Bu Balonlarda Wifi Var!

Google_Loon_ProjesiGoogle, bugüne kadar sadece dünyanın en büyük arama motoru unvanı ile karşımıza çıkmadı. İşletim sistemlerinden tutun da, e-postadan, sosyal sorumluluk projelerine kadar birçok konuda İnternet dünyamıza renk katmıştır.

Kimi projeleri tutmadı kapandı, kimi projeleri geliştirildi…

Bugün İnternet dünyamıza renk katacak bir başka fikirle karşımızalar!

Google X Project Loon’u duydunuz mu?

Google kırsal bölgelere İnternet erişimi sağlamak için Google X Project Loon’u duyurmuştu. Bu projede İnternet bağlantısının ulaşmadığı kırsal bölgeler için balonlarla İnternet dağıtılmak isteniyordu.

Birçok kişinin olmaz böyle bir şey…

…dediğine şahit olduk!  Ancak aradan uzun bir zaman geçmeden test çalışmalarının başladığı ve başarılı olunduğu konusunda bilgiler ve haberler dolaşmaya başladı.

Bal gibi de olurmuş!

Projeyi geçen yıl Haziran ayında duyuran Google, bu ay test çalışmalarının başarılı olduğunu duyurdu.

Projeyi merak edenler için;

Google bu balonlarla aslında bizlere İnternet erişimi sağlıyor.  Balonlar belirli bir yükseklikte uçarak atmosferdeki hava akımı ile yeryüzünü dolaşıyor. Şuan için çalışmalar sadece pilot bölgelerde yapılmakta. Ancak meyveleri alınmaya başladı bile…

Açıklanan verilere göre büyük bir bölgede bir test balonu bölgeyi 3 kez dolaşmış. Bir başka veride ise test balonunun 100 gün havada kalabildiği söyleniliyor. (Halen havada)

Google X mühendisleri, Loon projesinin yakında başlayabileceğini söylüyorlar. Hatta 400’e yakın balonla kırsal bölgelerin çoğuna Wifi erişimi sağlayacaklar!

Biz ülke olarak şanslı bölgeler arasında değiliz. Ancak gelecek vadeden bir proje olduğunu düşünüyorum. Balonlar ise 4G’den daha gelişmiş bir teknoloji kullanarak İnternet dağıtıyorlar. Kısacası balonların sağladığı İnternet bayağı hızlı olacak…

Google_balon_projesi   Google_balon_loon_projesi   Google_balon_dunyasi

Peki asıl soru şu…

Google acaba sadece kırsal bölgelere İnternet erişimi sağlamakla mı kalacak?

Mısır devrimi sırasında sansürlenen İnternet için Twitter ve Google’ın iş birliğine gidip, devlet yasağına karşı cep telefonlarından SMS olarak Tweet paylaşımı yapılmasına olanak sağladıklarını unutmadık…

“Google ve Twitter; siyasi taraf olmadıklarını ancak herkesin hakkı olan iletişimin sürmesine yardımcı olmayı amaçladıklarını” belirtmiştilerdi. Ancak, yarın balonlarla İnternet yasağı olan ülkelere gidip, ücretsiz ve sansürsüz İnternet dağıtmayı da düşünebilirler!

Kim bilir? 

Bakalım Google’ın balon projesi kırsal kesimde İnternet erişimi sağladıktan sonra, biz şehirlilere neler sunacak?

“Bu Balonlarda Wifi Var!” üzerine bir yorum

  1. Titan Aerospace şirketini satın alma sebeplerinden biri de bu projeyi geliştirmekti. Satın alır almaz süreci hızlandırmışlar belli ki…

    Yanıtla

Yorum yapın