Çakma iPhone, 5C Gerçek Oldu!

iphone5cApple, dün gece merakla beklenen yeni modelleri biz tüketicilere sundu. Yeni modeller birkaç gündür karşımıza söylenti olarak gelen iPhone 5S ve 5C ile doğrulandı. Dün geceki etkinlikte yeni modellerle birlikte Apple’ın iPhone’lar için yeni işletim sistemi iOS 7’yi de tanıttı.

Fakat birçok Apple kullanıcısı dün gece hayal kırıklığı yaşadı.

Bu hayal kırıklığını Apple’ın borsadaki hisselerine bakarak da rahatlıkla görebiliriz. Yeni modeller tanıtıkdıktan sonra, Apple hisseleri yüzde 3 değer kaybetti.

Tanıtımda iPhone 5S ve iPhone 5C ile birlikte karşımıza gelen yenilikler arasında; iOS 7 işletim sistemi, parmak izi, daha performanslı  işlemci ve gelişmiş kamera özellikleri geldi.

Apple’ın yaptığı sunumda bu özellikler tanıtılırken, aslında herkes Apple’dan geçen yıl da olduğu gibi müthiş bir yenilik bekliyordu. Beklentileri aslında aşağıya hiç çekmedik…

Gerçi geçen yıl da tüketicilerine hayal kırıklığı yaşatan Apple, dün gece iOS7 ve parmak izi tanıtımı dışında biz tüketicilere elle tutulur bir teknoloji sunmadı.

Birkaç gündür basına sızan görüntüler gerçek oldu diyebiliriz. Steve amcamız öldükten sonra Apple’ın politika değişikliğine gittiğini de resmen kanıtladılar.

Artık Apple, karizma için satmıyor! Artık Apple, alt seviye ürünü ile biz tüketicilerin karşınıza çıkıyor…

Apple, pazarlama stratejilerini alt seviye telefonlar üzerine yoğunlaştırarak Çin pazarını ve ucuz iPhone almak isteyen tüketicileri mutlu etmek istediğini gördük.

iPhone 5S’in yanı sıra iPhone 5C ismindeki ucuz iPhone modeli ile bu stratejiyi hayata geçirmeye çalışacaklar. Her ne kadar Apple fanlarınız üzülseler dahi, 5C modeli ile pazar paylarını gözle görülür bir farkla artıracaklarının altını çizmek istiyorum.

iphone5c_   iphone5c   iphone5c

Ahh Steve amca sen yaşasaydın böyle olur muydu?

Dün geceki lansmanı takip ederken aklımda bu sorular döndü dolaştı. Steve amca olsaydı, daha lansman yapılmadan basına bu kadar malzeme verilir miydi? Steve amca yaşasaydı renkli plastik iPhone modeli olur muydu? Bu şekilde düşünen birçok Apple kullanıcısı olduğuna da inanıyorum.

Apple, ucuz modeli olan 5C’yi kontratlı olarak 99 veya 199 dolara satışa sunacağını açıkladı. Kontratsız olarak alacaklar için fiyatın 549 dolar olduğu ön görülüyor. Yani ülkemize ucuz iPhone modeli olan 5C geldiği zaman tahminlere göre 1500TL civarında satışa sunulacağı düşünülüyor.

2.500 TL para verip, iPhone 5S almaktansa daha ucuz model olan iPhone 5C’ye 1500TL’ye sahip olmak cezbedici bir durum. Hele ki bir telefona 2.000 TL ve üzeri para veremeyecek, fakat iPhone’a imrenen gözlerle bakan piyasada yüz binlerce tüketici olduğunu düşünüyorum.

iPhone 5C modeli de 1.500 TL’lik fiyat avantajı ile tercih edilmesi muhtemel olarak geliyor.

Lansmana kadar ucuz modelin 1.000 TL civarında olabileceğini düşünüyordum. Sonuç olarak 5S’e göre dezavantajları olan plastik iPhone modelimiz 5C için 1.000 TL’lik bir fiyat belirlenmesini daha mantıklı olarak görmekteyim.

Apple, aslında bu modeli piyasaya sürerek Çin pazarından büyük bir pay kapmayı hedefliyor. Bu onlar için büyük bir pazar ve büyük bir fırsat!

Fakat piyasada 1.000 TL ve altına veya 1.000 TL civarına akıllı telefon almak isteyen müthiş bir kullanıcı kitlesi var!  Nokia ve Samsung aslında 500 TL’den 1000 TL’ye kadar birçok model üretiyor ve akıllı telefon olarak tüketicilerin karşısına ucuz modeller çıkarıyor. Pazarı bütünüyle düşündüğümüz zaman çok mantıklı bir hareket olduğunun altını çizmek gerekiyor.

Fakat ucuz iPhone modelinin 1500TL ve üzeri bir fiyatla ülkemize gelmesi çok büyük bir avantaj olmayacaktır.

Yine de iPhone almak isteyen veya iPhone sahibi olup, yeni modele terfi etmek isteyen büyük bir kitle var. Bu kitlenin karşısına 2.500 TL ve 1.500 TL’lik iki fiyat sunulursa, iPhone 5C bence iPhone 5S’in satışlarını ezebilecek bir potansiyele sahip olabilir. Hatta Apple’ın dünyadaki pazar payına en azından %5 daha ekleyebileceği aklıma gelen sonuçlar arasında sıralayabilirim.

Apple dördüncü seferdir tüketicisini, karizma yaptığı, elit bir hale getirdiği o müthiş fanlarını üzüyor!

Diğer bir yandan da ucuz akıllı telefon piyasasına merhaba diyor! Tahminimce Çin pazarı ve diğer ülkelerdeki pazarlar iPhone 5C modeline sıcak bakacaktır. Fiyat ne kadar düşük olursa, Apple’ın o kadar çok pazar payına sahip olabileceğini ön görüyorum. Diğer bir yandan da eğer iyi bir satış başarısı elde ederlerse, bir sonraki lansmanda “boş ver karizmayı, biz 300 dolara iPhone üretelim” gibi bir lansmanla da karşımıza çıkabilirler.

Sonuçta büyük bir pazar ve akıllı telefon denilince birçok tüketicinin 1.000 TL’den fazla para veremeyeceği de ortada…

“Çakma iPhone, 5C Gerçek Oldu!” üzerine bir yorum

  1. İphone 5C ile bence çok müşteri toplayacak. Ancak her ne olursa olsun en üst kalite ve seviyede telefon çıkaran bir şirket’in alt model olarak sunduğu telefonda plastik kapak kullanması rezillikten başka bir şey değil. İphone aynı maliyetle daha kaliteli telefonlar çıkarabilir ama sırf renk olsun, görüntü olsun diyede böylesine saçmalanmaz…

    Steve Job gerçekten Apple’i Apple yapan kişiydi.
    Allah rahmet eğlesin.

    Yanıtla

Yorum yapın