Bir acayiplik var bu işte ama ?

Merhabalar arkadaşlar bugün iş çıkışında bir arkadaş aradı daha doğrusu bir abim sayılır. Neyse telefonda bilgisayarından acayip kokular geldiğini söyledi. Hemen fişleri çekmesini söyledim. Zaten pc kendiliğinden kapanmış ve oda kokuyu duyunca pc yi kapatmış.

Bilgisayarın başına geçtim gördüğüm kadarıyla birşeyler yanmıştı. Hemen Power Suply ‘ı söktüm yerinden PSU ‘yu anakarttan ve kasadan ayırdıktan sonra masanın üstünde bir kısa devre denemesi yaparak çalışıp çalışmadığını kontrol edeyim dedim. ( Şu yazımda zaten power supply’ı nasıl test edebileceğinizi yazmıştım. ) Tabi fişe takar takmaz dumanlar yükselmeye başladı. Hiç test etmeye gerek kalmadı. Hemen çöp kutusuna PSU ‘yu basket attım ve yeni bir PSU aldım.

PSU ‘yu sisteme bağladım ve bilgisayarı açtım normal bir açılış geliyordu ki…

Non-System Disk or Disk Error

Hatasını gördüm. O da ne yoksa HDD de mi gitti ?

HDD yi söktüm ve başka bir PC de denedim evet malesef HDD tık bile demiyor. Bıraktım tık demesini titremiyor bile.. Anlaşılan o ki HDD de gitmiş. Neyse bir tanede HDD alıp sisteme bağladım. Win CD sini çıkarttım ve DVDRW nin düğmesine bastım. Sonra tekrar ve sonra tekrar bastım en sonunda o minnacık CD Çıkartma Ecject düğmesini içeri çökecek şekilde bastırdım.

DVDRW hiçbir tepki vermiyor. Elektrik kablosunu değiştirdim tekrar denedim… Sonra tekrar…

DVDRW de yanmış…

Ulen aynı anda hem PSU hem HDD hemde DVDRW yanar mı ?

Üstelik Anakart sağlam ve sistem açılıyor. İşlemci ve Ram de sağlam peki Anakart işlemci ve Ram sağlam kalırken PSU, HDD ve DVDRW nasıl yanabiliyor ? Enteresan geldi bana…

Çünkü 13 senedir PC donanımı üzerine uğraşıyorum böyle birşey görmedim yok yahu… Tamam anladık Power Supply yandı. Hadi tamam o yanınca HDD de fazla voltaj geldi ve kartı yandı peki DVDRW ye ne oldu ? O damı aynı anda yandı ?

Yok kardeşim ben bu işten hiçbişi anlamadım. Ha bu kadar senedir uğraşıyorum pc ile aynı anda hem PSU hem HDD hemde DVDRW yakan görmedim en azından Anakart sağlam peki bunlar yanarken Anakart nasıl sağlam kaldı ? O da işin bambaşka bir tarafı tuhaf …

Neyse bu arada fark ettim ki sıfır aldığım HDD de arızalı çıktı.. Ya abi dedim gidelim Vatan Bilgisayar’a saat daha erken bu heriflerde kapatmamış 20:30 olmadan orada oluruz bir HDD daha alalım bunu geri veririz… Kalktık gittik Vatan bilgisayara …

Ne dediler biliyor musunuz ? Kapıda ?

Bugün sayım var erken kapattık…

Tabi ertesi gün oldu ben bir HDD daha aldım geldim Win kurdum PC yi ayağı kaldırdım felan falan.. Peki eski bilgiler ? Sanırım 80GB Samsung SP serisi bir HDD bulabilirsem üzerindeki kartı söküp ( Kartı üzerindeki chipte “M” sembolü var eski bir disk 2 seneyi geçmiş aynısından bulmakda mesele ) yanan diskin kartı yerine değiştireceğim. Verilerde önemliymiş… Yarında veri kurtaracağız…. Tabi önce kart bulmak lazım. Ama şunu söyleyeyim ne anakartmış beaaaa herşey ölmüş bir anakart sağlam ve hala çalışıyor ( Test ettim sağlam )

Yaa dedim İbrahim abi sendeki şans da ÇÖLDEKİ DEVE misali….

“Bir acayiplik var bu işte ama ?” üzerine 9 yorum

 1. Abi akşam akşam hiç güleceğim yoktu. Gerçi bu duruma gülünmez ama traji komik bir olay olmuşş . Bilgisayar dünyası işte her gün “yok artık okadar da olmaz” dedirtecek olaylar görmek doğal hale geldi. Geçmiş olsunnn. Verileri kurtarabildiniz mi ?

  Yanıtla
 2. Hodolomax ;

  Emin ol ki neredeyse kafayı sıyıracaktım. Malesef verileri henüz kurtaramadım. Ama gördüğüm kadarıyla HDD kartı üzerinde kısa devre var özelliklede entegreler ölmüş. Buda olayı açıklıyor zaten Samsung 80 GB Sata SP serisi bir disk arıyorum ama piyasada bulmak imkansız yeni 80GB samsungların kartlarını değiştirmişler bir kart bulur bulmaz verileri kurtarmaya çalışacağım.

  Malesef ki günlük yedek alan bu bahtsız müşterim 2 gün yedek almamış en son yedek 3 gün öncesine ait. Yani taksitler alış-verişler son 3 güne ait kayıtlar yok….

  Bahtsız abimin çölde deve hikayesi oldu…

  Yanıtla
 3. Geçmiş olsun, bende amatörlük dönemlerimde Asus anakartımın yandığını düşünüp 3 defa garantiye göndermiştim 😀 Sonunda baktımki bağlantılarda sorun varmış. Dvd sürücünün yanması ilginç. Bu arada anakartı merak ettim markası hatırınızdamı?

  Yanıtla
 4. ASUS Anakart AMD 754 Serisi

  Samsung DVD RW

  Aopen Kasa 400W

  Samsung 80GB Sata HDD

  Elimin altında unutamam ki 3 gündür onlara bakıyorum…

  Yanıtla
 5. Bilgisayardan gelen ince ıslık sesi, anakarttaki kondansatörlerin şişmesinden kaynaklanıyor. Kondansatörü değiştirtince sorun kalmıyor. Bir de PSU’dan gelen ıslık sesi var ki o hiç harya alamet değil, duman yükselebilir aynı sende olduğu gibi. 🙂 Bence HDD ve DVD-RW’nin IDE portunda bir sorun olmuş olabilir. Başka bir sistemde denemek yararlı olur çünkü anakart üzerinde IDE soketi bir kontrolcüye bağlı, PSU yanarken o bölüm zarar görmüş olabilir. Ama başka bir IDe cihaz bağlayınca çalışıyorsa, sorun yok tabi. Geçmiş olsun, gerçekten PC bazen insanı delirtiyor. 😀

  Yanıtla
 6. benim hdd pc i actıımda başlıyor ama acılmıyor dırt dırt dırt die ses gelip bırakıyor sonra terar kendiliinden durup başlatıyor ne olduğunu bi türlü anlamadım 😀 ama seninki benden beter olduğu kesin..

  Yanıtla
 7. Ben size bir sorunumu anlatayım. Peki siz ne diyeceksiniz bakalım. Bilgisayarımı herşeyiyle yeniledim, kurdum. Power supply filan da yeni. Bilgisayarın yerini değiştiriyorum, başka bir odada çalıştırmak istiyorum açılmıyor. Yerine getirip açıyorum, çalışıyor. Yani nedir bu. Power supply bir yerde açılırken başka yerde neden açılmıyor. Bilen varsa anlatsın öğrenelim işin aslını.

  Yanıtla

Yorum yapın