Bilgisayarım RESET atıyor ve SÜREKLİ RESTART ile yeniden başlıyor.

Son 1 haftada tam 8 makinada karşıma çıkan bir durum. Öncelikle bilgisayarın sürekli reset atmasının başlıca sebeplerinden bahsedeceğim. Fakat sizlere bu gece anlatacağım durum tamamen bir Virüs problemi hemde yeni piyasaya sürülmüş bir virüs bu virüsü henüz hiçbir Antivirüs programı tanımıyor. Al işte başına bir bela..

Öncelikle sizlere benim son birkaç günde başıma gelen BİR VİRÜS YÜZÜNDEN RESETLENMEDEN bahsedeceğim. Sonrada sizlere Bilgisayarın başlıca RESTART nedenlerinden bahsedeceğim.

BİR VİRÜS VE BİLGİSAYAR WİNDOWS LOGO’ SUNU GÖREMEDEN RESTART ATIYOR:..

Son birkaç gündür başıma gelen bir sorun başa bela bir sorun birde Virüs programlarının bu virüsü tanıyamaması yani bilgisayarınızı temiz zannetmeniz. Aslında ortalıkta dolaşan bir virüs var ve sisteminize bulaştığı anda Windows LOGON .exe dosyasını bozuyor ve sisteminiz açılırken Winlogon.exe yi yüklemeye başladığı anda ( Windows Logosu gelirken ) Bilgisayar birden bire RESETleniyor ve yeniden başlıyor.

İlk aklıma gelen ve denediğim bilgisayarı GÜVENLİ KİPTE açmak . Fakat sonuç vermedi bilgisayar Güvenli Kipte dahi açılmıyor.

Güvenli Mod seçenekleri arasında olan HATA AYIKLAMA MODU ve EN SON EN İYİ YAPILANDIRMA AYARLARINIZ Seçenekleri de hiçbir işe yaramadı. Çünkü virüs aktif olmuş ve sistemi anında ele geçirmişti.

Benim bilgisayarımda C ve D olarak iki bölüm var diğer bölümde yani D sürücüsünde özel doslarımı saklıyorum ve C ye format atmayı denedim. Format attıktan sonra yedek dosyalarıma Virüs taraması gerçekleştirdim ve hiçbir virüs bulamadı yedek dosyalarım arasındaki SETUP yani KURULUM ları yapmaya kalktım ve bilgisayar bir anda RESETLENDİ ve yine açılmadı sürekli RESTART RESTART RESET ve sistem hiçbir şekilde açılmıyor. KUDURDUM RESMEN ..!

Sonra tekrar Windows kurdum ve YEDEK dosyalarıma hiçbir şekilde dokunmadım şuan sistemim gayet güzel bir şekilde çalışıyor fakat YEDEK dosyalarımın arasındaki bir Virüs yüzünden hiçbir şekilde kullanamıyorum. Üstüne üstlük kurduğum en ünlü virüs programları dahil bu tehlikeli virüsü tanımıyor…!

 • ISINMA PROBLEMLERİ

Bu başlıca fanlarla alakalı bir sorundur. Öncelikle işlemci fanı sonra kasa içerisindeki havayı devir-daym eden fanlar sonrada Power Supply ( Güç kaynağı ) Fanlarıdır. Peki Fanlarla alakası ne ? diye soracak olursanız. Hemen cevap verelim.

Fanlar oluşan ısıyı dağıtmak ve sistemi soğutmak için çalışırlar. Örnek olarak işlemci fanını verirsek ..

İşlemciniz çalıştığı zaman ortaya belirli bir ısı çıkar eğer bu ısıyı dağıtmazsanız yani işlemcinizi soğutmaz iseniz işte o zaman işlemci fazla ısınır ve sonunda eriyip yanabilir.

İşte işlemci fanınız eğer durmuş ise o zaman bilgisayarınız sürekli reset atıyor olabilir.

 • RAM BOZULMASI YADA RAM UYUMSUZLUĞU.

Bilgisayarınıza yeni bir RAM aldınız ve taktınız yada birine taktırdınız. Eğer RAM ‘ yani Yeni ram ile eski RAM birbirine uyumsuz ise yada yeni aldığınız RAM anakart’a uyumsuz ise işte o zaman bilgisayarınız hiç açılmayabilir yada RESET atabilir. Yapmanız gereken anakartınıza ve eski ram’inize uygun bir ram almaktır.

Diğer bir sorunda RAM’iniz bozulmuş olabilir. Sıksık mavi ekranla karşılaşabilir yada bozuk olan ram ‘den dolayı bilgisayarınız SÜREKLİ RESTART ediyor olabilir.

 • İŞLEMCİ FANI KAYMIŞ YADA YERİNDEN OYNAMIŞ OLABİLİR.

Eğer işlemci fanı ile oynadınız ise yada fanınızın altındaki Aliminyum soğutucuyla oynadınız ise yada bilgisayarınızı bir yerden başka bir yere taşıdıysanız tabi o sırada kasayıda bir yere çarptıysanız bu esnada; İşlemci fanı altındaki soğutucu aliminyum yerinden oynamış olabilir ve tam olarak işlemci üzerine oturmadığı yani sağa sola kaydığı için soğutma yapmıyor işlemci aşırı ısınıyor ve bilgisayarınız RESET atıyor olabilir.

 • POWER SUPPLY (GÜÇ KAYNAĞI) ÖLMÜŞ YADA YETMİYOR OLABİLİR.

Eğer sisteminize yeni bir disk yada yeni bir fan eklediyseniz ve sonrada bilgisayarınız durduk yere RESET atıyorsa bir nedeni de Power Supply gücü yetmiyor olabilir. Yada Power Supply artık ömrünü doldurmuş olabilir yetersiz yada kesik voltaj çıkışı yaptığından dolayı Bilgisayarınız RESET atıyor olabilir.

 • EKRAN KARTI FANI

Ekran kartınızın fanı aşırı tozdan dolayı durmuş olabilir bu yüzden soğutma yetersiz kalıyor özelliklede oyun oynarken bilgisayarınız RESET atıyor olabilir. Bir kontrol edin eğer durmuşsa temizleyin yinede dönmüyorsa değiştirmek zorunda kalabilirsiniz. Tabi ekran kartını değil sadece Fanı değiştirin.

 • ELEKTRİK TESİSATINIZ YANİ EVİNİZİN VOLTAJLARININ DÜŞÜK OLMASI YADA BİR ANDA DÜŞÜP TEKRAR DÜZELMESİ.

Bu durum sıkça başımıza gelen sorunlardan birisidir. Ev yada iş yeri elektrik tesisatından topraklama hattı bulunmaması yada tesisatın eski olmasından kaynaklanan voltaj düşmeleri ve yahut ev yada iş yeri elektriklerinin sık sık dengesiz voltaj düşmesi yada ani yükselmeleri.

Bu durumda yapacağınız bir Elektrik teknisyenine danışmaktır. Aksi taktirde Power Supply yanabilir hatta anakartı dahi yakabilirsiniz.,

 • DONANIM PARÇALARININ ARIZALI OLMASI YADA ÇAKIŞMA YAPMASI.

Bilgisayarınızda PCI yada AGP slotlarına takmış olduğunuz kartlar yada kartlardan birisi eğer yerinden oynadı yerinden hafifçe de olsa çıktı ise işte o zaman bilgisayarınız sürekli RESTART atıyor olabilir. Buda çok doğaldır. Yapmanız gereken parçaları tek tek yerlerine oturup oturmadığını kontrol etmektir.

Bunun dışında birbirine uyumsuz olan donanım parçaları donanım çakışmalarına sebep olur ve bilgisayarınız RESET atmaya başlayabilir. Güvenli kipten tek tek aygıtları kontol etmenizi tavsiye ederim.

Yada bir donanım parçasının (Ethernet kartı , Ses kartı gibi) bozulmuş olması bu soruna neden olabilir. Eğer yerlerine tam oturdular ve çakışma yoksa Bilgisayarınızda sürekli RESET atıyorsa işte o zaman tek tek parçaları çıkartıp test etmeniz arızalı parçayı bulmanız gerekmektedir.

 • BIOS GÜNCELLEME YADA AYARLARINDAN KAYNAKLANAN RESTART PROBLEMLERİ

Bu da sık görülen sorunlardır. Bilgisayarınızın bios unu güncellediğiniz zaman bazı parçaların donanım çakışmalarına yada uyumsuzluğuna neden olabilir. Yanlış bir bios yüklediyseniz zaten PC sürekli uyarı verir ve açılmaz bunun dışında ise

Bios ‘tan İşlemci Update yada Hight performance değerleri ile uğraştıysanız sisteminize ciddi zararlar verebilir. Bilgisayarınız reset atabilir. Başlıca bu konuda işlemci Jumper ve Frekans ayarları neden olabilir.

“Bilgisayarım RESET atıyor ve SÜREKLİ RESTART ile yeniden başlıyor.” üzerine 360 yorum

 1. Bilgisayarımı alalı 2 ay oluyor.Son dönemlerde nette gezinirken aniden restart atıyor.Daha önce yapmamıştı.Windows güncellemeleri ile alakalı olabilir mi?

  Cevapla
 2. selamunaleykum benim sorunumda devamlı reset atıyor tüm parçalarına baktım kurulu herşeyi sildim ram leri temizledim pc nin tozunu aldım windows amblemini gördüğim anda pc resetleniyor arada şans eseri çözümleme ekranı geldiğinde hayır diyerek çıktığımda açılıyor ancak pc hiçbirşey yapmazsam 5 dakika sonra kendiliğinden donuyor güvenli kipte açmıyor tek açabildiğim ağda güvenli mod ondada beş dakika yine ellemezsem donuyor ağda güvenli modda açıkça yeniden başlat yaptımmı masaüstü geliyor ancak yine beş dakika ellemiyim donuyor ve aynı çile tekrar başlıyor reset reset güç kablosunu yeni aldım fanlar canavar gibi çalışıyor ama nafile usb windows 7 kurdum format atayım dedim resetlerden setupta bozuldu cd den atmak istedim yine resetlerden setup bağlanamadı yarım kaldı

  Cevapla
 3. arkadaşlar pcyi açıyorum Windows başlatıyor yazyor reset atyor sürekli tekrarlıyor bilen varmı

  Cevapla
 4. Ya bende bilgisayar hic acilmiyo acilyo acilyo sonra kapatiyo hic ekrani programlari bile gormuyorum yani 30 saniye bekleme geliyo hep tmm onu bekliyom sonra windows falan cikiyo aama tekrar sonra kapanip o 30 saniye seyi cikiyor?
  bilgisayar toshiba

  Cevapla
 5. Kardeşim bilgisayarını kapat.Daha sonra açma tuşuna bas sonra ESC tuşuna arka arkaya bas gelen ekranda seçenekler var sen F8 e bas.gelen ekran görüntüsün sürücü imzası yazan yere ok işaretleriyle gel ENTERE bas.2.ci adımda bilgisarın yeniden başladığında yine ESC gelen ekranda ilk sıradakine gel ENTER VE KOD isteyen ekrana bilgisayara kendinin bigisayarı açarken girdiğin kodu gir.Kurtarmaya bas biraz bekle sakın bilgisayarı kapatmaya çalıma.Bilgisayarın yeniden başladığında olay tamamdır.

  Cevapla

Yorum yapın

teakolik hamza şamlıoğlu blog logo

Wordpress altyapısını kullandığımız bu sistem, Sunucu Çözümleri firmasında yüksek performans sağlayan özel sunucularda barındırılmaktadır. Görüntülemek için en iyi Chrome tarayıcı, 1920x1080 çözünürlük ve Full HD Android telefonlarda çalışır. Ayrıca Sitedeki içeriği istediğiniz gibi çarpabilirsiniz. :)