Geleceğin Siber Tehditleri!

Trend Micro 2014 yılı için geleceğin siber tehdit öngörülerini açıkladı. Önümüzdeki yıl en fazla Deep Web, Her Şeyin İnterneti, Mobil Bankacılık ve Hedefli Saldırıların gündemde olacağı söylenen Trend Micro, geleceğin siber tehditleri için 9 bölümden oluşan bir dizi bile hazırlanmış.

Trend Micro’ya göre, önümüzdeki yıl her ay büyük bir veri sızıntısı olacağı ve gelişmiş mobil bankacılık tehditleri ile hedefli saldırıların hızla artacağı öne sürülüyor.

Kritik altyapı tehditlerinin yanı sıra Her Şeyin İnterneti (Internet of Everything – IoE) ve standart arama motorlarının indekslemediği Deep Web üzerinden gelen tehditler kullanıcıların korkulu rüyası olmayı sürdürecek.

Trend Micro’nun uzun süreli projesi, dokuz bölümden oluşan “2020: The Series” ile paralellik gösteren rapor, teknolojiyle sarmalanmış toplum ve siber tehditleri gözler önüne seriyor.

Bireylerden, kamu kurumlarına ve özel sektörlere kadar birçok noktada karmaşık ve hedefli saldırıların artacağı düşünülüyor.  Mobil bankacılık açıkları ve hedefli saldırılardan, gizlilik endişeleri ile her ay karşılaşılması muhtemel veri sızıntılarına kadar uzanan geniş bir yelpazeye bakıldığında, 2014 yılının siber suç için oldukça bereketli geçeceğini söylüyorlar. 

Kıacası kötü niyetli hackerlar için 2014 bayağı iyi geçecek gibi…

2014 için öne çıkan başlıklar şu şekilde oluşuyor;

  • Zararlı ve yüksek risk taşıyan Android uygulamaları 3 milyon adete ulaşacak
  • Kullanıcıların banka ile muhatap olduklarını sanırken, saldırganların tuzağına düştüğü Man-in-the-Middle saldırıları iki aşamalı doğrulama süreci etkisiz kılınarak, mobil cihazlar üzerinden yapılan bankacılık işlemlerini tehlikeye sokacak,
  • Siber suçlular, açık kaynak araştırmaları ve yüksek oranda özelleştirilmiş olta saldırılarıyla hedefli saldırılarını artıracak,
  • Sahte tık avcılığı ve belli bir grubun kullandığı web sitelerine zararlı yazılım yerleştirilmesi temeline dayanan Water Hole saldırılarıyla mobil cihazlar gelişmiş tehditlerin hedefi olmaya devam edecek,
  • Java 6 ve Windows XP’ye verilen desteğin çekilmesiyle milyonlarca kişisel bilgisayar saldırıya açık olacak,
  • Kamu destekli gözetlemelerin sonucunda yeniden gizliliği sağlamak için çeşitli girişimler ortaya çıkacak,
  • Deep Web, kolluk kuvvetlerinin geniş çaplı siber suçun önüne geçmesine engel olmaya devam edecek.

Artırılmış gerçeklik, saat ve gözlüklerin aralarında olduğu giyilebilir teknolojilerle hayat bulurken, kimlik hırsızlığı başta olmak üzere siber suç olasılığını artacağı ön görülüyor.

Uluslararası Siber Güvenliği Koruma Birliği (ICSPA) ile Trend Micro arasındaki işbirliğinden doğan Project 2020 çerçevesinde hazırlanan “2020: The Series” ile raporda sunulanlar karşımıza 20 bölümlük bir dizi olarak geliyor.

Trend Micro’nun hazırlamış olduğu dizide, geleceğin teknolojik gelişmeleri çerçevesinde olası siber saldırılar konu ediliyor.

“2020: The Series” ile gelecekteki tehditleri izlemek için

adresini mutlaka ziyaret edin. Bu adresteki videoları bir solukta, bilim kurgu gibi seyredeceğinizi düşünüyorum.  Umarım önümüzdeki yıllarda bilgi güvenliği konusuna daha ciddi bakılarak, kişilerin ve kurumların zarar görmesini engelleyebilirler.

Aksi takdirde, 2014 yılı kötü niyetli hackerlar için büyük saldırılarla büyük kazançlar elde edecekleri bir yıl olacak…

“Geleceğin Siber Tehditleri!” üzerine bir yorum

  1. Anladığım kadarıyla bankacılık – diğer unsurlar belirtilmemiş- mobil kullanım yapmamaya getiriliyor. Bitcoin’le başlayan viralleşen androidler için özellikle sıkıntı… Gerçi, Türkiye de androidlerin en çok oyun için kullanıldığını görünce pek öyle huzursuz edici gibi durmuyor.

    Yanıtla

Yorum yapın