Müşteri hizmetleri halkla ilişkiler departmanının bir parçası olacak (7)

Sosyal medya çağı gösterdi ki, bir firmanın markası ve itibarı, tüketicilere sunduğu hizmetler sayesinde çok hızlı bir şekilde etkilenebiliyor. Eskiden tatmin olmamış bir müşteri evine gidip yarım düzine arkadaşına şikayet edebiliyordu, bugün ise bloguna yazabiliyor, tweetleyebiliyor veya Youtube’a bir video ekleyip binlerce kişiye ulaşıyor, bunların çoğu da gidip binlerce kişiye anlatıyor ve sonuç olarak markaya ciddi şekilde zarar verebilecek bir eleştirmenler kitlesi oluşuyor.

Bu çerçevede, bir firmanın itibar ve ilişkilerinden sorumlu herkes zorunlu olarak müşteri hizmetleri çalışmalarını da kontrol etmelidir. Genel medyada yer alacak yüzlerce olumlu makale bile zayıf müşteri hizmetleri ve bundan doğan antipatinin yaratacağı hasarı tersine çeviremez, bu da demek oluyor ki PR departmanının iyi bir itibar yaratmak için yaptığı onca çalışma, müşteri hizmetleri tarafından yapılan birkaç hata tarafından yok edilebilir.

Eğer birisi bir firmanın itibarından sorumlu olacaksa, o kişi müşteri hizmetlerinden de sorumlu olmalıdır. Devamı; http://www.teakolik.com/yonetim-danismanlik-sirketleri-tarafindan-rekabet-8

Kaynak: Paul A. Holmes CEO The Holmes Report
Not: Aras Zarakol tarafından çevrilmiştir.

Yorum yapın