Donanım Dikkat etmeniz gereken Hususlardan biri Yeni PARÇALAR ..!

Bu konuyu birçok internet sitesinden okuduğum ve bana gelen sorular üzerine yazmak istedim. Birçok teknolojik gelişme eskiden olduğu gibi uzun aralıklarla değilde çok kısa aralıklarla değişmekte dün aldığınız yepyeni bir Ekran Kartı birkaç gün sonra Yeni versiyonu çıkınca Ah biraz daha bekleseydim yada ya ne zaman yenisi çıktı gibi sorularda gelebiliyor. Günümüz teknolojisi o kadar hızla ilerlemekte ki takip etmek gerçektende çok güç yeni teknolojiler beraberinde yeni sorunlarla da karşımıza çıkmakta. Biz Bilgi-İşlem uzmanları Donanımcılar Yazılımcılar ve IT şirketleri bile bu teknolojileri takip etmekte zorlanabilmektedir. Aynı durum YAZILIM lar içinde geçerli gerçi yazılımlar sorun değil yenisini kurarsınız olur biter fakat Donanım problemleri o kadar da basit olmuyor bir anakart aldınız ve yarın başka birtane çıktı onu geri verip yada üzerine para verip yenisini alamıyor bir üst versiyona update edemiyorsunuz. Aldığınız bir Donanım ürünü 1 gün dahi kullansanız 2. el muamelesiyle karşı karşıya kalmaktadır.
Bu gece size anlatmak istediğim konu ise Donanım parçaları alırken dikkat etmeniz gereken hususlar ve bu hususların en başında gelen sorun yeni parçalar ve sorunları…

Yeni bir Donanım ürünü piyasaya sürüldü ve ilk kez siz aldınız.. İşte burada durun ve bekleyin derim öncelikle yapmanız gerekenler
1. Sisteminize uyumlu olup olmadığıdır.
2. İleriye dönük bir teknolojiye sahip olup olmadığı
3. Bu donanım ürününün testleri

İşte bahsettiğim sorun bu TESTLER yeterli testlerden geçmeden bir doanım ürünü aldığınızda beraberinde getirdiği yada getireceği sorunları ve çözümleri dir.

Örnek verirsek kendinize bir Ekran Kartı aldınız. Fakat sisteminizin POWER SUPPLY ‘ı 350 W enerji veriyor. Yeni aldığınız Ekran Kartı çok fazla güç tükettiği için sisteminiz sürekli reset atmaya başlayabilir. Sistem kilitlenmelerine neden olabilir. Yada POWER SUPPLY birkaç gün içerisinde yanabilir. Eğer bu Ekran kartını almadan önce bu kartın TESTLERİNİ incelemiş olsaydınız sistemden ne kadar güç tükettiğini görebilir. Ona göre sisteminizin güç tüketimini hesapladıktan sonra yetersiz kalacağını gördüğünüz 300 yada 350 w lık Power Supply’ınızı değiştirirdiniz.

Fakat en çok yapılan hatalardan birisi budur. Testlerine bakmadan kartı alıyorsunuz. Sonraki 1 ay boyunca ya buna ne oldu yeni aldık arızalı mı çıktı. Garantiye gönderdim gelmedi adamlar bekleyin diyor Garantiden geldi çalışıyor dediler ama hala sistemin reset atıyor …
Gibi sorunlar yaşamamak için dikkat edilecek bir husustur.

Bir diğer husus ise piyasaya sunulan Donanım ürünlerinin problemli olması..

Bunuda şöyle bir örnekle açıklayabiliriz :

Bir süre önce P4 540 3GHz+ işlemcilerin aşırı ısındığını ve Orjinal Fanlarının yetersiz kaldığını gördük. Bu işlemcilerden alan birçok kişi PC nin içerisindeki FAN ‘ ın çok ses çıkarttığından işlemciden yeterli performans alamadıklarından Fan değiştirmek zorunda kalanlardan tutunda LANET olsun niye aldım diyenlere kadar bir çok kişi sorun yaşadı.
Evet bu seride gerçekten bir sorun var bu soruna her ne kadar INTEL firması cevap vermekten kaçsada birçok donanım uzmanı ve sistem testeri IT uzmanları bu problemden bahsetmekteydi.

Artık bir çok donanım ürünü çıkar çıkmaz henüz üzerinden 1 ay geçmişken yepyeni bir yazılım ile update edilmesi gerektiğinden bahsediliyor. Heleki bazı donanım ürünleri varki 100lerce dolar verip de bir işe yaramadığını gördüğünüzde insan sapıtabiliyor da…

Ve dikkat edilmesi gereken hususlardan biriside teknolojiyi takip edebilmek
Bunuda şöyle bir örnekle açıklayabiliriz.

Bir ara PCI-E teknolojisi piayasa sürülmek üzereyken hala bir çok insan yeni bir sistem alırken PCI-E yuvası olmayan anakart almaktaydı ve piyasada çatır çatır AGP anakartlar satılmaktaydı. PCI-E teknolojisi piyasaya bir girdiki.. AGP anakartlar artık bir işe yaramaz oldu. Ne oldu _? O kadar para verip PC aldınız yeni anakart sistemlerini desteklemiyor. siz 8X AGP teknolojisine muhtaç iken PCI-E ile 16X teknolojisi hızla yayılmaya başladı .. Peki o sistemi alırken bir araştırıp sorsaydınız da birkaç forumda yazsaydınız ne alayım diye size 16X teknolojisinden bahsetselerdi yada okusaydınız alırmıydınız AGP _? Tabiki hayır…

Unutmayın PİYASAYA YENİ SÜRÜLMÜŞ BİR DONANIM ürünü sadace üreticisi ve üreticisi ile anlaşmalı firmalar tarafından test edilmiş demektir.

Bekleyin çok fazla beklemenize gerek yok en fazla 1 ay sonra göreceksiniz hem fiyatı düşecektir. Hemde üründe bir sorun var ise çözümü ile karşınıza gelecektir. Ona göre karar verecek ona göre davranacaksınız.

Bu tip sorunların aslında temelinde bilgisizlik yatıyor. Tamam bilmeseniz bile bir bilene sorarsınız çevrenizde bir bilen olmasa dahi İNTERNET var bu büyük bir nimet faydalarından yararlanın lütfen İnternet Sadece bir oyun bir eğlence merkezi değildir. Aynı zamanda Bir kütüphanedir ve hiçbir zaman tozlu raflarla tozlu kitaplarla karşılaşmazsınız. Her bilgi herkes tarafından yüzbinlerce kez tekrar tekrar güncellenmiş ve sürekli yenilenmektedir.

Today, technology is developing so fast that, it is really hard to fallow it. New technologies bring new problems. Even we, data-processing experts, hardware experts, software experts and IT corporation can have difficulty in following it. If you use a hardware product just one day, it will be second hand.
Tonight, the subject that I want to tell you is points that you should pay attention while you buy hardware items and the most important points, new items and their problems.
A new hardware product has been marketed and you brought it first. At this point I tell you to stop, firstly the things that you should do;
1.The system is coherent with you or not.
2.It has a forward technology or not.
3.Tests of this hardware product.
The problem that I told you is problems and solutions of the product that you brought without passing adequate tests.
For example you brought a display adapter. But your system power supply gives 350 W energy. As your new display adapter consume so much power, your system can start resenting frequently. It can cause system be locked up. Or power supply can burn in a couple of day. If you research the display adapter’s tests before you buy , you can see how much power it consume, After counting your system power consume, you will see it is deficient and you change your 300 or 350 w power supply.
Another case is that marketed hardware products are problematic.
We can explain it with one example.
Recently we see P4 540 3GHz+ processors running hot and original fans is being deficient. Lots of people, who buy this processors said they could not take enough performance from the fan on their pc as it was so noisy. Some of them had to change fan and were very repented to buy it.
Yes there is a problem in this series. Although INTEL abstains to answer about this problem, A lot of hardware and IT experts and system tests tells about this problem.
It is said that a lot of hardware products need to be updated with a newest software not even one month after its presentation. Moreover, there is some hardware that cost hundreds of dollars but have no service, they can make you crazy.
And one of the point that need to be cared is following technology. We can explain it with a example:
While PCI-E technology is being marketed, still lots of people are buying new system, PCI-E is buying homeless motherboard and AGP motherboards are being sold. When PCI-E technology marketed, AGP motherboards became useless.
Do not forget that a newly marketed hardware product only tested by firms that are agreed with its producers and users.
You do not need to wait much, you see nearly one year that its price will be down and if it has a problem you see the solution. You give your decision according to this.
The basis of this kind of problem is lacking of knowledge. If you do not know it, you can ask someone around, if you have not, there is internet , take the advantage of it. Internet is not only a game and amusement centre, it is a library at the same time and you will never encounter with dusty shelves or books. Every information is updated and renewed by hundreds of people frequently.

“Donanım Dikkat etmeniz gereken Hususlardan biri Yeni PARÇALAR ..!” üzerine 2 yorum

  1. Çok haklısınız aslında bu insanların daha çok kendi işimi kendim göreyim. Diye ısrar etmesinden yada yüklü paralar vermek istememelerinden kaynaklanmakta ve haklılarda tabi 🙂

    Yanıtla

Yorum yapın