz. Yada bir TV programını bir MAÇI MiniBIG ile kaydedip daha sonra izleme imkanınızda var. Sadece bunlarlada sınırlı kalmıyor. Bir Dizüstü ile yapabileceklerinizin hemen hemen hepsini yapabilmektesiniz. İsterseniz internette Surf yapabilir isterseniz arkadaşlarınızla Chatleşebilir istersenizde MiniBıg’inizi bir Müzik keyfine çevirebilirsiniz. Aslında minibig bir bilgisayarın küçültülmüş bir hali diyebilirim.

MiniBig’in bir dizüstünden yada bir masaüstü bilgisayardan farkına gelince. Çok hafif ve çok küçük, şık bir tasarıma sahip ayrıca çalışırkende çok sessiz. Üzerinde bulunan soğutucu fanlarının sesini bile o kadar çok azaltmışlarki bir Notebook ‘dan daha az ses çıkarıyor diyebilirim. MiniBig bununlada kalmıyor. Aslında geliştirilebilir bir ürün sınırlı bir geliştirilme yelpazesine sahip olsada 1 GB Ram’ini servisine götürüp Servis ücreti + Ram fiyatına 4 GB a kadar yükseltebilirsiniz. Tabiki Harddiskide. 120 GB lık bir disk ile geliyor karşımıza V1 sürümünde de V2 sürümünde de 120 GB lık disk koymuşlar gerçi birkaç Video yada birkaç film kaydetmenin ötesine gitmek isterseniz 120 GB size yetmeyebilir . 🙂

MiniBig ile kablo kirliliğinin önüne geçilmiş diyebilirim. Bir UYDU alıcısından daha ufak ve birçok işlevi yapabilir nitelikte. V2 sürümünde ayrıca bir TV kartı eklenmiş.

MiniBIG inizi aldığınızda beraberinde tüm işlevleri yerine getirebilecek şekilde tasarlanmış bir Kumandası ve kablosuz bir klavyesi var.

Yalnız dikkatimi çeken bir nokta var. Film izleyebiliyor, Müzik dinleyebiliyoruz hatta oyun oynayabiliyoruz. Ama üzerindeki ONBOARD ekran kartını görünce şaşırdım diyebilirim. Oyun oynamak için özelliklede oyun meraklılarının dikkatinide çekmiştir. 224MB paylaşımlı bir Onboard ekran kartı. V1 ve V2 sürümlerinde yine aynı bir değişiklik yapılmamış Bu ekran kartı ile oynayabileceğiniz oyunlar malesef yeni nesil olarak hitap ettiğimiz DX10 destekli 3D oyunlar değil.. Eski tekolonojideki oyunlar..

İşlemci Intel Core 2 Duo 1.66 GHz 667 MHz FSB 2 MB L2 Önbellek Intel Core 2 Duo 2.0 GHz 667 MHz FSB 4 MB L2 Önbellek
İşletim Sistemi Microsoft Home Premium Türkçe Microsoft Home Premium Türkçe
VGA Intel 945GM / Tümleşik 224 MB Intel 945GM / Tümleşik 224 MB
Sabit Disk 120 GB SeriATA 120 GB SeriATA
Ram 1 GB DDR2 667 MHz 1 GB DDR2 667 MHz
Tümleşik Intel Kablosuz Ağ denetleyicisi 3945ABG Tümleşik Intel Kablosuz Ağ denetleyicisi 3945ABG
DVD-ROM DVD Yazıcı DVD Yazıcı
Klavye /Mause Media Center Kablosuz Klavye + Fare Media Center Kablosuz Klavye + Fare
TV KARTI
miniBIG TV Kartı (karasal yayınlara uygun)
YAZILIM Microsoft Office Ready 2007 (60 Gün deneme süresi) Microsoft Office Ready 2007 (60 Gün deneme süresi)
     

Yukarıda da gördüğünü gibi 2 ürününde yani 2 versiyonunun da özellikleri hemen hemen aynı. V2 nin işlemcisi biraz daha güçlü ve fazladan bir TV kartı eklenmiş. KARASAL YAYINLARA UYGUN ne demek istediklerini pek anlamadım ama sanırım belirli bir sınırı var ve bundan bahsetmiş olabilirler.

Aslında V2 sürümünde Ram 2 yada 4 GB olabilirdi birde bunun yanında HDD sini 200 yada 300 GB kapasiteye çıkartmış olsalardı. Yeni taşınacağım evimin Salonunda onun için bir yer ayırabilirdim. Biz profesyonellerin isteklerini karşılayabilecek bir ürün değil malesef.

Fakat gördüğüm kadarıyla standart bir kullanıcının isteklerini tamamen yerine getirebiliyor. Müzik , Film ve İnternet keyfinizi salonunuzun ortasında LCD ekranınıza dökebilmesi çok sessiz çalışması ergonomik olması ve kablo kirliliğinin ortadan kalkması dikkat çekici.

Kablosuz klavyeyi kucağınıza alıp bir DVD filmi izlemek için LOPTOP kullanmanıza gerek yok..

Bir Media center alacaksanız çok güzel olur diyebilirim. Ayrıca bir Ofis içinde geliştirilmiş. Şirketinizde Excell ve diğer sunumlarınızı MiniBIG ‘inizi projeksiyona bağlayıp yapabilirsiniz.

SONUÇ ;

 • Küçük şık bir tasarıma sahip ve sessiz
 • İyi bir performansı var. Geliştirilebilir.
 • Eğlence adına birçok şeyi yapabilmektesiniz.
 • LCD Tv, internet bağlantısı ayrıca fonksiyonel kullanımı var.
 • Fiyatı pahalı
 • V2 versiyonu ile V1 arasına çok fark yok.
 • V2 versiyonunda Ram ve HDD artırımı yapılabilirdi.
 • Onboard Ekran kartına sahip yani Yeni nesil 3d oyunları unutun..!
 • Eski nesil oyunların birçoğunu oynayabilmektesiniz
 • Ekran kartını değiştirme gibi bir olasılığımız yok.
 • Aynı fiyata çok daha iyi özelliklerde bir LAPTOP yani Dizüstü alabilirsiniz.
 • V2 de 20$’lık TV kartı + 0.4ghz’lik işlemci farkı için 500YTL Fark almışlar.
 • Office Deneme sürümü diye hediye ettikleri şey’i herkes internetten indirebilir. Microsoft’un bir hediyesi bu zaten herkes office Web sayfasından 60 günlük deneme sürümünü indirip kurabilir.

“Beko Mini-BIG Özellikleri, Fiyatı, MiniBIG Nedir ? Ne işe yarar ?” üzerine 5 yorum

 1. bence ekran kartının değistirilmemesi cok üzücü ve cok kötü bisey
  ben bu yeni nesil bilgisayarı aldığımda oyun oynamıyacaksam ne yapayım bosu bosuna 2 milyar vermis olurum bence ekran kartına bir cözüm bulunmalı yoksa bu yeni nesil bilgisayarın hic bi anlamı yok
  bence olmamıs

  Yanıtla
 2. Sayı bilgisayar ve kablo sistemi alt ağlar bu birçok oluşan bir dizi oluşur gelen milyonlarca Internet dayanır. internet kullanmadan sadece temiz, hatta 152.000.000.000 yılda zaman alıcı kilowat yol açmıştır bekliyor. Tabii ki, faydaları her zaman zararlı değildir. Ona, hangi bugünün cevap olarak internet amaçlanmıştır göre kesinlikle en iyi icatlarından devam edecektir.

  Yanıtla

Yorum yapın