Windows’unuz güncel mi ? Windows’unuz orjinal mi ?

Merhaba arkadaşlar bu gece sizlere Windows update yani Windows güncellemelerinden bahsetmek istiyorum.  Yıllarca bu sektörde çalıştım ve malesef ki gördüğüm kadarıyla Windows kullanıcılarının büyük bir çoğunluğu lisanssız yani kaçak windows kullanmaktalar.

Kaçak Windows’ların ise birçoğunda güncellemeler ya kapatılmış yada hiç güncellenmemiş durumda çünkü güncellemeler açıldığında Windows bir süre sonra kaçak olduğunu güncellemelerle anlayabiliyor ve lisanssız kullananlar bu yüzden güncellemeleri engelliyor.

Şu konuda haklı olabilirsiniz ..!

Birkaç örnek fiyat :

Office 2007 Pro : 611,97 TL
Office 2007 Basic : 344,88 TL

Windows Vista Home : 213,18 TL
Windows XP Pro : 309,21 TL

Bu ücretlere baktığımız zaman gerçektende 600 YTL gibi bir maaşla geçinmeye çalışan bir işçi için ödenemeyecek fiyatlar olduğunu görüyoruz. Ülkemiz insanlarının büyük bir kısmı malesef ki  500 – 1000 YTL ye çalışan insanlar.  Bu kişilerin birde aile baktığını hatta çocukları olduğunu düşündüğümüzde insanları malesef ki KORSANA doğru iten fiyatlar diyebiliriz. Benim kişisel düşüncem olarak Microsoft’un insanları korsana teşvik etmesi gibi bir durum..!

Fakat şuda bir kesinliktir ki ..!

Hiçbir haklı neden HIRSIZLIK yapmayı veya HIRSIZLIK yapmaya göz yummayı HAKLI ÇIKARMAZ..!

Çünkü kaçak kullanmak bir nevi hırsızlıktır..!

Neyse konumuzu dağıtmadan devam edelim…

Windows’unuz orjinal değilse, Windows’unuzun güncellemeleri kapalıysa yada birileri size orjinal diye sahte windows sattılarsa malesef ki tehlike altındasınız diyebilirim.

Nasıl bir tehlike olabilir ki ?

Bu soruyu hemen hemen birçok kullanıcı sorar.  Aslında cevabı çok basit vede çok vahim bir durumdur.  Aslında dikkatinizi çekmek istedim noktada bu… Bunu açıklamak için öncelikle sizlere şu soruyu sormak istiyorum.

Bilgisayarınızda gün boyunca neler yaparsınız ?

Şirketler :

 • İnternet bankacılığı
 • Diğer şube ve showroom ları ile bağlantı.
 • ip tv veya ip telefonlar, SMS programları gibi hizmetler.
 • ithalat, ihracat programları ile gümrükler arası yazışmalar belgeler.
 • Müşteri dataları ve bunun gibi hizmetler.
 • … diğerleri

Kişiler :

 • İnternet bankacılığı
 • İnternet üzerinden alış-veriş
 • Özel arkadaşları ile özel sohbetler
 • Ücretli internet sayfalarındaki özel hesaplarına bağlantılar
 • … diğerleri

Bu listelediğim işlevler internet üzerinde yapılan önemli bilgisayar işlevleridir.  Peki ya siz bu işlemleri yaparken adamın birisi bilgisayarınıza girmiş ve sizi izliyorsa ?

Banka şifrelerim çalındı..!
Gitti paralar…

Kredi kartı numaram çalındı..!
Bir sürü ödeme…

Rapidshare üyeliğim çalındı..!
Gitti üyelik…

Paypal üyeliğim çalındı..!
Gitti paralar…

W3 oyunumun kullanıcısı çalındı..!
Gitti onca emek…

Şirketin önemli evrakları çalındı..!
Patrona ne diyeceksiniz ?

…..

Sadece bununla kalmayacaktır.  Bir saldırgan sizin bilgisayarınızı ele geçirip başka bir kişinin banka hesabını sizin bilgisayarınız üzerinden boşaltabilir…  Birkaç gün sonra

Banka dolandırıcılığı ve mahkeme kararıyla ifadeniz alınacak.

Peki bu nasıl oluyor ?

Kötü niyetli kişiler sürekli olarak Windows’un ve windows bileşenlerinin açıklarını ararlar.  Sisteme sızabilmek için bir arka kapı bulduklarında hemencik kendilerini kurbanların ortasına atarlar… Dolandıracakları bankalar, çalacakları özel bilgiler, hackleyecekleri sistemler ve benzeri yasa dışı işlerini  SİZİN BİLGİSAYARINIZA SIZIP SİZİN BİLGİSAYARINIZ ÜZERİNDEN YAPARLAR..!

Sadece bununla kalmazlar.  Kötü niyetli birisi bilgisayarınıza sızdığı zaman sizin yaptığınız bütün işlevleri takip edebilirler…

MSN Şifrelerinizden tutunda internet bankacılığı şifrelerinize kadar hepsini çalar bir güzelde yer sonrada kaybolup giderler..!

Peki Windows’un açıkları bulunduğu zaman yada bileşenlerinde ortaya çıkabilecek arka kapılar bulunduğu zaman Microsoft ne yapar ?

Microsoft sistemlerini sürekli günceller. Eğer bir açık tespit edilirse yazılım mühendisleri tarafından bu güvenlik açığınu kapatmak için çalışmaya başlarlar.  Küçük yazılımlar sayesinde sistemlerin açıklarını kapatırlar. Tabiki bu küçük yazılımları sizlere Windows ve bileşenlerinin Güncellemeleri ile ulaştırırlar.

http://windowsupdate.microsoft.com/

internet sayfasında yer alan bu güvenlik güncelleştirmeleri sayesinde sisteminiz sürekli güncel kalır..!

Peki ya kaçak Windows yani Crackli, aktive edilmemiş, kopya, korsan CD lerle kurulan Windows’lar ne olacak ?

İşte o bilgisayarlar güncelleme alamazlar.  Alsalar dahi bir süre sonra kaçak olduğu belirlenir ve güvenlik güncellemelerinden mahrum kalırlar.  Sonrası ..!

… MSN’im çalındı, Banka şifrelerim gitti, Kredi kartımdan para çekilmiş,  Hesabımı çalmışlar, Olamaz şirket bilgileri, SMS programım çalışmıyor tüm kontörler gitmiş, Müşteri bilgilerim silinmiş, Bu ne ya karakol ifademi alacakmış …

Siz siz olun.. Lisanslı, orjinal Windows kullanın. Siz siz olun Windows güncellemelerini mutlaka ve mutlaka yapın.

Yok kardeş bu kadar para veremem diyorsanız … Sizlere Pardus tavsiye ederim…

Not : Son güncellemeler hakkında Nuri Çankaya’nın yazısınıda okumanızı tavsiye ederim.

“Windows’unuz güncel mi ? Windows’unuz orjinal mi ?” üzerine 14 yorum

 1. http://windowsupdate.microsoft.com/ Firefox ile açmıyor, Microsoft’un bu uyanık halinden nefret ediyorum.

  Sitemizden güncelleştirme almayla ilgilendiğiniz için teşekkür ederiz.

  Bu siteyi kullanmak için Microsoft Internet Explorer 5 veya sonraki sürümünü çalıştırıyor olmanız gerekiyor.

  Tarayıcının en son sürümüne yükseltmek için, Internet Explorer Yüklemeleri web sitesine gidin.

  Farklı bir web tarayıcısı kullanmayı tercih ediyorsanız, güncelleştirmeleri Microsoft Yükleme Merkezi’nden alabilirsiniz veya Otomatik Güncelleştirmeler’i kullanarak en son yüksek öncelikli güncelleştirmelerle veya güvenlik güncelleştirmeleriyle güncel kalabilirsiniz. Otomatik Güncelleştirmeler’i açmak için:…

  Yanıtla
 2. tebrik ederim hamza çok güzel bir konuya deyinmişsin.

  yanlız dikkatimi çekern şu w3 oyun hesabım çalındı sen ne oynuyorsun ?

  Yanıtla
 3. @MiM
  http://www.teakolik.com/firefox-icin-ie-tab/ Makalemdeki eklentiyi Firefox’a kurarsan Winupdateleri alabilirsin. Ayrıca Explorer ile açman gerek çünkü Veriyi Explorer Microsoft’a gönderiyor onlarda veriye göre güncellemeleri gösteriyor. 🙂

  @W3Ba
  Oyunlardan nefret ediyorum 🙂 Kısacası PC ile oyun oynayan biri değilim. W3 sadece bir örnek 🙂 İnternet üzerinden Lan ile oynanan oyunları kast ediyorum.

  Yanıtla
 4. Normalde ihtiyaçları Pardus karşılayabiliyor. Fakat insanlar Pardusu keşfetmek yerine bana xp kur diyorlar. Sen firmanızda tecrübe edinmişsindir 🙂

  Bir de korsanın üzerine gidilmemesinden kaynaklanan bir durum söz konusu. Firmalar bile, geldiklerinde alırız diyorlar 🙂

  Yanıtla
 5. başıma geçtiğimiz günlerde gelen birşeyden bahsetmek istiyorum,yurtta kalıyorum,internet bağlantım ortak ağ üzerinden… neyse efenim, mausem monitörüm de hareket etmeye başladı,ve dosyalarımdan birinin üzerine geldi kopyalanıyor dedi.. ne olduğunu da anlayamadım:) neye uğradığımı da şaşırdım,acaba ağ ortak olduğu için ağdan biri bişey mi yaptı yoksa ben mi delirdim:) ya da yan tarafta erkek öğrenci yurdu var oradaki beyler mi pc mi gasp etti bilmiyorum:) çalınan dosyamda fotoğraflarım vardı oradan yola çıktım:) bir de ekranda yazı vardı ‘ben’ size bağlanıyor diyordu..hayır evet de vardı..hayır yapmama kalmadan dosyam uçtu :)daha sonra hayır çok yaptım,bilgisayarımın kapatma tuşuna da bastım ama fayda etmedi:) bi kaç saniyede iş bitti zaten..bir de benim windowsum da orjinal değil sanırım..kendim oluşturdum herşeyi 🙂 bazılarını internetten indirdim bazılarını da ablamın orjinal olan cd lerinden aldım:) pc mi adam etmeye çalıştım..bir çok ürünüm de lisanslı oldu..onlarında tam işime yaradığı zamanlarda lisanslarının dolup lisans anahtarını istemesi en büyük problemim:)netten aldığım için bazılarının lisans anahtarı hiç gözükmüyor bazılarınınkinide girdiğimde kabul etmiyorççişte böyle birşey:) umarım anlatabilmişimdir..bu konularda çok iyi bilgim yok elimden geldiğince anlatmaya çalıştım:) şimdi korkum ise ya diğer dosyalarımda giderse :(bir şey değil o an çok korkuyorum:)

  Yanıtla
 6. @ceyda
  Bilgisayarınızı bir virüs ve trojan taramasından geçirmenizi öneririm.

  @Gazanya
  Aynen öyle ve zorla alıyorlar 🙂 En baştan alsalar ne olacak sanki ? Yok olmaz illada ceza yememiz lazım 🙂

  Yanıtla
 7. Benim programlar lisanslı ama eğer ki param olmasa lisassız olarak kullanırdım. Ve bunun adına hırsızlık demezdim.
  Eğer ki kişinin ekonomik durumu elveriyorsa ve lisansız olarak program kullanıyorsa işte bunun adı hırsızlıktır.
  Adamın parası yoksa ve windows kullanmak istiyorsa ne yapmalı? Hemen cevabı veriyorum çalmalı!.. Ama tekrar ediyorum bunun adı hırsızlık olmamalı.
  Pardus sonuçta bir linux ve her program linux desteklemiyor. (Öyle biliyorum)
  Selamlar.

  Yanıtla
 8. Adamın parası yok, otobüse binmiyor. Yürüyerek gidiyor. Fakat, otobüs şöförü muamma gösterse parasız da binebilir.

  Adamın parası var vergi vermiyor. Fakat, geceleri sokak aydınlatmalarından yararlanabiliyor.

  Bunun bir çok örneği var. Netice olarak lisanssız yazılım kullanmak adı ne olursa olsun hiç hoş bir şey değil.

  Bunu en iyi yazılımcılar anlar. Fakat, yeri geldiğinde herkes kullanıyor bu da bir gerçek. Netice itibari ile korsan yazılımlar olmasaydı bu memlektten, photshop , autocad , programcı v.s. çıkmazdı sanırım. Çıksa bile parmakla gösterilecek kadar çıkardı.

  Yanıtla
 9. Bilgisayara format attırdıktan sonra çıktı.Yazılım sahteciliği kurbanı olabilirsiniz diye bişey.Mavi yıldızlı.Ne yapabilirim acaba?

  Yanıtla
 10. Peki bemimki korsan ve ben güncellemelri açtım. Eğer korsan olduğunu anlarlarsa haciz gibi birşey mümkün mü??? Acil cevaplayın.

  Yanıtla
 11. Yahu arkadaş iyi hoş. Geçeyim Pardusa, Ubuntuya neyse… ama microsoft bizi dört bi yandan sarmış vaziyette. İşim gereği Visual Studio ve MSSQL kullanmak zorundayım. yani .NET framework e ihtiyacım var. Naapim ben şimdi?

  Mono diyeceksiniz… Bi ton sorunla mı uğraşayım yani :((

  Yanıtla

Yorum yapın