Yönetim danışmanlık şirketleri tarafından rekabet (8)

Bu tahmini ilk defa 20 yıl önce yapmıştım ve önümüzdeki 10 yıl, zamanımın 20 yıl ötesinde miydim yoksa sadece tamamen yanlış mı düşünüyordum gösterecek. Ama kurumsal itibar ve üzerine inşa edilmiş olduğu ilişkiler kritik değerler olarak görülmeye başlandıkça, yönetim danışmanlık şirketleri bu konuları yönetmeye giderek daha fazla talip olacaklar.

Var olan PR şirketlerine bu konuda rakip olup olamayacaklarını zaman gösterecek fakat gene de endişe gerektiren birkaç sebep var. İlk olarak, büyük ihtimalle sektörün geridönüşü en fazla olan bölümünden pay isteyecekler, yani sahada iş yapmak yerine en üst seviye stratejik danışmanlık sunacaklar. İkinci tehdit ise yeteneği kendine çekebilme becerileri, zira kartında McKinsey yazan bir danışman tavsiyeleri için en iyi PR ajansından bile fazla para isteyebilir. Üçüncü tehdit ise şimdiden var olan güvenilir danışman statüleri.

Bazı yönetim danışmanlık şirketleri daha ileri gidip üst-seviye PR ajanslarını satın almak bile isteyebilir: bu gibi daha çok anlaşmayı görebiliriz. PR ajansları da bu tehditle baş edebilmek için oynadıkları oyunu bir üst seviyeye çekmek zorundalar. (Ve iyi haber de şu ki, bu amaç uğruna yapacakları herşey PR şirketlerinin faydasına olacak, tahminlerim yanlış çıksa bile.) Devamı; http://www.teakolik.com/dekonsolidasyon-veya-daha-az-global-musteri-9

Kaynak: Paul A. Holmes CEO The Holmes Report
Not: Aras Zarakol tarafından çevrilmiştir.

Yorum yapın