Data kurtarma yazılarım. Sonu ve yapılması gerekenler -4

data-recovery-bilgi-kurtarma Merhaba arkadaşlar.  Veri kurtarma yazılarıma son olarak  yapılması gerekenlerden bahsedeceğim.  Öncelikle kendinize şu soruyu sormanız gerekiyor.

Verilerim ne kadar önemli ?

Eğer verileriniz yüksek öncelik sahibiyse

Datalarınızın önemi büyükse yapmanız gereken bilgisayarınızı kurcalamadan diski söküp doğruca bir Veri kurtarma firmasına göndermektir.  Çünkü diskinizde ne kadar işlem yaparsanız datalarınız o kadar zarar görecektir.  Çok yüksek önceliğe sahip bilgiler için yapılması gereken fazla birşey yoktur.

Bilgisayarı kapatın. Diskinizi dikkatlice sökün. Verilerinizin önemini anlatan bir yazı ve bilgisayarınıza ne olduda bilgiler zarar gördüğüne dair bir not ile data kurtarma firmasına göndermektir.

Unutmayın :  Birçok data kurtarma firması bilgilerinizin kurtarılabileceği / kurtarılamayacağına dair bilgi vermek ve diski incelemeye alma işlemi için ücret talep etmezler..!

Eğer verileriniz ortalama bir önem taşımaktaysa

Bu tip bir durumda kendiniz müdehale edebilirsiniz. Tabiki önce bilgisayarınızı kapatmak ve diskinizi sökmeniz gerekiyor. Başka bir bilgisayara diskinizi takıp bir data kurtarma programı ile diskinizde tarama yapabilirsiniz. Bu tarama sonucunda verilerinize ulaşabilme ihtimaliniz yüksektir. Eğer bir data bozulması gibi bir veri kaybına uğramadıysanız yüksek bir olasılıkla dosyalarınızı başka bir diske kurtarabilirsiniz.

Eğer verilerinizin önemi yoksa

Hiç canınızı sıkmayın boşverin  🙂

Eğer format attıysanız

Diskinize kalkıpda Windows kurmayı düşünmeyin. Başka bir PC de diskinize tarama gerçekleştiriniz. Eğer format attıktan sonra birde windows kurmayı düşünüyorsanız o verileri unutun diyebilirim..

Eğer dosyalar zarar gördüyse

Hemen bir data kurtarma firmasıyla iletişime geçip profesyonel bir yardım alınız.

Eğer veriler okunamıyor hatası alıyorsanız.

Bilgisayarınızda bir trojan yada virüs olabileceğini düşünüpte diske tarama gerçekleştirdikten sonra format felan atmayı düşünmeyiniz.  Bilgisayarınızdaki verilerin önemine göre yukardaki işlemlerden birini yapınız.

Diğer veri kurtarma yazılarım :

“Data kurtarma yazılarım. Sonu ve yapılması gerekenler -4” üzerine 4 yorum

  1. Hocam peki bize alternatif yedekleme yolları söylesen yani dvd ye kopyalama haricinde mesela internette bu işi yapan siteler var mı ?

    Yanıtla
  2. Öncelikle bu güzel yazı dizisi için teşekkürlerimi sunuyorum.

    En kısa zamanda data kurtarma uygulamaları ile ilgili yazılarda bekliyoruz. Benim tavsiye edebileceğim EasyRecovery Professional var. İlgini çekebilir.

    Yanıtla

Yorum yapın