Dekonsolidasyon veya daha az global müşteri (9)

Halkla ilişkiler giderek daha kritik bir rol üstlendikçe, akıllı şirketler dünyanın her yerinde işlerini yapmaları için global bir firmayla çalışmak yerine, her pazarda kendileri için en iyi firmayla çalışmak isteyecekler – böylece kaliteyi seçerek kendilerine kolaylık sağlayacaklar.

Zaten bu “konsolidasyon” trendi çoktan bitti bile: evet, birden fazla ülkede yürütülen, milyonlarca dolarlık görevler medyanın daha çok ilgisini çekiyor ve etki yaratıyor ama bunlar genellikle hemen sonrasında parçalanıyor, zira kendi pazarlarındaki sonuçlardan sorumlu olan ülke müdürleri kendilerine genel merkez tarafından dayatılan firmalar yerine kendi seçtikleri firmalarla çalışmayı tercih ediyorlar. Aynı şekilde şirketler en önemli iletişim sorunları en iyi uzmanlaşmış yardımı gerektirir, bunu da genelleşmiş firmalar veremez.

Gerçekte de zaten, en büyük uluslar arası ajans bile faaliyet gösterdiği her pazarda A sınıfı bir firma olarak görülmüyor, bu yüzden bütün işleri bir global firmaya yaptırmak bazı çok önemli pazarlarda vasat hizmet almayı kabul etmek demek oluyor. Bu da, müşterilerin halkla ilişkilerin artan önemini fark ettikçe, giderek yapmaktan daha fazla kaçınacağı bir fedakarlık. Devamı; http://www.teakolik.com/basari-iliskilerle-olculecek-10

Kaynak: Paul A. Holmes CEO The Holmes Report
Not: Aras Zarakol tarafından çevrilmiştir.

Yorum yapın