Blogumuzu taşıyalım ve Google bizi unutmasın…

Merhaba arkadaşlar bugün sizlere Google ‘ye uygun bir şekilde blogumuzu nasıl taşıyacağımızdan bahsedeceğim.  Bu yazıyı yazmamın sebebi JunkChorn

JunkChorn arkadaşımın blogu http://www.JunkChorn.info/blogger olarak kurulmuştu.  Tabi bu /blogger kısmından kurtulmak istediğini söyledi.  Aslında birçok blogger ilk blog yazmaya karar verdiği zaman ileriyi tam düşünmüyor yada herkesin aklına ileride neler olabileceği gelmiyor ?

Mesela ben 4 yıldır blog yazıyorum ama malesef ki  4 defa isim değiştirdim :) Tabiki buna acemilik denir.  Şimdi ki gençlere bakıyorumda binbir türlü şey soruyorlar.  TEAkolik.com domainime geçinceye kadar DB mi uçurdum, yedeksiz kaldım, domainimin şifrelerini kaybettim, HTML kullandım, Mambo kullandım, Joomla’ya geçtim son olarakda WordPress…

Son 2,5 yıldır TEAkolik.Com adresimdeyim tabi tecrübe sahibi oluncaya kadar birçok yazı gitti.  Arama motorlarında bir yükseldim bir düştüm… Neyse konuyu fazla dağıtmadan şunu söylemek isterim.

Bir blog açacaksanız ileriyi düşünün… Ona göre altyapınızı kurun…!

Gelelim konumuza. Blog’umuzu taşımak…

Sitemizi taşımak için öncelikle Google’ye bir sormak lazım. Google abimiz acaba sitemizi taşımaktan hoşnut kalacak mı ?

Google her indexlediği sayfayı hafızasında turar ve linklerini öğrenir. Eğer ki sitenizi bir klasörden diğer bir klasöre taşırsanız yada bir domaine taşırsanız o zaman Google eski linkleri kontrol etmeye geldiğinde sitenizi yerinde bulamayacaktır. Bu sebepten dolayı malesef ki Google’deki sıralamanız düşecek, Google artık size eskisi kadar ziyaretçi gönderemeyecek, gönderdiği ziyaretçiler ise malesef ki yeni  sitenizi bilemeyecekleri için kapatıp çıkacak bir daha gelmeyecekler…

Peki sitemizi nasıl taşıyacağız ?

Google bu konuda bizleri uyarıyor ve bize yol gösteriyor.

Şöyle diyor ki…

Eski sitenizdeki sayfaları kalıcı olarak yeni sitenize yeniden yönlendirmek için 301 yeniden yönlendirmesini kullanın. Bu, kullanıcılara ve arama motorlarına sitenizin kalıcı olarak taşındığını bildirir. Tüm içeriğinizi taşımadan önce bir bölümü veya dizini taşıyıp yeniden yönlendirmenizi ve yönlendirmelerinizin doğru şekilde çalışıp çalışmadığını görmek için test etmenizi öneririz.

Eski sitenizin tüm trafiğini yeni ana sayfanıza tek bir defada yönlendirmeyin. Bu 404 hatalarının çıkmasını önler, ancak kullanıcılar için iyi bir deneyim sunmaz. Daha fazla iş çıkarır, sayfadan sayfaya yönlendirme ise tutarlı ve sorunsuz bir kullanıcı deneyimi sağlarken, Google’da sitenizin sıralamasını korumaya yardımcı olur. Eski siteniz ile yeni sitenizdeki sayfalar arasında birebir eşleşme yoksa (önerilen), eski sitenizdeki her sayfanın en azından benzer içerikli yeni bir sayfaya yönlendirildiğinden emin olun.

Ne demek şimdi bu 301 ?

301 yönlendirme komutu  Siteleri ziyaret eden botlar “301 Moved Permanently” mesajını kendilerine bir emir olarak kabul ederler.  Bu emre göre girdikleri sayfaların yeni adreslerini öğrenir ve o adreslere yönelirler.

Yani Google bize diyor ki …  Eğer internet sayfanızın bağlantı adreslerini değiştirirseniz 301 hata kodu ile yeni adresi bize bildirin.

Peki bu 301 hata kodunu nasıl yapacağız  ?

Bunu benim gibi WordPress alt yapısına sahip olan JunkChorn arkadaşımın blogu üzerinde nasıl yaptığımızdan bahsedeceğim.

Yapacak olduğumuz işlem http://www.JunkChorn.info/blogger adresini http://www.JunkChorn.info/ olarak değiştirmek.

Öncelikle WordPress dosyalarımızı  JunkChorn.info/blogger  adresinden ana dizinimize JunkChorn.info/ ya taşıyoruz. Burada dikkat etmemiz gereken nokta .htaccess dosyamızı ftp’deki dosyalarla beraber taşımayacağız..!

Sonrada WordPress yönetim panelimizden AYARLAR menümüze gelip Genel Ayarlar kısmındaki  Blog adresi (URL) seçeneğimize gelip  eski blog adresimiz http://www.JunkChorn.info/blogger kısmını http://www.JunkChorn.info/olarak değiştiriyoruz.  Sonrada değişiklikleri kayıt  ediyoruz.

Ayrıca Kalıcı bağlantı ayarları kısmında kalıcı bağlantı ayarımızı seçip kaydet diyoruz. .Htaccess dosyamız buna göre tekrardan oluşacaktır.

Son olarak  resimlerimizi yüklediğimiz dizinide güncelleyeceğiz.

Blogumuz düzgün bir halde çalışır vaziyete geldi. Şimdi yapmamız gereken Google arama motoru ve diğer arama motoru botlarına eski linklerimizin taşındığını bildirmek.

/blogger klasörümüzdeki tüm dosyalar ana dizine taşıdık.  /blogger içerisindeki .htaccess dosyasını yeniden oluşturmamız gerekiyor.

Bu oluşturacağımız .htaccess dosyası sayesinde  /blogger klasörümüze gelen tüm isteklere 301 hata kodu ile cevap vereceğiz ve yeni adresimizi belirteceğiz.

Bunun için /blogger klasörümüze yani eski klasörümüze şu  .htaccess dosyasını oluşturuyoruz.

<IfModule mod_rewrite.c>
RewriteEngine On
RewriteBase /
RewriteCond %{HTTP_HOST} !^www.junkchorn.com/blogger/$ [NC]
RewriteRule ^(.*)$ http://www.junkchorn.com/$1 [L,R=301]
</IfModule>

Dikkat ettiyseniz bu dosya içerisinde  www.junkchorn.com /blogger/   adresimize gelen istekleri 301 kodu ile http://www.junkchorn.com/ adresimize yönlendirdik.

Böylelikle /blogger klasörümüze gelen isteklerimizi, botları bir güzel ana dizinimize yönlendirdik.

Şimdide kontrol edelim bakalım gerçektende 301 hatasını alıp yeni url ‘yi görebiliyor mu botlarımız ?

Bunu nasıl yapacağız diye düşünmeyin. Çok basit bir yolu var.

http://www.searchenginepromotionhelp.com/ adresine girdiğimizde

To get the HTTP response, enter the URL of the page:

kısmına eski linklerimizden birisini giriyoruz.  Mesela şu linki giriyorum

http://www.junkchorn.info/blogger/17-12-2008/prison-break-1-sezon-izlenimlerim/

Serverden gelen cevap ;

Server Response Code: 301

http://www.junkchorn.info/17-12-2008/prison-break-1-sezon-izlenimlerim/

İşte bu kadar …  Apache sunucusu .htaccess dosyası sayesinde eski linke bir istek algıladı 301 hata kodunu verdi ve yeni linki bize hediye etti…

Böylelikle ziyaretçilerimizde, arama motorları botlarıda hiçbir sıkıntı yaşamadan çatır çatır… Blogumuza girebilecek … Tüm linklerimizi Google arama motoru yenileriyle değiştirdiği zaman  /blogger klasörünü uçurabiliriz. Tabi biraz vakit geçmesi lazım :)

“Blogumuzu taşıyalım ve Google bizi unutmasın…” üzerine 33 yorum

  1. Bir çok yerde aradım fakat bu kadar net anlatım bulamadım. teşekkürler.
    oguzhanspor.org/oguzhanspor’dan oguzhanspor.org’a başarılı bir şekilde taşıma yaptım

    Cevapla

Yorum yapın

teakolik hamza şamlıoğlu blog logo

Wordpress altyapısını kullandığımız bu sistem, Sunucu Çözümleri firmasında yüksek performans sağlayan özel sunucularda barındırılmaktadır. Görüntülemek için en iyi Chrome tarayıcı, 1920x1080 çözünürlük ve Full HD Android telefonlarda çalışır. Ayrıca Sitedeki içeriği istediğiniz gibi çarpabilirsiniz. :)