Cern İle Yeni Bir Başlangıç

Yüzyılın en büyük deneyi Cern’de haberler devam ediyor.  Canlı yayını sabah saatlerinden beri izliyorum ve şuan itibariyle ilk patlama gerçekleşti.  Bugüne kadar yapılan en yüksek hızda protonlar birbirleri ile çarpıştırılmaya başladı.  3,5 Teraelektronvolt gücü ile gönderilen protonlar 7 tev enerji ile birbirlerine çarpıştırılmaya başladı. Ortaya çıkan enerji bugüne kadar kaydedilen en yüksek enerji olarak tarihe geçti.

Cern bilim adamları “Yeni bir çağın başlangıcı” olarak adlandırdıkları büyük patlama deneyinde şimdilik hiçbir olumsuz durum yok. Şükür ki bazı bilimadamlarının karadelikler,  büyük yıkımlar gibi kötü teorilerin ortaya çıkmadığını görüyoruz. Cern deneyini bu akşama kadar canlı olarak izleyebilirsiniz.

Web üzerinde canlı yayın: http://webcast.cern.ch/lhcfirstphysics/

Bakalım yeni çağ bizlere neler getirecek?

Yorum yapın

teakolik hamza şamlıoğlu blog logo

Wordpress altyapısını kullandığımız bu sistem, Sunucu Çözümleri firmasında yüksek performans sağlayan özel sunucularda barındırılmaktadır. Görüntülemek için en iyi Chrome tarayıcı, 1920x1080 çözünürlük ve Full HD Android telefonlarda çalışır. Ayrıca Sitedeki içeriği istediğiniz gibi çarpabilirsiniz. :)