Big bang nedir ? Büyük patlama Deneyi

Merhaba arkadaşlar Cern Nedir Bugün ne oldu ? deneyleri için yazdığım yazıma kaldığım yerden devam ediyorum.

Bing Bang teorisini bilmeyenler için kısaca özetlemek isterim. Cern ‘in aslında yapmak istediği şeyi bu yazımda sizlere anlatmış olacağım. Bu yüzden kısaca sizlere Bigbang yani Büyük patlama teorisini anlatacağım.

Big bang nedir ?

Big Bang  ilk kez 1920’lerde Alexander Friedmann ve Abbé Georges Lemaître tarafından ortaya atılmıştır. Modern sürümü yani günümüz ise 1940’larda George Gamow ve mesai arkadaşları tarafından oluşturulmuştur. Big bang teorisinde evrenin tek bir maddeden geldiğini öne sürmektedir. Bu maddenin gerekli koşullar altında patlamasıdır.(Wikipedia)

Albert Einstein’in genel görelilik kuramı ve kozmolojik prensip. Genel görelilik kuramı tüm cisimlerin yerçekimsel etkileşimini hatasız olarak açıklar. Kozmolojik prensibe göre gözlemcinin evreni gözlemlemesi, ne kendi konumuna, ne de baktığı istikamete bağlıdır. Bu prensip evrenin makro özelliklerini açıklamakla birlikte, evrenin sınırı olmadığını, bu nedenle Big Bang’in boşlukta belirli bir noktada değil, aynı anda tüm boşluk boyunca gerçekleştiğini ima eder.[1] Makro ölçekte evren homojen ve izotropiktir. (Wikipedia)

Yani bu teoride evren tek bir maddeden meydana gelmiştir. Bu madde gerekli koşullar altında patlama meydana gelmiştir. Bu patlama ile evren maddenin parçaları ile oluşmuştur. Peki bu patlamadan sonra ? Evrenin her tarafına yayılan galaksiler gezegenler kara delikler ve güneş sistemleri.

Teoriyi Büyük patlamadan gelen radyasyon olarak, ilk defa 1964’te tespit edilmiştir. New Jersey’deki Bell Laboratuvarlarından Arno Penzias ve Robert Woodrow Wilson, Samanyolunun dış kısımlarından gelen belirsiz radyo dalgalarını ölçmeye çalışıyorlardı. Fakat bunun yerine gökyüzünün her tarafından gelen bir radyasyon buldular. Bu ışınımın bütün yönlerdeki parlaklığı aynı idi ve yaklaşık 3° Kelvin (yaklaşık -270,15 santigrat) sıcaklığında bir ortamdan geldiği anlaşılıyordu. Daha sonra Penzias ve Wilson, bu buluşları için bir Nobel ödülü kazandılar.(Wikipedia)

Yani kısacası bunu kanıtladılar. Albert Einstein gerçektende çok akıllı adammış…

Cern de işte bu yapılmak isteniyor. Neden mi ?

Çünkü ;

Evrenin malesef ki %94’ünü bilmiyoruz. Yani bu teoriye göre patlama ile oluşan evren ‘in görebildiğimiz kısmı sadece %4 bilim adamlarının merak ettikleri kısımda bu %96 evrenin nasıl oluştuğu ve bu evreni oluşturan madde bu maddeye bilim adamlarının bazıları Tanrının Zerrecikleri diyorlar. Bazıları Ana madde…

Patlama öyle bir düzenle yapıldıki Yüce yaratıcı tüm evreni öyle bir düzenle kurduki patlamada yani Big Bang de evrenin bu şekilde oluşması ve Canlıların yaşayabilmesi trilyon ötesi bir olasılık….

Devamı … Bilim Adamları ne yapıyor ?

“Big bang nedir ? Büyük patlama Deneyi” üzerine 35 yorum

 1. büyük patlama çok güzel bişey çünkü büyük patlama olmasaydı dünya olmazdı ve biz yaşayamazdık

  Cevapla
 2. karsı madde denen dunyada benzerı olmayan bır madde yoktan ortaya cıkartıldı bunu anlamanız ıcın MELEKLER VE SEYTANLAR Dan Brown un romanını okumanızı tavsıye ederım cunku olanlara cok sasıracaksınız .

  Cevapla
 3. Bilim Dünyası kozmolojik modellleri uygulamaya çalışıyorlar.Ancak bunun sonucunda oluşan nükleosentezlerin iyi hesaplanması gerekir.

  Cevapla
 4. arkadaşlar bunlar çok saçma allah bu evreni yararttı hiç okumadınız mı din derslerinde işlemiyomusunuz nasıl böyle konuşuyorlar bu dünya nereye gidiyor ya artık bazı insanlar allahın olmadığına inanıyorlar sizi kim yararttı he nasıl doğdunuz bu kadar güzel bir dünyada yaşıyorsunuz ve bıgbang patlaması sonucu oluşmuşmuş böyle aptalca şeylere inanmayın biz yani ben diyim her keze göre farklı MÜSLÜMANIM ve asla dinimi değiştirmem ve bizim tek bir rabbimiz var oda allah ve bu dünyayı allah yarattı ve o yokedecek böyle şeyleri öne süren o gerizekalı bilm adamlarıda kıyamet gününden sonr nası hesap verecekler bilmiyorum neyse allahım sen herkezin aklına sahip çık bizi asla doğru yoldan ayırma merhametine mahrum etme….AMİNN

  Cevapla

Yorum yapın

teakolik hamza şamlıoğlu blog logo

Wordpress altyapısını kullandığımız bu sistem, Sunucu Çözümleri firmasında yüksek performans sağlayan özel sunucularda barındırılmaktadır. Görüntülemek için en iyi Chrome tarayıcı, 1920x1080 çözünürlük ve Full HD Android telefonlarda çalışır. Ayrıca Sitedeki içeriği istediğiniz gibi çarpabilirsiniz. :)