CIA App ile Rehberiniz Kopyalanıyor!

cia-app-number-sharing2CIA (Caller Identification App) isimli bir uygulama sayesinde, milyonlarca kullanıcının rehberi bir güzel kopyalanıyor!  Uygulama telefonunuza kurulduğu zaman rehberini kendi veritabanına kopyalıyor!

Sonrası mı?

Sonrası malum! Bu rehberler ortak bir havuzda toplanarak, tüm uygulama sahiplerine açılıyor! AppStore ve Google Play uygulama mağazalarından milyonlarca kullanıcı tarafından indirilen CIA uygulaması tüm arkadaşlarınızın numaralarını rehberden kopyalayarak herkese açık bir şekilde dağıtıyor!

Peki rehberde neler var?

Genelde ad, soyad ve telefon numaraları rehberinde kayıtlıdır. Fakat yeni teknolojiler geliştikçe, yepyeni akıllı telefonlara sahip olduğumuz şu günlerde bir rehber içinde kişinin..

Ad, soyad, doğum tarihi, e-postası, şirketi, Twitter hesabı, unvanı, Facebook hesabı, Google hesabı, adresi, web sitesi…

Şeklinde bilgiler kayıt ediliyor. Peki hiç düşündünüz mü bu bilgilerin herkese açık bir hale gelebileceğini? Ya da birileri bu bilgileri toplayıp satarsa?

Sonra da Twitter’ı açıp, firmalara sövüyoruz! Spam SMS atmayın diye…

Nereden mi buluyorlar bu dataları?

Ya telefonunuza kurduğunuz uygulamalardan, ya Facebook’tan ya da arakadaşlarınızın uygulamalarından…

CIA App bunlardan bir tanesi, kurulduğu Android ya da iPhone cihazından gerekli izinleri istiyor. Bir “evet” tuşuna bastığınız zaman tüm rehberinize erişim sağlıyor.

Sonra da tüm rehberinizi kendi merkezine kopyalıyor. Merkez veritabanına eklediği tüm dataları yine aynı uygulama üzerinden insanlara açıyor.

Hem de ücretsiz olarak!

Kurulum sırasında basit bir izin isteyerek, veri tabanındaki bilgileri her geçen saniye daha da artıyor.

Dikkat! İlla ki uygulamayı kurmanız gerekmiyor.

Bir arkadaşınız bu uygulamayı kurduğunda onun rehberini kopyalayarak, onun rehberinde kayıtlı olan sizin telefon numaranız, adınız,  soyadınız ve diğer tüm bilgiler bu veri tabanına dahil ediliyor.

CIA APP kurulumda, kullanıcılardan rehberlerindeki tüm bilgileri almak için izin isterken öncelikle “Kullanım koşullarını” belirtiyor. Bu kısımda mecburen devam etmek için “Evet” dememiz gerekiyor.

Bir sonraki aşamada ise, numara paylaşımı geliyor!

 Siz kurulum adımı olarak düşünüp, kullanım koşullarından sonraki rehberinizi paylaşma ekranında “Evet” butonuna basıyorsunuz. Aslında bu noktada kurulum adımı olmadığı dikkatimizden kaçıyor. Sizden o sırada “Rehberinize erişmek ve rehberinizi başkaları ile paylaşmak için izin istiyor” siz de “EVET” butonuna basarak bu izni veriyorsunuz.

Dikkatlice bakarsanız kurulum sırasında bu izin alma aşamasında (rehberinizi kopyalama ve paylaşma ekranında, resimde de görebilirsiniz) “Evet” yerine  “Vazgeç” (Skip this) yani izin vermiyorum seçeneği de var!

Fakat bu o kadar küçük ve öyle bir yerleştirilmiş ki, hiç kimse buna dikkat etmiyor.

Kısacası ufak bir pisikolojik aldatma ve refleks haline gelmiş “Evet, Devam, Yes, Next” alışkanlıklarımızı kötüye kullanma sayesinde, tüm kullanıcılardan kurulum sırasında “Rehbere Erişim ve Bilgilerinizi Paylaşım” izini alıyorlar.

cia-app-terms   cia-app-hamza   cia-app-number-sharing2

Bir kişinin rehberinde yüzlerce numara olduğunu düşünürsek, gitti gülüm tüm telefonlar, isimler…

Uygulama kurulduktan sonra ilk açılışta kullanım koşullarını mecburen kabul ediyoruz. Karşımıza gelen ikinci ekranda ise “Skip this” yani “Vazgeç” yaparak kurulumu tamamlamamız gerekiyor. Aksi takdirde ikinci ekranda “Yes” tuşuna basarsanız tüm rehberinizi kopyalayarak, veritabanlarına ekliyorlar! Tüm rehberinizdeki numaralar, isimler ve diğer bilgiler kopyalanıyor!

Sevgilinizin adı soyadı,  anneniz, babanız, arkadaşlarınız vs…

Sonra bu veritabanından telefon numaranızı sildirmek için uğraşında durun! Sizin bu uygulamayı yüklemenize bile gerek yok, bir arkadaşınız kurup, kendi rehberine erişim izni verdiyse sizin numara da gitti demektir!

Sonra bu bilgileri lokasyon, cinsiyet, doğum tarihi gibi bölüp bölüp satsınlar!

Peki sadece CIA APP’mi bunu yapıyor?

Hayır telefonunuza kurduğunuz mesajlaşma yazılımlarının tümü rehberinizi kendi veritabanına kopyalarak para kazanıyor! Üç beş reklam göstermeden, ücret almadan nasıl sizi bedavaya konuşturduklarını sanıyorsunuz?

Düşünsenize, artık rehberlerde TCKimlik numaralarını bile ekliyoruz!

11880 halt etmiş!

Bir numaranın kime ait olduğunu mu merak ettiniz? Çok kolay! Numaranı söyle sana adını, soyadını söyleyeyim! Bir sonraki yazımda…

“CIA App ile Rehberiniz Kopyalanıyor!” üzerine 5 yorum

 1. yalnız yazı içerisinde atlanılan bir konu var program kurulurken okuyarak herşeye next next demeden kurulum yapıldığı takdirde numaranız ve rehberiniz program tarafından kopyalanmamaktadır….ayrı diyelim ki bu kısmı next next diyerek geçtiniz.sonrasında cia-app.com adresinde rehberden silebilirsiniz numaranızı ve rehberinizi…yazıya bu da eklenirse tam açıklanmış olucaktır.

  Yanıtla
 2. Apple’ın bu konuyla ilgili yaptığı bir açıklama var. Yeni kurulumun ardından, rehberinize, fotoğraflarınıza ya da maillerinize erişmek isteyen uygulamalara “erişime izin ver” demeyin. Erişmek istediği uygulama, örneğin; rehberinize erişmek istiyorsa “gizlilik” kısmından kendiniz manuel olarak izin verin.

  Böylece rehberin uygulama ile arasında farklı bir algoritma oluşacak ve kişileriniz güvende olacaktır.

  Açıklamanın özet metni bu. Ancak Android’de işler nasıl yürüyor bunu bilmiyorum.

  Yanıtla
 3. Merhaba benim numaramı sorguladıgımda sadece soyadım cıkıyor nasıl sılebılırım lutfen yardım

  0541 737 27 73

  Yanıtla
  • Şaka gibi milletiz arkadaş. Adını-Soyadını yazmış üstüne telefon numarasını yazmış sonra nasıl silebiliriz diyor. Önce numaranı başka yerde paylaşmamakla başlayabilirsin mesala.

   Yanıtla

Yorum yapın