Calibro E-kitap Okuyucu İnceleme

Okuyoruz, yorumluyoruz ya da okumuyoruz cahil kalıyoruz… Bu kısımları bir kenara bırakacak olursak, okurlar için yeni bir teknoloji (gerçi eski bir teknoloji amma ve lakin, ülkemizde yeni popülerleşen bir teknoloji) e-kitaplar…

Öncelikle e-kitap okuyucuların e-ink teknolojileri hakkında bilgi almak isterseniz, E-ink hakkındaki yazıma göz atabilirsiniz.

Bugün sizlere Calibro e-kitap okuyucusundan bahsetmek istiyorum. Calibro e-kitap okuyucusunun Basic ve Touch Lux olarak iki modeli var. Son bir aydır incelediğim ve sizlere bahsetmek istediğim model ise Calibro Touch Lux…

Libronet‘in Calibro e-kitap okuyucuları ile Ekim ayında tanışmaya başladık. Touch Lux modeli Calibro ile de son bir aydır kitap okumaya devam ediyorum. 

Elinize aldığınızda çok hafif olduğunu hissedeceksiniz. Hafifliğinin yanı sıra, incecik bir tasarım ile karşımıza geliyor. Ekran yüzeyi hem e-ink teknolojisine hem de dokunmatik özelliği sağlıyor. Ekranın hemen altında ise menü tuşlarının konumlandığını görmekteyiz. Alt kenara baktığımızda açma / kapama tuşunu, MicroSD kart yuvasını ve Micro USB girişini görüyoruz.

Bu modelin Basic modeline göre avantajı, adından da anlaşılabileceği gibi arkadan aydınlatmalı bir ekranı olması. Normalde e-ink teknolojisine sahip okuyucular aynen bir kitap gibidir. Size ışık yansıtmazlar ve gözünüzü asla yormazlar. Bu teknoloji sebebi ile yine bir kitabı karanlıkta okuyamayacağınız gibi, e-ink teknolojisine sahip okuyucularda karanlıkta okuyamazsınız. Aynen bir kitap gibi…

Calibro_e-kitap_okuyucu (1)   Calibro_e-kitap_okuyucu (2)   Calibro_e-kitap_okuyucu (3)

Calibro Touch Lux E-kitap okuyucu bu noktada farkını gösteriyor. Ekran çerçevesine bir de aydınlatma koyarak, aynen bir tablet gibi ışık yansıtması sağlanmış ve karanlıkta okumayı kolaylaştırmışlar.

Calibro Touch Lux ise küçük bir dezavantajı isteyenler için arkadan aydınlatma koyarak avantaja çevirdiğini görüyoruz. Elbette ki ekranın dokunmatik olması ona bir artı daha katıyor.

Asıl olması gereken aydınlatmasız okumaktır. Çünkü ekrandan yüzünüze yansıyan ışık, gözü bir süre sonra yormaya başlar ve uzun süreli tablet veya bilgisayar ekranına baktığımız gibi gözlerin yorulmasına sebep olabilirler.

İnce kenarları, hafifliği ile kullanımı kolay bir tasarım olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle arka kısımın yumuşak yüzeyi, elinize aldığınızda kendini fark ettiriyor. Tam olarak 208 gram ağırlığa sahip olan Calibro e-kitap okuyucusu 6 inçlik bir ekrana sahip! Rahatça okuyabiliyor ve görüntüleyebiliyorsunuz.

Calibro_e-kitap_okuyucu (4)   Calibro_e-kitap_okuyucu (5)   Calibro_e-kitap_okuyucu (6)

Kısacası hem taşımak hem de rahatça kitap okumak için büyük bir avantaj! 

Pearl HD e-ink ekrana sahip Calibro Touch Lux 1024 x 758 piksel ve 212 DPI çözünürlük sunuyor. Okuması rahat ve görüntülemede herhangi bir sorun oluşturmuyor.

Kitap okuyanların e-kitaplar hakkındaki en büyük cahilliği (evet cahillik diyorum çünkü inatla teknolojiye karşı çıkıyorlar) kitabın altını çizememek, ekranların göz yormasıdır. Kitabın kokusu kısmına en altta yer vereceğim 🙂

Aslında e-ink tenolojisine sahip olan birçok e-okuyucuda olduğu gibi Calibro Touch Lux ile de okuduğunuz cümlelerin altını rahatlıkla çizebilirsiniz.

E-kitap üzerinde istediğiniz yeri çizebiliyor, not alabiliyor hatta ekran görüntüsünü kayıt edebiliyorsunuz. Bu da umarım normal kitap okuyucuların e-kitaplara bakış açısını değiştirecektir.

Ayrıca bir diğer özelliği de İngilizce gibi farklı dillerde kitap okuyorsanız bir kelimenin üzerine basılı tutarak, içerisindeki sözlük sayesinde Türkçe karşılığını ekranda görebilmek! Yalnız içerisindeki sözlüğün biraz daha geliştirilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Şarj derdi yok!

Evet, e-ink teknolojisine sahip e-kitap okuyucularda gün boyunca şarj gibi bir ihtiyacı hiçbir şekilde düşünmüyorsunuz. Normalde tabletler ve akıllı telefonların en çok pil tüketen kısmı ekranlarıdır. Ekranlar büyüdükçe de pil tüketimi önemli ölçüde artar. Ancak e-ink teknolojisine sahip olan e-kitap okuyucularda şarj gibi bir sorunla karşılaşmıyorsunuz.

Calibro_e-kitap_okuyucu (7)   Calibro_e-kitap_okuyucu (8)   Calibro_e-kitap_okuyucu (9)

Calibro Touch Lux, güçlü pil desteği ile okuma keyfini bir adım daha öteye taşıyor.

 

Tek bir şarj ile tam 30 gün e-kitap okuyabiliyorsunuz. Evet yanlış duymadınız! Yaklaşık olarak 3.000 tane kitabı sığdırdığımız 200 gram ağırlığındaki Calibro ile günlerce şarj ihtiyacı duymadan kitap okuyabilmek mümkün!

Tek dokunuşla sayfa çevirebiliyorsunuz. Aynen bir kitapta olduğu gibi… Ya da harfleri görmekte sorun yaşayanlar için çift parmakla ekranı büyüyüp küçültebilmek de mümkün hale getirilmiş. Ekran çerçevesindeki ışık aydınlatması ile ayarlanabilir durumda. Kendinize göre ışığı açabilir, kapatabilir ya da azaltıp, artırabilirsiniz.

Son 2 haftada belki birkaç kez şarjını kontrol ettim. Aslında şarjını kontrol etmekteki amacım sadece ve sadece alışkanlık! Malum artık cep telefonlarımıza şarj dayanmıyor. Tabletler de aynı yolda ilerlerken, bir e-kitap okuyucusu aldığınız zaman ara sıra şarj durumunu kontrol etmek istiyorsunuz. Ancak, onun kolay kolay şarja ihtiyacı olmayacaktır.

O kadar az enerji harcıyor ki 1500 mAh gücündeki pili 30 güne kadar dayanıyor. Ekran aydınlatması ayarlanabilir olduğu için dikkatli kullanımla kullanım süresini mümkün olduğunca uzatalabilirsiniz.

Calibro_e-kitap_okuyucu (10)   Calibro_e-kitap_okuyucu (11)   Calibro_e-kitap_okuyucu (12)

Ekranı kapasitif dokunmatik özelliğinde ve ilk kez kullananların ekrana alışması biraz zaman alabilir. Ancak alıştıktan sonra keyif alacağınızdan hiç şüpheniz olmasın.

Calibro Touch Lux’ün bir e-kitap okuyucu olduğunu unutmamak gerek.

Onu bir tablet gibi sınıflandırmak ya da bir bilgisayar ekranı ile kıyaslamak doğru olmayacaktır. E-kitap okuyucusunun aslında tüm işlevi kitap okumaktır. Kitap indirebilmek, İnternet’ten satın almak için veya Wikipedi gibi kaynakları okumak için de Wifi özelliği eklenmiş.

Sayfa geçişleri hem rahat hem de kolay, ayrıca dokunmatik olarak sayfa çevirebildiğiniz gibi alt kısımda yer alan fiziksel tuşlarla da kolaylıkla sayfa çevirebilirsiniz. Aynen bir kitapta olduğu gibi…

Fiziksel olarak ana menü ve ek özellikler yanı sıra kitap sayfası çevirmek ya da ekrandaki işlevler için aşağı ve yukarı tuşları konumlandığını görüyoruz.

Calibro_e-kitap_okuyucu (13)   Calibro_touch-lux   Calibro_touch-lux3

Calibro Touch Lux modeli…

İçerisinde 1GHz hızında çalışan işlemci bulunuyor. İşlemciye 256MB’lık ram ilave edilerek güçlendirilmiş. Ayrıca depolama hafızasının 4GB olduğunu görüyoruz.

Yalnız burada bir yanılgı oluşmasın! Bir e-kitap okuyucuda 4GB’lık hafıza gerçekten de fazlası ile yeterli oluyor. Bu hafıza içerisine 3.000 tane e-kitap kayıt edebildiğimizi düşünürsek, hiç de az gelmeyecektir. Yukarıda da söylediğim gibi bu cihazları akıllı telefon ya da tabletlerle kıyaslamayın!

Bir kitapla kıyaslayın! 

Bir kitapta yapabileceğiniz her şeyi hatta daha fazlasını Calibro Touch Lux ile yapabilirsiniz. Calibro Touch Lux’ün hafızası Micro SD ile 32 GB’a kadar yükseltilebiliyor. Alt kenarda bunun için bir microSD kart yuvası göreceksiniz. Hani 3.000 tane kitabı kim okuyacak, arşiv yapacak da 32GB’a çıkaracak? Bilemiyorum doğusu… Kendinizi İlber Ortaylı ile kıyaslayacaksanız ayrı…

devamı bir sonraki yazımda…

Yorum yapın