Dijital Eğitim, Fatih Projesi Başladı!

Yarıyıl bitti, ardından da 17 milyon öğrenci bugün eğitime başladı.  Aynı zamanda da 17 milyon öğrenci için çalan bu ders zili, Fatih Projesi için de başlama zili oldu. Fatih projesinde bu dönemden itibaren seçilen 52 pilot okulda tam 12bin tablet dağıtılarak öğrencilerin tablet devrine, dijital eğitim çağına geçişi sağlanacak.  Eğitimde yeni bir çağ olarak gördüğüm Fatih Projesi,  İlk ve ortaöğretimdeki öğrencilerin hizmetine sunulmaya başladı. Hele ki kendi açımdan projeye büyük umutlarla baktığımı itiraf etmeliyim.  Fatih Projesi Nedir? Bilmeyenler için http://fatihprojesi.meb.gov.tr/ adresinden bilgi alabilirsiniz.

Daha önceki Fatih Projesi ve Kafamdaki Soru İşaretleri başlığım ile birkaç noktada dikkatleri çekmek istediğim yazımı hatırlatmak isterim. Gün geldi çattı ve yeni dönem Fatih Projesi ile birlikte başladı. Fatih Projesi ilk tablet dağıtımını Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’da Sabahattin Zaim Anadolu Öğretmen Lisesi’nde yapacak.  Bu tabletlerin 9 binini öğrencilere verecek olan Bakanlık, 2 bin 259’unu öğretmenlere, 169’u ise okul yöneticilerine vermeyi planlıyor.  Başlangıç olarak 5. sınıf ve 9. sınıf öğrencileri tabletlerden yararlanacak.

Ankara, Balıkesir, Bingöl, Diyarbakır, Erzincan, Erzurum, Hatay, İstanbul, İzmir, Karaman, Kayseri, Kocaeli, Mersin, Rize, Samsun, Uşak ve Yozgat’ta belirli okullara dağıtılacak olan tabletler 9. sınıfa ait tüm ders kitapları ile donatılmış olarak öğrencilere teslim edilecek.  Fatih Projesi ile e-kitap sektörünün de bir nevi önem kazandığını söyleyebilirim.  Sadece bununla da kalmıyor. Öğrencilere derslerle ilgili slayt, animasyon gibi görseller de sunularak dijital eğitimin desteklenmesi sağlanmakta.  Tabletlerin bir diğer özelliği de Milli Eğitim tarafından özel olarak sunulan internet erişimine sahip olması.

Fatih projesi kapsamında ilk tablet bilgisayarlar dağıtılmaya başlanırken 17 il ve bu illerde toplam 51 okul pilot bölge olarak seçildi.  Pilot uygulama için tabletlerin ihalesini Genaral Mobile kazanmıştı. Aynı zamanda sınıflarda kullanılacak olan akıllı tahtalar da Vestel tarafından verileceğini okumuştuk. Tabletleri henüz inceleme fırsatı bulamadım. (Genaral Mobile’dan arkadaşlara duyrulur) Okuduğum kadarı ile cam kalitesine ve hafızasına öncelik verilmiş olan tabletler 16GB hafıza ile karşımıza geliyor.  Ayrıca üzerilerinde USB ve kamera mevcut fakat bu özellikler şimdilik kullanıma kapalı geliyor.

Tabletler pilot bölgelerde bir nevi test olarak kullanılacak.  Kırılma, hasar görme gibi durumlara karşılık her okula belirli bir yüzde oranında fazladan tabletler gönderilmesi planlanmakta.  (bu konuyu dile getirmiştim.) Artık bu pilot bölgelerde meydana gelen hasarlar, kullanım ve sorunlar ortaya çıkarılarak bir sonraki dağıtım için önlemler alınması düşünülmekte.

Umarım ülkemiz için bu proje başarılı ve örnek olacaktır. Öğrenciler artık bizler gibi kitap koklayarak, mürekkep yalayarak değil dijital dünyaya adapte olarak teknolojiyi kullanarak daha kaliteli bir eğitim sahibi olacaklar. Sırtlarında kilolarca ağırlıkta kitapları taşımak yerine 900-1000gr’lık devasa kütüphanelerle okula gidip gelecekler.  Bilgisayar başına geçtiklerinde CD-Romlara bu ne ya? Gözü ile değil,  bunlar hala tedavülden kalkmadı mı? Diyecekler…

Onlar sesli ve görüntülü eğitimin tadını çıkaracak, birkaç saniye içerisinde online kütüphanelere girerek araştırma yapabilme imkanına sahip olacaklar. Bizler gibi kütüphanelerde yüzlerce sayfa çevirip, fotokopi çekerek, özet çıkararak değil, birkaç dokunuşla ekranlarından bilgiye ulaşabilecekler.

Onlar dijital evrimin bir parçası oluyor.  Bizler ve bizden öncekilerin büyük bir kısmı halen daha 10 parmak klavye kullanmasını öğrenemedi. Onlar 10 parmak dokunmatik teknolojisi ile eğitim görecek. Bizler kitap kokusunu hiçbir şeye değişmezken, onlar dokunmatik teknolojisini hiçbir şeye değişmeyecekler. Siz halen daha kütüphanelerde saatlerce yol alıp, fotokopi çekerken ya da kütüphaneye üye olurken, onlar kitaplarını okumuş, araştırmalarını tamamlamış olacak.  Devir dijital dünya devri eğitim sistemimizde de böyle bir çığır açılması bence mutluluk ve heyecan verici bir gelişme…

Umarım yeni eğitim devrinde büyük başarılara imza atılır. Bu projede emeği geçen ve geçecek olan herkese teşekkürlerimi sunarım.

“Dijital Eğitim, Fatih Projesi Başladı!” üzerine 5 yorum

  1. Bu hem iyi hem de kötü haber. İyi haber çünkü proje ilerliyor. Kötü haber çünkü daha tablet bilgisayarı bırakın bilgisayar dahi kullanmamış çocukların ellerine bunlar verilecek. Bir çoğunun sonu ya çöp ya da satılmak olacak ne yazık ki 🙁

    Yanıtla
  2. ben 9. sınıfım ama okulum pilot okul değil .biz 10 .sınıfa geçtiğimizde bize haksızlık olmayacak mı? yalnızca 5 ve 9 sınıflara dağıtılması zaten ayrıca bi haksızlık bu nasıl çözülecek?

    Yanıtla
  3. Sanırım bende sorun var. “Öğrenciler artık bizler gibi kitap koklayarak, mürekkep yalayarak değil dijital dünyaya adapte olarak teknolojiyi kullanarak daha kaliteli bir eğitim sahibi olacaklar.” diyerek listelediğiniz onlar ve bizler ayrımı bende yok. Belki sizden 2 yaş büyüğümdür; ama bu sene İstanbul Üniversitesi Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi’ne kayıt yaptıracağım. Bir de Anadolu Üniversitesi’nde Açıköğretim Fakülteleri var. Bizler de şimdiki zamanın olanaklarını kullanabiliriz ve “Bu dünyaya erken gelmişim” demekten kurtuluruz.

    Yanıtla

Yorum yapın