Google Chrome ve Senkronizasyon

Bir süredir Google Chrome tarayıcısını kullanmaktayım.  Eski aşkım Internet Explorer 9 ile bana göz kırparken diğer bir yandan Firefox 4 sürümü ile beni cezbetmeye çalışıyor. Fakat yeni aşkım Google Chrome tarayıcısı hala diğerlerinden hızlı diyebilirim. Her kullanıcı için farklı öncelikler vardır. Benim birinci önceliğim hız ve kolay kullanım olmasıdır.  Bir internet tarayıcısı için önceliklerimizi sıralayacak olursak

 • Performans (Hız)
 • Eklenti desteği
 • Kullanım kolaylığı
 • Hata vermesi
 • Web siteleri için uyumlu olması

olarak sıralayabiliriz.  Internet Explorer’ı bırakma sebebim Firefox’un beni eklentileri ile etkilemesi ve birçok ihtiyacımı karşılayabilmesi olmuştu.  Özelliklede eklentileri sayesinde istediğim gibi kullanabilmekteydim. İşim gereği birçok eklentiye ihtiyaç duyuyordum ve Firefox’un müthiş Plugin arşivi beni benden almaktaydı.

Fakat Firefox o kadar şişmeye sistemimi zorlamaya, bilgisayarıma kast etmeye, sürekli çökmeye başladığında artık başka bir tarayıcıya terfi etmem gerektiğini düşündürmeye başlamıştı.

Google Chrome ise bana çok güzel gözüküyordu.  Sade, kolay kullanımı ve müthiş performansı ile beni cezbettiğini söyleyebilirim. Sonrası malum 6 aydır Chrome tarayıcısı ile birlikte takılıyoruz.

Firefox’un 4 sürümünü çıkar çıkmaz indirdim ve test etmeye başladım. Google Chrome’um az eklenti arşivi ve HTML üzerine kurulu olması maalesef ki benim için tek kötü etken. Yine de onu terk edemiyorum. Hatta kendi eklentilerimi bile yazmaya çalıştığımı itiraf etmeliyim.

Gelelim Google Chrome’un en güzel özelliğine…

Siz değerli okuyucularıma bu gece Google Chrome’un Senkronizasyon özelliğinden bahsetmek istiyorum.

Google Sync ile Google hesabınız üzerinden tarayıcı ayarlarınızı saklayabilir,  başka bir bilgisayardaki Chrome tarayıcısına aktarabilirsiniz.  Tarayıcı kullananların en büyük sıkıntısı da bu değil mi? Eklentileriniz, favorileriniz ve diğer ayarlarınız bilgisayar değiştirdiğinizde ya da işletim sistemine format attığınızda yok olan ya da sizin yedekleme yapıp bir sonraki bilgisayara / işletim sistemine aktarmanız gereken en önemli etkendir.

Google Sync özelliği ile tüm eklentilerinizi, ayarlarınızı, yer imlerinizi, kayıtlı parolalarınızı ve diğer ayarlarınızı başka bir Chrome tarayıcısına hiçbir yedek almadan aktarabilmektesiniz. Bu sayede bilgisayarınıza format bile atsanız yeniden kurup SYNC özelliğini aktif ettiğinizde tüm ayarlarınız yerine gelecektir.

Bunu yapmak ise çok basit…

Gmail hesabınızla  Google Chrome tarayıcısının “Araçlar” menüsünden “Seçenekler” sekmesine geliyoruz. Açılan sayfa üzerinde sağ taraftaki menüden “Kişisel Öğeler” bölümüne geliyoruz. Sağ tarafta karşımıza bir senkronize etme seçeneği geliyor. Bu seçeneği aktif ettiğimiz zaman Google hesabınıza tüm tarayıcı ayarlarınız yüklenmekte.

Bu işlemi sürekli Chrome tarayıcınız yapmakta. Başka bir bilgisayara geçip Chrome tarayıcısı açıp bu özelliği aktif ettiğiniz zaman tüm ayarlarınız internetten Google hesabınız üzerinden bu bilgisayara aktarılacaktır.

Hele ki format atmak…

Emin olun hiç bu kadar rahat olmadı benim için. Firefox’un ayarlarını eklentilerini yedekleyip yeni işletim sistemine aktarmak amelelik yapmak gibiydi. Fakat Google, Chrome tarayıcısı ile bu işin üstesinden gelmekte… Yeni aşkım ile aram çok iyi… Aman nazar değmesin 🙂

“Google Chrome ve Senkronizasyon” üzerine 4 yorum

 1. chrome un canary yapısı versiyonu nu aşırı sevdim ben henüz rc olarak kullanılıyor fakat aşırı hızlı bir tarayıcı… zaten normal versiyonu ile birlikte aynı anda kullanılabiliyor ve yine anlattığınız gibi senkronize edilebiliyor. chrome daki verilerinizi yine chrome a aktarıyorsunuz…

  Cevapla
 2. Firefox’da da Gmarks eklentisi otomatikmen Google accountunuzda Bookmarklariniza isliyor, bu sayede her gittiginiz yerden senkronize etmeden tum bookmarklariniza ulasabiliyorsunuz. Ahanda burada detayi var. http://getir.net/tny

  Bu arada Firefox 4.0 ile chrome’daki senkronizasyon ozellginin aynisi gelmis bu arada.

  Cevapla
 3. “Emin olun hiç bu kadar rahat olmadı benim için. Firefox’un ayarlarını eklentilerini yedekleyip yeni işletim sistemine aktarmak amelelik yapmak gibiydi. Fakat Google, Chrome tarayıcısı ile bu işin üstesinden gelmekte… Yeni aşkım ile aram çok iyi… Aman nazar değmesin” hepsine katılıyorum ama bu kısma özellikle de amelelik kısmına çok katılıyorum (:
  Firefox son zamanlarda süreli çökmeye başladı bende 1 ay kadar önce aynısını yapmıştım.Aslında IE,Safari,Firefox ve RockMelt yüklüydü Chrome ‘da ekledim ama Chrome ‘a alışınca diğerlerini hiç kullanmıyorum desem yeridir…

  Cevapla
 4. Google Chrome gerçekten aşık olduğum bir ürün benim de. Tek aklımın almadığı ve “ah inşallah” diye beklediğim mevzu ise yer imlerinin Google Bookmarks servisi ile entegre hale getirilmesi. Google bunu hala yapmadı ne yazık ki.

  Cevapla

Yorum yapın