Yerli Otomobile Çalıntı Damgası!

Bugün Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, yerli otomobilin 3 adet prototip sürümü ile tanıtımı ve test sürüşünü gerçekleştirdi.

Ardından da yerli otomobilin ilk görüntülerini görmeye başladık. Uzun bir süredir beklediğimiz ve heyecan duyduğumuz bir konu yerli otomobil…

Sayın Fikri Işık’ın açıklamalarından sonra yerli otomobilin görüntüsü ve görselleri ise sosyal ağlarda tartışma konusu oldu.

Kimileri küfür etti, kimileri sevdi, kimileri dalga geçti, kimileri tartıştı, kimileri eleştirdi…

Açık açık ifade edeyim. Ben de dalgamı geçtim. Sosyal ağlarda kişisel kullanımıma bakarsanız genelde güldüğümü, eğlendiğimi net olarak görebilirsiniz. Üzüntülerimi ise pek fazla dile getirmem…

Neyse dalgamızı geçtik, biraz da işin gerçeğine odaklanalım?

İşi geyiğe vurup, dalgamı geçtim. Ancak dalga da geçsek, eleştirsek de olayı ibneliğe vurup, “çalıntı” veya “hırsız” gibi damgalamak biraz ağır olmadı mı?

Şöyle izah edeyim…

Mesele şu ki; evet kendi otomobilimizi sonunda yaptık. Yaptığımız şey ise motor bölümü ve diğer önemli noktalar. (Henüz net olarak hangi parçalar olduğunu bilemiyorum.) Ancak öncesinde bunu test etmemiz gerekiyor. Bu testi de bugün basına gösterdiler.

Yerli otomobilimizi 3 farklı motor teknolojisi ile geliştiriliyor. Elektrikli araç, menzili uzatılmış elektrikli araç, konvansiyonel araç. Hedef ise 2020′den önce yerli otomobilimizi yollara çıkararak insanımızın kullanımına sunmak.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, yerli otomobilin prototipinin kamuflajlı görüntüsünü kamuoyuyla paylaştı. Üretilmiş 3 prototip bulunduğunu belirten Işık, “İnşallah 2016’da her türlü mevsim, iklim ve arazi şartında deneyeceğimiz 30-40 araç üretmeyi hedefliyoruz. 2020’den önce de 2019 sonuna kadar Türkiye’de bunun seri üretimini başlatmayı hedefliyoruz” dedi.

Açıklamasında “Bu araçlar kamuflajlı arkadaşlar, otomotiv sektöründe araçların prototip ve deneme süreçlerinde kamuflajlı olması bir gereklilik olarak algılanıyor. Bu gördüğünüz farlar normal far değil, farklı olacak. Bu gördüğünüz çizgiler daha farklı çıkacak, örtmek durumundayız. Şu anda prototiplerimiz üretildi. Üç prototipimiz TÜBİTAK’ın kendi geliştirdiği teknolojilerin yüklenmesi ve bazı testlerin, ARGE çalışmalarının yapılması için şu anda TÜBİTAK’ta Gebze Merkezimizde üzerinde çalışma yapılan araçlar…” sözlerine yer verdi.

Kısacası açıklamaya veya video görüntülerine dikkatle bakarsak, Sayın Bakanın; bu aracın prototip olduğunu ve çizgilerinin üstünün bilerek kapatıldığını belirtiyor.

Neden mi?

Çünkü araç ilk defa deneme testleri yapılan bir prototip, seri üretime geçmeden önce üzerinde testler yapılır ve birçok parçası değiştirilebilir. Kasası, farları, çizgileri, iç dizaynı hatta motor kısmındaki birçok noktada değişikliler yapılabilir. 

Bu güncellemeler de Türk Mühendisleri tarafından gerçekleştirilen testlere, projeye ve amaca göre yeniden dizayn edilebilir.

Prototip Cadillac’ın BLS Modeli Kasaya Sahip!

Yerli otomobilde test süreci ve otomobil üretimi öncesinde yapılan prototip aşaması karşımıza geldi. Bu prototip görsellerinde ise Cadillac’ın BLS modeli kullanıldığını fark ettik.

Bizim gözümüzden kaçar mı hiç?

Elbette biz sosyal medya kullanıcılarından kaçmadı bu! Her ne kadar Sayın Bakan “Bu gördüğünüz farlar normal far değil, farklı olacak. Bu gördüğünüz çizgiler daha farklı çıkacak, örtmek durumundayız. Şu anda prototiplerimiz üretildi” dese de, biz dalgamızı çoktan geçmeye başlamıştık.

[kirmizi]Burada dikkatinizi çekmemiz gereken nokta, üretilen prototipin motor ve diğer önemli kısımlarının yerli üretim olmasıyken, biz kasaya ve görüntüye odaklandık.[/kirmizi]

Evet prototipin kasası “General Motors Epsilon platformunu” kullanıyor. Burada mantık şudur; aracın mekaniğini ve diğer önemli parçalarını üretmek için bir kasaya ihtiyaç var. Bu kasaya da “donör kasa” denilir. (Bknz: https://twitter.com/OlcaytoCengiz/status/653915416176295936) Testlere bu şekilde çıkartılmış bir araçtır.

Bu kasayı kullanarak testlere başlanmış. Bakanın da üstüne basa basa farlar bu şekilde olmayacak, kasanın çizgileri farklı demesindeki asıl sebepte bu noktada yatıyor.

Gördüğümüz kasa, Cadillac BLS (2007 modeli) ve burada nihai bir tasarım olmadığının altını çizmek gerekiyor.

Sanırım piyanoyu baştan keşfetmeye gerek yoktu?

Adamlar kasa olarak, Cadillac 2007 BLS modelini yani General Motors Epsilon I platformunu kullanmışlar.

Epsilon , kompakt, orta ölçekli ve tam boyutlu araba desteklemek için tasarlanmış bir General Motors araç mimarisinin adıdır. Platform 2002 yılında Opel Vectra ve 2003 yılında Saab 9-3 için yapılmış. Daha sonra General Motors araçları ile geniş bir yelpazede için kullanılmıştır.

Epsilon platformu için mühendislik ağırlıklı Almanya’daki GM’in Opel iştiraki ile gerçekleştirilmiş bir kasa. Sonrasında GM-Fiat ortaklığına Epsilon mimarisinin gelişimi devam etmiş. (Bknz: http://gmauthority.com/blog/gm/gm-platforms/epsilon/ )

Sanki Yabancı Markalarda Yok?

Opel Combo ve Fiat Doblo modellerinin aynı kasaları kullandığını bilmiyor muyuz? Üstelik prototip bile değil! Son üretim… Peki ticari araç segmentinde Mercedes Sprinter ve Volkswagen Crafter modellerini gördünüz mü? Onlar da aynı kasayı kullanıyorlar.

Kısacası geçtim prototipi adamlar zaten yıllardır bize sattıkları araçlarda aynı kasaları birbirleri ile anlaşıp kullanıyorlar. Çatır çatır da satın alıyor, kullanıyoruz? İzin alıp, patent ücretini ödedikten sonra neden kullanılmasın?

Türkiye Cumhuriyeti Mühendisleri ve Türkiye Cumhuriyeti emekçileri üretsin, eşek yüküyle vergi ödemeyelim. Varsın olsun Cadillac kasa?

[kirmizi]Aslında mesele motorunun, yürüyen aksamının, dişlilerinin, hızının, performansının, yakıt tüketiminin, sürüş emniyetinin, kaza testlerinin gerçekleştirilmesi ve bu teknolojilerde Türk Mühendislerinin ürettiği teknolojilerin ve emeğinin kullanılması…[/kirmizi]

Ancak bu konuda pek bir bilgim yok. Bazı medya kuruluşları olayı ibnlğe vurup, (amaç muhalefet olmak ya…) “Yerli Otomobil Çalıntı Çıktı”.. gibi başlıklar atıp (bknz: http://www.diken.com.tr/yerli-otomobil-calinti-cikti-ikinci-eli-bile-var/) insanların heyecanını nefrete dönüştürmeyi başardılar. Biz de boş durmadık, ağzımıza geleni sosyal ağlardan söyledik…

Gazetecilik günümüzde araştırmacılıktan öteye geçti. Bizlere doğru bilgiyi verip ilerlemesi gerekirken…

Garp kafasıyla gazetecilik yapıp, şark kafasıyla haber yazmaya başladılar!

Bu sözü bir yerden hatırlıyorsunuz değil mi?

Büyüklerimiz hatırlar. Devrim otomobili projesine Cemal Paşa’nın “Garp kafasıyla araba yaptık, şark kafasıyla benzin koymayı unuttuk” sözü damgasını vurmuştu.

Şimdi yeni bir devrim yapılmak isteniyor. Şark kafasıyla habercilik yapmaya devam edersek olacağı ve varacağı nokta bundan ileriye gitmez! Şark kafasıyla bilmeden yorum yaparsak daha ileriye gitmez…

[mavi]Buradaki diğer bir enteresan durum ise, henüz motoru ve diğer ana bölümleri test edilen, Yerli Otomobilin sanki bitmiş gibi basına lanse edilmesi ve bunun da tam seçim öncesine denk gelmesi?[/mavi]

Şansa bak? On gün sonra seçimler var…

Yahu Hükumeti de anlamıyorum. Seçim yatırımı mı yapıyorsunuz? Yoksa yüz yıldır hayalimiz olan, Türk milletinin beklediği bir düşü mü gerçekleştiriyorsunuz?

Hani seçim yatırımı yapıyorsanız bunu doğru düzgün lanse edin. En azından çıkıp söyleyin bu kasa prototiptir. Kasanın bir kenarına da yazın prototipte General Motors Epsilon I platformu kullanıldı. Gizlemeye gerek mi var? Sanki Avrupalılar gizliyor? Yoksa RUTUK sizden aracın üzerine “General Motors kasası kullanıldı” yazacağınız için reklam mı talep edecek?

Anlamadım gitti?

Neyse, velhasıl kelam, Sayın Bakanımızın açıklamasına göre 2020’den önce seri üretim gerçekleşmiş ve yollarda Türk Malı, Milli bir araç görmüş olacağız.

 • Umarım bu hayali, sadece seçim yatırımı olarak kullanmazlar.
 • Umarım bu hayali, seçimi kazanamayınca rafa kaldırmazlar.
 • Umarım bu hayali, yeni kurulacak hükumet de devam ettirir.
 • Umarım bu hayali, birileri elinde sonunda gerçekleştirir.

Diğer bir yandan da…

 • Umarım muhalif medya, yandaş medya gibi olayı kendi lehlerine çevirip, insanlara nefret kusturmazlar
 • Umarım diken ve benzerleri o dikenini önce kendine batırır.
 • Umarım çuvaldızı da önce kendimize batırır, sonra eleştiririz…

Eleştirmek doğal, dalga geçmek de insanı bir yaklaşım. Ancak dozunda….

Çalışmada emeği geçen tüm Türk Mühendislerine saygılarımı sunarım. Sadece Hükumetin değil, aslında onların da emeği olduğunu, dikenlerimizi batırarak onları da üzdüğümüzün farkında olalım…

“Yerli Otomobile Çalıntı Damgası!” üzerine 17 yorum

 1. Hocam mükemmel bir yazı olmuş. Ancak bu kadar iyi anlatılır herhalde. Evet aceleyle tanıtıldı. Onun sebebi de seçim. Hükümet ne düşündü bilemiyorum. Muhtemelen bu konuda uğraşıyoruz, bu aşamaya geldik, bizi tekrar seçin yarım kalmasın ve bizim bu emeklerimiz de boşa gitmesin demek istedi veya biz bunu da yaptık bilin bari hakkımızı verin demek istedi diye düşünüyorum

  Yanıtla
  • aynen oyle bencede bunu soylemek istediler. Tanıtımda acemilik ettik bu konuda cok acemiyiz cunku. kamuflajı bile çok saçma normalde maske giydirirler diğer markalar bizimki tam askeri kamuflaj olmuş. Farzedelimki önü cadillac arkası saab bu tasarımlar sonuçta tescilli tasarımlardır çalma gibi birşey olamaz parası ödenip satın alınmıştır. keşke saab markasınıda alsaydık sonuçta %100 ülkemizde üretildikten sonra yerli olacak.bütün firmalar yabancı tasarım firmalarıyla çalışıyor.Hadi bu eski tasarım başkası kullandı bu yüzden kabul edilemez kaldı ki bakanda böyle kalmayacak diyor zaten.

   Yanıtla
 2. Öyle ya da böyle ben çok mutluyum böyle bir adım atıldığından dolayı. Keşke siyasete bulaştırmasak böyle milli işleri. Bu arada eline sağlık abicim, çok güzel özetlemişsin olayı.

  Yanıtla
 3. Tepkim kasaya değildi. Sonra gerçeği öğrendim tebrik ettim. Kasaya tepki gösterenler şuraya baksın haberself.com/h/43590/

  Yanıtla
 4. Dediğiniz gibi öyle yada böyle bir adım atılmış,hayırlısı olsun. Benim merak ettiğim bu araçlardan,ithal edilenlerden alınan vergiler alınacakmı?alınmazsa aradaki farkı ithalatçılar nasil kapatacaklar,nasıl rekabet edecekler,baskı yapılıp fiyatlar yükseltilecekmi?yani insanımız ne kazanacak?

  Yanıtla
 5. Bunu yıllardır yapan bir şirket var. Amerikayı neden yeniden keşfediyorlar ?. Ona destek versinler. Dün yapılan seçim öncesi şov dur. Alel acele hazırlıklar biltmeden lansman kesinlikle siyasi bir iştir.
  İnceleyin lütfen ;
  youtube.com/watch?v=fAExnSx5-Ws
  sabah.com.tr/ekonomi/2014/10/17/400-kilometre-icin-15-saat-yetiyor
  radikal.com.tr/ekonomi/100-yerli-elektrikli-piyasada-1120049/

  Yanıtla
 6. Öncelikle tek taraflı bakmadan yazıyı kaleme aldığın için ayrıca teşekkür ederim. Bu konuyu siyasi görüşümüzü bir kenara koyarak değerlendirmekte fayda vardı. Sen de öyle yapmışsın. Ben kendi fikrimi de belirteyim; bence bu bir seçim yatırımıdır. Zira seçime sayılı günle kalasıya bu gibi senelerdir en doğusundan en batısına, 7sinden 70ine hepimizin hasretle beklediği bir ‘milli’ gelişmeyi tam da ‘milliyetçilik’ damarımızın tavan yaptığı şu gergin günlerde bitmeden, bitti gibi lanse edileceğini bilerek görücüye çıkarmak bana göre danışıklığı dövüş ve tamamen seçim yatırımı. Bu nedenle yapılan bütün yorumlar iyi veya kötü hepsi direkt olarak hükümeti/bakanı/başbakanı bağlar. Bununla birlikte Türk mühendislerinin emeğinin de seçim malzemesi olarak kullanılması ve belki de projeyi risk altına alması söz konusu bu adımın. İnşallah dediğin gibi seçim sonrası unutulup gitmez.

  Son olarak yandaş ve muhalif medyanın olayı görmek istedikleri yerden görüp, göstermek istedikleri gibi yazmaları da geldiğimiz vahim durumun özeti gibi. Ağzı olan konuşuyor…

  Yanıtla
 7. Facebook daki bir yorum…

  Otomotiv sektöründe çalışan biri olarak iddia ediyorum, o motor yerli falan değildir. Motor geliştirmek başlı başına bir iştir. Elbette imkansız değildir ama bunun için gerekli know-how bizde yetersizdir.

  Dizaynı böyle 3-5 yapıştırma kağıtla gizleyemezsiniz. Ayrıca gizlenmiş mi bu sizce? Tüm detaylar kabak gibi ortada. Dizaynı gizli tuttukları için motorun başka bir şaside denenmesi, eğer iddia edildiği gibi tamamen yerli üretimse ne akla yatkındır ne de doğru bir harekettir. Siz bir araç için ürettiğiniz motoru başka bir araca takabilseniz bile (sonuçta Lego gibi tak-çıkar değildir o motor, yataklaması vs. vardır; uygun hava emiş, uygun egzoz gerektirir) esas araçta deneme yapmanız gerekir. Bunların hepsinin birleşimi araç dinamiğine, yakıt emisyon değerlerine etki eder.

  Aracın dış dizaynı da, iç dizaynı da Cadillac BLS. Teknik konuları da biraz olsun açıklamaya çalıştım. Ortada bir kandırmaca varken bunu “RTE düşmanlığı ülkeye zarar vermemeli” diye yorumlamak gerçekten saçma. Peki bu rezilliği görenler yurt dışında bir taraflarıyla gülmezler mi bize? Ülkeyi çok sevdiğini dile getirip ülkenin rezil olması umrunda olmamak nefis bir ironi!

  Hoşuma gitmeyen hiçbir şeyi almam zaten. Kimse almaz, şartlar zorlamadıkça. Bunu da akıl olarak veren arkadaşa ayrıca teşekkür ederim.

  Yanıtla
 8. Ben de istiyorum ki yıllar önce gereksiz bir gurur yüzünden rafa kaldırılan “milli otomobil” projesi gerçekleşsin. Ama bunca yıllık tecrübe bizi tedirgin ediyor ve “seçim yatırımı olup seçimden sonra rafa kaldırılabileceği” korkusuyla “yokmuş gibi” davranmayı seçiyoruz.
  Keşke biz haksız çıksak da gerçekleşse. Keşke temkinli yaklaşanlar olarak özür dilemek zorunda kalsak da milli aracımız olsa.
  Nedense içimde hep o “acaba?” sorusu dolanıp duruyor.

  Yanıtla
 9. Ben gene tatmin değilim açıkçası.

  Sırf muhalefet yapmış olmak için de yapmak istemiyorum ama açıklama özürlü olmalarını ve seçim malzemesi olarak kullanmalarını bir kenara bırakalım, madem sırf motor yapıldı, o zaman vatandaş olarak bunun en azından teknik özelliklerini bilmek, patent belgesini görmek istiyorum.. Kaldı ki, motor geliştirmek işin en zor kısmı bu arada. Hiç bir yeni başlayan araba üreticisi motor geliştirmeye kasmaz. Bu da araba üretimi 101 adlı ders olsun kulaklara..

  Epsilon platformu vs. konusu da tamamen kulp bulmaktan öteye geçmez.. Bir tartışmada da yazmıştım. Donör kasa diye bir mevzuyu lütfen bu işin bi erbabı çıksın açıklasın. Yok öyle bir kavram. Aynı kasayı üretimde kullanan markalar var. Onlar da zaten ya aynı gruba bağlı markalar, ya da birşekilde işbirlikleri olan markalar. Zibilyon tane de sayılabilir, Mini Cooper’ın BMW 116 ile aynı platforma sahip olması Vauxhall ile Opel’in birebir aynı olması, Maserati ile Fiat’ın sinyal kollarına kadar birebir aynı parçalara sahip olabilmesi gibi ama hiç bir prototip araç gidip başka alakası olmayan firmanın kasasını üstüne koyup da test yapmaz. Bir tane çok extreme bir örnek vardı, Renault bir aracı için Lotus Exige kasası kullanmış diye, o da eşi benzeri olmayan çok nadir bir örnek çünkü Renault Lotus arasında F1 ile ilgili zaten anlaşmalar var, süper spor bir araba geliştiriyor Renault ve en kolay tasarım fazı öncesinde koyabileceği yekpare Lotus Exige carbon kasa. Adamların olayı da yürüyen aksam ve motoru test etmek. O fotoğraflarda da içini göstermiyorlar zaten durum böyle olunca.

  Dönelim Epsilon platformuna. GM’in kendi alt markaları için geliştirdiği yürüyen aksam ve görebileceğiniz üzere sadece GM araçları kullanıyor. Çünkü VW grubu da, BMW grubu da, FIAT da hepsinin cost-saving yapabilmek adına bu tarz kendi içlerinde kullandığı platformları var. Ama yılların know-how’ını, al canım Türkiyem sana faydamız olsun diye vermez. Satmaz. Kiralamaz.

  Bir ufak ekleme daha, Epsilon platformunun da miladı dolmuştur. O platform üzerinde artık araba geliştirilmiyor, onun yerine daha güncel Epsilon II platformu kullanılıyor. Yeni araba üretecek kişinin alacağı 2. ders de muhtemelen güncel, modern 3. parti firmalar / platformlar / yedek parçalarla bu işe başlamak olacaktır.

  Ne güzel linkini de vermişsin, orada desteklenen motorlar sekmesine de bakarsan şunu yazmış adamlar kabak gibi:

  “The Epsilon platform supports a wide variety of four- and six-cylinder GM engines, including Ecotec I4 engines, High Value and High Feature V6 engines, and hybrid/mild-hybrid configurations.

  Read more: http://gmauthority.com/blog/gm/gm-platforms/epsilon/#ixzz3oYMCGa5o

  Yani mümin demiş ki, GM motorlarını destekler bu platform. E hani biz motor geliştirmemiş miydik?

  He he, motor. bknz Google Images. Açın bakın fotoğraflara, hava filtresi ve akü de gene aynı konuma sahip araçta. Sadece fiberden bir kapak yapılmış, motor kapağı değiştirilmiş. Gene görünürde motor yapıldı denebilecek 1 done yok. Dışında nasıl kamufle edildiyse, karakteristik GM motor kapağı yerine de kamuflaj yapılmışın ötesine geçilmemiş..

  Şimdi alt alta toplayalım;

  1. Aracın içi aynı
  2. Aracın dışı aynı
  3. Platform bizim değil
  4. Motor bizim değil

  Kim neyi yapmış? Kim bu ekip? Tübitakta bu proje için 1884’ten beri çalışanlar kim, kaç kişi çalışıyor… diye uzar gider. Devrim arabalarını geliştiren ekip bile belliydi ki yıl 2015, ne olup bittiğinin hiçbir bilgisi yok bu iletişim devrinde..

  Üzgünüm, ben yemedim. Olcayto’ya da kızmak istemem ama işte bu tarz bilgi kirliliği, daha anlamsız bir dayanak noktasına yol açıyor. Ben de sadece daha çok aydınlanmak isteyen bir araba tutkunuyum. Yanlış olduğum yerler olabilir. Ama ortada bir bilgi yokken herkes çok güzel sıkıyor. Ucundan tutacak, bu arabanın X yeri Türkiye’de geliştirildi denecek zerre nokta yok. Nesi savunuluyor onu anlamıyorum. Pembe görmeye çalışmayalım. Eleştirelim, daha sert eleştirelim ki bir noktalara gelebilelim. Yoksa körler sağırlar birbirini ağırlar, 1 yıl sonra herkes unutur bu tartışmaları, sonraki seçimde gene gelir önümüze yerli otomobil..

  100 kişi ölmüş 2 gün sonra gündem değişiyor, seçim sonrası bıdı bıdı olacak deniyor vs. Sırf rant için 2 sticker 1 motor kapağına millet yeniyor. Olayın özeti budur maalesef.

  Ayrıca eklemek gerekir ki, bu araba ne kadar Türkiye’nin arabası ise, Doblo, Egea, Fluence 300 kat daha fazla Türkiye’nin arabasıdır. Türk mühendislerinin yaptığı halis mulis dünya çapında başarılar kazanmış araçlardır. Onla gurur duyup, milliyetçi egolarımız okşanabilir talep edenler tarafından..

  Peace.

  Yanıtla
 10. Yıllardır binek araç üreten firmalara rakip olmaktansa fazla rağbet görmeyen bir tür üzerinde araç yapmak daha mantıklıdır misal yaşlılar için özürlüler için ihtiyaçlarına göre araç üretile bilir ve önümüzdeki yıllarda bu braşta bir numara olabilir ama Türkiyede sadece seçim vaadi ve kısa zamanlardaki getirisine bakıldığı için bunu düşüne bilcek bürokrat yok

  Yanıtla
 11. Sayın okuyucu ve yorumcular,Uzak doğu japon ya ve Çin markalarının temeli taklitten gelir.Taklitten yerli ve kaliteli markaya gidilir.Dünyada genelde bu böyle.Eski sovyetler birliği Renault u taklit edip Datça yı çıkarmadımı,neden bunun üzerinde yorum yapmıyorsunuz,Peki Tofaş Frorina,Pejo Bipır ve Cıtreon Nemo aynı kasayı kullanıyor,motorları şirketlerin bunu neden eleştirip dalga geçmiyorsunuz.Tabi eleştiri getirilecek buna bir sözüm yok ama.Bukadar da bu ülke düşmanlığı yapmayın,ne yaptı bu ülke size,ne yaptı bu ülkenin ve akedemisyenleri size bu şekilde ağır aşağılayıcı konuşuyorsunuz.Neden Sovyetlerin çaldığı dat çayı konuşmuyorsunuz.Milli duruşunuz yok özünüz yok.sadece yazıklar olsun diyorum.

  Yanıtla

Yorum yapın