Bitcoin Nasıl Korunmalı?

bitcoin-posterSon dönemde bir Bitcoin fırtınası hızla İnternet dünyasının üzerinden geçti! Halen daha popülaritesini kaybetmeyen Bitcoin fırtınası, hızla yükselmeye ve önümüzdeki yılların popüler “para” konusu olmaya devam edecek gibi…

Bitcoin fırtınası İnternet aleminden geçerken birçok İnternet kullanıcısı “Nedir bu Bitcoin?”, “Bitcoin nasıl alırım?” şeklinde sorular sormaya başladı.

Sonrasında da “Bitcoin merakının” kurbanları ortaya çıktı…

Bir canlı yayında Bitcoin anahtarını gösteren sunucudan tutun da, yanlışlıkla Bitcoin anahtarını paylaşan kullanıcılara veya çaldıranlara kadar birçok kişinin hesabı boşaltıldı.

Çok da normal… Deep Web’in karşımıza getirdiği bir sistem olan Bitcoin’in her türlü riskte karşınızda olacağını düşünmek gerekiyor. İşin içinde de para olunca, Deep Web’in karanlık yüzü hemen ortaya çıkıyor.

Peki Bitcoin hesabımı tehditlere karşı nasıl koruyabilirim?

Trend Micro, Bitcoin konusunda dikkat edilmesi gerekenleri ve dijital paranızın nasıl korunacağını maddeler halinde özetlemiş.

Dijital para birimi Bitcoin, birçok risk sermayedârı, tüccar ve siber güvenlik profesyoneli tarafından övgüye değer bulundu. İnternet teknolojilerindeki büyük yeniliklerden biri olarak anılan Bitcoin’in geleneksel banka ve para ilişkisinden farklı olarak karşımıza çıktı…

 • Merkezi bir banka tarafından basılmaması,
 • Bir hükümet tarafından düzenlenmemesi ya da faturalandırılmaması,
 • İşlemlerin yalnızca çevrimiçi gerçekleşmesi ve dijital imza ile korunması,
 • Hesapların dondurulamaması şeklinde kullanıcıların karşısına çıktı.

İllegal dünyada kötü niyetli kişilerinin iştahını kabarttığı gibi bu özellikleri ile Bitcoin siber saldırıların hedefi haline geldi.

Hele ki İnternet dünyasının üzerinden geçen Bitcoin fırtınası, birçok platformda haber oldu ve Deep Web dışındaki insanların ilgisini çekmeye başladı.

Bu ayrımlar Bitcoin’in siber saldırganlar tarafından da hedef alınmasına sebep oluyor.

Zira düzenlenmeye tabi tutulmayan, merkezi olmayan ve sadece bilgisayar maharetiyle ortaya çıkan Bitcoin, siber saldırganlar için yeni bir gelir kapısı haline geldi.

Şimdiden 1 milyar doları geçen pazar değeriyle uluslararası finans çevrelerinde ilgiyle takip edilen para birimi Bitcoin, çok büyük miktarları içeren hırsızlıklara da konu oldu. Sosyal mühendislik taktikleriyle Bitcoin sahiplerini kandıran saldırganlar, e-posta hesaplarına sızarak kullanıcıların şifrelerinin sıfırlanmasını sağladı. Bununla birlikte dijital cüzdanları ele geçiren saldırganlar, yaklaşık 4 bin 100 Bitcoin’in, yani 1.2 milyon doların sahibi oldular.

Benzer bir saldırıda yakın bir zamanda Hong Kong’ta gerçekleşirken kaybedilen meblağ 5 milyon doları buldu!

Bitcoin işlemleri geri alınamadığı (bu da Bitcoin’in diğer bir özelliğidir) ve kullanıcılar resmi olarak belgeleyemedikleri için çalınan paraların ilk sahiplerine teslim edilme imkanı da ortadan kalkıyor.

Kısacası Bitcoin cüzdanınızı çaldırdıysanız yapacak hiçbir şey yok!

Bitcoin üretimi gerçekleştirmek için önemli miktarda işlemci gücüne ihtiyaç duyuluyor. Bu işlemci gücünü elde etmek isteyen saldırganlar, hiçbir şeyden habersiz kullanıcıların sistemlerine sızarak Bitcoin köleleri yaratıyorlar. Bununla birlikte MtGox gibi popüler Bitcoin sitelerinin yaratılan benzerleriyle (sahteleri ile) kullanıcıların verileri ve sanal cüzdanları çalınıyor.

Trend Micro Smart Protection Network’te yer alan verilere göre, Bitcoin madenciliğiyle ilgili zararlı yazılım 12 binden fazla kişisel bilgisayarı etkiledi. 

Peki Bitcoin hesabımızı korumak için neler yapmalıyız?

Trend Micro, Bitcoin sahibi olan ya da olmak isteyen kullanıcılar için aşağıdaki gibi bazı önerilerde bulunuyor.

 • Günlük kullanım için küçük miktarlarda Bitcoin’i hesabınızda tutun ve geri kalanı daha güvenli ortamlarda (başka hesaplarda) saklayın. (Kullanıcılar sanal paralarını saklamak için çevrimdışı cüzdanlar yaratabilirler)
 • Çevrimiçi hizmetleri dikkatle seçin. Bitcoin işlemleri geri alınamaz. Bu sebeple işlemler sırasında bilinen ve güvenilir platformları tercih edin. (Sahte Bitcoin sitelerine dikkat!)
 • Bitcoin cüzdanınızı düzenli aralıklarla yedekleyin. Bilgisayardaki bir hataya ya da olası bir cihaz çalınmasına karşılık bir kopya almak, daha sonra cüzdanın yeniden kullanımına olanak tanır. (Bitcoin hesabınızı e-maillerinizde veya online platformlarda saklamayın!)
 • Bitcoin cüzdanınızı şifreleyin. Şifreleme, Bitcoin cüzdanınıza bir güvenlik katmanı daha sağlar ve olası hırsızlıklara karşı önlemleri artırır.
 • Bitcoin yazılımınızı sürekli güncelleyin. Teknik eksiklikler ya da güvenlik açıklarının ortaya çıkması kötü niyetli kişiler için bulunmaz bir fırsat! Yazılımlarınızı güncellemiyorsanız, büyük bir risk altına girebilirsiniz.
 • Eğer mümkünse birden fazla imzalama seçeneği kullanın. Bu sayede bir şifrenin ifşa olması durumunda bile güvende kalın.
 • Bilgisayarınızı da güvende tutun. Bitcoin hesabını güvende tutmak için mutlaka hesaba erişilen bilgisayarın da güvende olması gerekiyor. Bu sebeple bilgisayarınızı sürekli güncel tutarken, resmi sayfalardan indirme yapmaya ve zararlı yazılım karşıtı programlarla sisteminizi taramaya özen gösterin. En azından Trend Micro gibi düzgün bir antivirüs kullanın…

Kayıt dışı bir ekonomik hareket yarattığı için yeraltı dünyasının kullanma eğilimi içinde olduğu Bitcoin’i artık resmi yoldan para kazanan tüccarlar ve sıradan kullanıcılar da kullanıyor.

Unutmayın! Siber saldırganların Bitcoin sahiplerini rahat bırakmayacağı kesin…

“Bitcoin Nasıl Korunmalı?” üzerine bir yorum

Yorum yapın