Casper Via V10 İnceleme

Uzun bir süredir incelediğim ve hoşuma giden bu cihazı sizlerle paylaşmak istedim. VIA V10, ilk olarak inceliği ve hafifliği ile dikkatinizi çekecektir.

Özellikle elinize aldığınızda tasarımını ve malzeme kalitesini beğeneceğinizi düşünüyorum. Casper Via V10 ince ve hafif olması yanı sıra, ön ve arkasında cam kullanılması tasarımına ayrı bir şıklık katmış.

Casper Via V10 5,1 mm kalınlığa sahip ve 98 gram ağırlığında. Bu haliyle bile rakiplerinin bir adım daha önüne çıkacaktır.

Daha önce Casper Via V9’u incelemiştim. Via V9 modeli donanım olarak ön plana çıkarken, Via V10’da incelik ve hafifliği ile ön plana çıktığını görüyoruz.

En ince!

Casper VIA V10, 5.1 mm olan kalınlığı ile ülkemizde satılan en ince akıllı telefon olarak karşımıza çıkıyor. Dünyanın en ince telefonu 4,7 mm ile lanse edilmişti. Casper ise 5,1 mm ile ön plana çıkıyor. Ayrıca yandan baktığınızda yuvarlatılmış kenarları sayesinde göze daha ince görüldüğünün de altını çizmek gerekiyor.

Elinize aldığınız zaman 98 gram ağırlığı o kadar hafif hissettiriyor ki, neredeyse telefonun hiç ağırlığı yok gibi geliyor. Bu cihazı kullandıktan sonra diğer akıllı telefonların size ağır geleceğini söyleyebilirim. Hatta bazı arkadaşlarım ilk incelediklerinde “abi çok hafif ben bunu kullanamam, elimden fırlar gider” şeklinde yorumlar bile yaptılar.

Kutu içeriği

Casper, Via ailesinde olduğu gibi V10’da da özel bir kutu tasarımı bize sunuyor. İçeriğinden tüm aksesuarları çıktığı gibi ayrıca ekran koruyucu filmi, plastik koruma kılıfı ve ekran temizleme bezinin de geldiğini görüyoruz. Bu sayede Casper, özelliklerine bir artı daha sağlıyor.

Uzun bir süredir siyah modelini kullanıyorum. Kutudan çıkan tüm aksesuarları ile uyumlu yalnızca plastik kılıfın biraz dandik olduğunu söylemek istiyorum. Ancak bu cihazı kılıfla kullanmak lazım. Aksi takdirde o kadar hafif ve ince ki elinizden kayıp düşebilir.

Casper Via V10, 5 inçlik bir ekrana sahip

Ekranımız 5 inç ve VIA V9’da olduğu gibi AMOLED teknolojisi kullanılıyor. Bu sayede görüntüler gayet net ve AMOLED teknolojisi sayesinde pil tasarrufu sağlıyor. Casper Via V10 ekranı 1280 x 720 çözünürlüğü ile karşımıza çıkıyor. Full HD gibi bir takıntınız yoksa beklentilerinizi rahatlıkla karşılayacaktır.

Ekran 5 inç olmasına rağmen kenarlar o kadar ince ki telefonu tek elle rahatlıkla kullanabiliyorsunuz. Siyah olan modelini kullanıyorum ve beyaz renge göre daha karizmatik durduğunu söyleyebilirim.

Kenarlarda çelik bir çerçeve kullanılmış.

Bu sayede Casper Via V9 gayet sağlam bir ürün haline geliyor. Çelik çerçevesi sayesinde öyle kolay kolay elinizle eğip bükülemeyeceğini de söylemek isterim.

Casper bu üründe uçak üretiminde kullanılan hafif metal kullanmış. Hem dayanıklı hem de hafif olmasını sağlıyor. Ekran üstü ve arka kısımda Gorilla Glass 3 kaplama kullanılmış. Bu sayede tasarıma da ayrı bir hava katıyor.

Boyutlarına baktığımız zaman

Via V10 akıllı telefonu 141.9 x 68.1 x 5.1 mm boyutlara sahip ağırlığı ise 98 gram seviyesinde. O kadar ince ve hafif ki insanların dikkatini çekecektir.

Yuvarlatılmış kenar tasarımlarına baktığımız zaman sol kenarda ses tuşlarını görüyoruz. Sağ kenarda ise Nano Sim kart yuvası ve açma kapama tuşları bulunuyor. Cihazın ek bir micro SD kart yuvası yok. Eğer 16 GB kapasite size yetmeyecekse, artıramadığımız için Casper Via V9‘u tercih edebilirsiniz. Ancak bana yeter diyorsanız (-ki benim müzik ve film arşivim yok) gayet yeterli gelecektir.

Üst kenarda dış ses mikrofon deliği görülüyor. Alt kenarda ise 3,5 mm kulaklık girişi, mikrofon deliği ve micro USB girişi görülüyor. Ön yüzde 5 MP çözünürlükteki özçekim kamerası olduğu gibi, arka kısımda ise 8 MP’lik ana kameramız led flaşı ile konumlandırılmış. Arka kısmın hemen altında ise hoparlör çıkışı olduğunu görüyoruz.

[mavi]Yuvarlatılmış çelik yan kenarlar, ön ve arka kısmın tamamen cam olması, inceliği, hafifliği ve tasarımı ile kalbimi kazandığını söyleyebilirim. Fiyat / performans olarak baktığımızda ise piyasadaki tercih edilebilir en iyi ürünlerden birisi olarak karşımıza çıkıyor. [/mavi]

Donanım ve performans?

Öncelikle şunu söylemek isterim. Bu cihazı tasarımı, inceliği ve hafifliği için tercih etmeliyiz. Eğer donanım için bir akıllı telefon alacaksanız Casper Via V9‘a bakabilirsiniz.

Ülkemizde daha incesi yok! Dünyada ise 4,7 mm inceliğinde bir cihaz bulunuyor. Casper bu noktada Via V10 ile en ince telefonlardan ve en hafif telefonlardan biri olarak karşımıza çıktı.

Casper Via V10 üzerinde kullanılan işlemciye aslında birçok modelden aşınasınızdır. Snapdragon 410 işlemcisi fiyat ve performans olarak günümüzün başarılı işlemcilerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca Via V10’da 2 GB bellek miktarı kullanılması ve Android 5.0.2 ile karşımıza gelmesi onu bir adım daha ön plana çıkarıyor.

[kirmizi]İleri düzey bir cihaz olmamasına rağmen donanımı, tasarımı, performansı ve fiyatı ile tercih edilecek bir akıllı telefon[/kirmizi]

Kameralarımıza baktığımız zaman

Ön kameranın 5 MP çözünürlükte olduğunu görüyoruz. Özçekim tutkunlarını tatmin edeceğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Arka ana kameramız ise 8 MP çözünürlük sağlıyor. Günümüz teknolojisi için yeterli olmasa da ortalama bir seviyede olduğunu söyleyebiliriz. Elbette ki ana kamerada flaş unutulmamış.

Ortalama veya standart bir kullanıcı için günü kurtarabilir, güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Ses konusunda da hoparlörün bu kadar ince bir kasaya karşın iyi bir performans sunduğunu söylemek lazım.

Hafıza alanı olarak 16 GB kapasite ile karşımıza geliyor. Micro SD kart yuvası olmaması bir dezavantaj olarak görülebilir. Kısacası hafızayı artıramıyoruz. Hani çok fazla müzik, fotoğraf ve oyun ile haşır neşir değilseniz canınızı sıkacağını hiç düşünmüyorum.

Diğer bir noktada da GPS çipi yok ve navigasyon kullanımında A-GPS kullanıyor. Yani şebeke bazlı GPS kullanmak zorundayız.

Kameramız pürüzsüz ve arka yüzeyde hiçbir çıkıntı yapmıyor. Ürünü masaya koyduğunuzda dümdüz ve masa yüzeyi ile birleşebiliyor. Arka ve önde yüzeyde kenarlara göre 1 mm’den daha ince bir boşluk eklenmiş. Bu sayede kolay kolay çizilmeyeceğini söyleyebilirim. Elbette ki cam yüzeyler de Gorilla Glass kullanılarak darbe ve çizilmeye karşı önlem alınmış.

[sari]Casper gerekli koruma önlemlerini almış olsa da bu cihazın biraz daha özen istediğini söylemek lazım. Kılıfsız ve ekran filmi olmadan kullanmamak gerekiyor. [/sari]

Pil ömrü?

Bu kadar ince ve hafif telefon üretiyorsanız maalesef ki pil konusunda ödün vermeniz gerekiyor. Casper Via V10 modelimizde ise 2000 mAh kapasiteye sahip bir pil kullanılmış. Standart bir kullanıcı için rahatça bir günü çıkartabiliyoruz. Bu noktada beni sevindirdiğini söylemeliyim.

Casper’ın belirttiğine göre tam şarj ile 160 saat bekleme, 2G modunda 8 saat ve 3G modunda 5 saat konuşma sağlıyor. Ayrıca Via V10’da 4G de destekleniyor. Bu detayın da önemli olduğunu söylemek isterim.

Isınma sorunu yok.

Birçok modeldeki ısınma sorununu Casper Via V10’da göremezsiniz. Uzun süreli kullanımlarda dahi ısınmıyor. Pili ise ideal ve rahatlıkla günü kurtarabiliyor. AnTuTu Benchmark skorlarında ise iyi bir yere sahip. Ortalama seviyede performans sunan Via V10 fiyat ve performans kıyaslaması yapacak olursak takdir edilecek cihazlardan biri haline geliyor.

Casper Via V10 fiyatı 999TL 

Teknik özelliklerine, tasarımına, hafifliğine ve performansına baktığımız zaman en ince en hafif telefonlardan biri olduğu gibi fiyat  / performans konusunda da ön plana çıkacaktır.

Teknik Özellikler

İşlemci: Qualcomm Snapdragon 410 (1.2 GHz)
Bellek: 2 GB
Hafıza: 16 GB
Ekran: 4.8 inç, 1280 x 720 AMOLED / Gorilla Glass 3
GPS: A-GPS (veri bağlantısı destekli)
Pil: 2000 mAh
Kamera: Ön 5.0 MP / arka 8.0 MP ayrıca parlaklık, hareket, yakınlık, ivme ve manyetik sensörler
Bağlantı: Bluetooth 4.0 / 802.11b / g / n kablosuz ağ / 4G desteği
İşletim Sistemi: Android 5.0.2
Boyutlar: 141.9 x 68.1 x 5.1 mm
Ağırlık: 98.8 gram

“Casper Via V10 İnceleme” üzerine bir yorum

  1. Casper via v8 kullanıyorum, en kısa sürede v10 modelini alacağım gerçekten tasarım ve özellik olarak harika. Üstelik yerli.

    Yanıtla

Yorum yapın