Bir Dragon Hikayesi – Comodo Dragon Internet Tarayıcısı

Geçenlerde Kasım Erkan arkadaşım Twitter üzerinden Comodo Dragon internet tarayıcısından bahsetti.  Merak ediyordum, kurcalamam lazımdı. Chrome alt yapısı üzerine kurulu olduğu için hiç tereddüt etmeden Dragon’u sistemime kurdum. Kurulumu çok basit ve birkaç adımda bitirebiliyorsunuz.

Kurulum sırasında dikkatimi çeken Comodo Dragon’un DNS’lerinizi Comodo’nun ücretsiz güvenli DNS’lerini kullanmayı önermesi oldu. “DNS’ler hem internet hızınızı, hem güvenliğinizi hem de güvenli sörf yapmanızı sağlayan en önemli etkenlerden bir tanesidir.” Kurulum bittikten sonra ilk iş olarak sistemimde kurulu olan mevcut Google Chrome tarayıcısı üzerinden verileri almak oldu.

Chrome alt yapısı kullandığı için sorunsuz bir şekilde, bookmarklarım gelmiş oldu. Aynı zamanda Google hesabım üzerinden senkronizasyonu açtığımda eklentilerim ve özel ayarlarım yerli yerine oturdu. Chrome kullanıcılarının sıkıntı çekmeden ve alışkanlıklarını değiştirmeden geçiş yapabilecekleri bir tarayıcı olduğunu tekrar belirtmek istedim.

Kurulum bittikten sonra sanki Google Chrome tarayıcınıza yeni bir tema yüklemiş gibi hissedebilirsiniz.  Göze çarpan en belirgin özelliği ise sağ üst kısımdaki “Comodo Site Inspector” butonu. Bu buton sayesinde gezindiğiniz sitelerin güvenirliği hakkında Comodo veritabanı üzerinden bilgi alabilmektesiniz.

Comodo Site Inspector, kullanıcılardan gelen ve Comodo’nun veri tabanındaki bilgiler ile sitelerin taranması ve oluşan data içerisinde sitenin güvenli olup olmadığına karar vermekte.  Hele ki Comodo’nun bir Firewall ve Antivirüs üreticisi olduğunu düşünürsek ellerindeki datanın ne kadar doğru ve büyük olabileceğini siz düşünün…

İlk kullanmaya başladığım zaman Google Chrome’un sağ üstteki “Ayarlar” butonunu aramaya başladım. Yerinde göremeyince merak edip Twitter’dan arkadaşlara sordum. Meğer sol üst köşeye alınmış ve farklı bir logo kullanılmış.

Bunların dışında bir de SSL destekli sitelere girdiğimizde küçük yeşil SSL barının artık tüm adres satırını kaplayacak kadar genişletildiği dikkatimi çekti.  Bunun gibi birkaç farklılığa sahip Comodo Dragon ilgi çekici bir tarayıcı olarak karşımıza geliyor.

Chrome alt yapısını kullanması sebebi ile Chrome uzantıları yüklenilebilmekte.  Herhangi bir sıkıntı çıkarmıyor.  Ayrıca Comodo firması Dragon tarayıcısı ile Chrome’a performans ve hız kazandırmış.

Kısacası Google’ın gücü ile Comodo firmasının güvenliği birleşerek ortaya hem daha performanslı, hem daha güvenli, hem de daha güvenilir bir tarayıcı ortaya çıkmış.

Comodo firmasını bilmeyenler için de ufak bir hatırlatma yapalım. Comodo bir Türk tarafından İngiltere’de kurulmuştur.  Sayın Melih Abdulhayaoğlu’nun kurduğu Comodo firması Antivirüs, Firewall, Anti-Hack, Anti-Malware gibi hizmetler vermekte. Bu hizmetlerin ücretsiz olarak sunulduğunu da belirtmek isterim. Yalnız ücretsiz derken kısıtlı bir sürüm olmadığını piyasadaki birçok antivirüs ve firewall firmasından çok daha iyi oldukları kanıtlanmış durumda. Bu hizmetlerin yanı sıra güvenli DNS, SSL sertifikası gibi hizmetleri de var. Hele ki DNS’leri ve SSL sertifikası ile büyük firmaların karşısında iyi bir alternatif olarak hizmet vermekteler.

http://www.comodo.com/home/browsers-toolbars/browser.php

“Bir Dragon Hikayesi – Comodo Dragon Internet Tarayıcısı” üzerine 4 yorum

 1. Biraz önce yükledim ve Chrome’u az kullanıyor olsamda içinde az bir veri ve yer imini çektim Comodo Dragon ile. DNS sunucu seçeneği ve güvenli bir sörf sunmasıyla birçok kullanıcıyı kendine bağlayabilir.

  Yanıtla
 2. Kullandım, sevdim fakat pek bir ihtiyaç duyacağımı zannetmiyorum. Ama yinede kaldırmayacağım, bir süre daha kurulu olarak kalacak PC’mde.

  Yanıtla
 3. Bir deneyeceğim. Bakalım DNS’leri nasıl? Ayrıca, hızlı başlat çubuğu ile küçük resimli kolay erişim sayfamı da içe aktarabiliyor muyum, merak ettim.

  Yanıtla
 4. Tarayıcı rekabetini seviyorum, firefox IE’yi bitirmişti, şimdi ise Chrome ve Dragon ayrıca Pale Moon’da çok etkilidir.

  Dragon’un tercih edilme nedenlerinden birisi de, Comodo iyi bir antivirüs yazılımı onun güvenliğini entegre de edebilirler.

  Yanıtla

Yorum yapın