Dropbox Veri Güvenliği

Merhaba arkadaşlar sizlere dünkü yazımda Dropbox ile veri yedekleme konusundan bahsetmiştim.  Aklıma şöyle bir soru takıldı. İyi güzel verilerimizi yedekliyoruzda peki ya verilerin güvenliği ?

Sonuçta internet üzerinden veri yedekliyoruz.  Yedeklediğimiz verilerin güvenliği ön plana çıkıyor.  Hemen Dropbox ile iletişime geçtim ve verilerimizin güvenliğini sordum.  Bana şöyle bir cevap gönderdiler.

aes256sha1Denise, Apr 14 03:01 pm:

Hi there,

Dropbox transfers all files over SSL and encrypts with AES256 before storage on our backend. These are the same measures employed by banks and the military for safeguarding data. Dropbox employees are never permitted to view user files, and even in cases of troubleshooting have access only to metadata (filenames, sizes, etc). Let us know if you have any other questions!

Sanırım veri güvenliği için yeterli bir cevap diyebilirim 🙂  Kısacası askeri ve bankalarda kullanılan bir güvenlik şeklini kullanarak güvenliğimizi sağlandıklarını söylüyorlar.  AES256 yeterli bir güvenlik diyebilirim.  🙂

“Dropbox Veri Güvenliği” üzerine 4 yorum

 1. Simdi merak ettim o encryption hangi sifreyi (key) kullaniyor ki? Bilgisayar degistirince o sifreye ne oluyor? Bu sifre hesap ile birlikte saklaniyorsa o zaman o sifrenin anlami nedir? Belki FAQ larinda cevabi vardir ama bu sorulari da sormak lazim 🙂

  Cevapla
 2. @FM
  Açıkcası biraz önce farklı PC lerden farklı ip adresleri ile hesabıma giriş yapabildim. Yani bilgisayarı kullanmıyor. Bırak bilgisayarı hesaba aynı anda farklı PC ler üzerinden dosya bile gönderebilmektesiniz. Sorunu ilettim Ferruh üstadım. Bakalım ne cevap verecekler.

  Cevapla
 3. @FM
  Arash Ferdowsi, Apr 16 09:30 pm:

  hi there,
  all AES encryption is done server side (and all the file data is transferred over SSL). each file block is encrypted with a unique key. hope that helps!

  Böyle bir cevap geldi. Yine senin söylediğin gibi key ‘de data ‘da adamların serverde böylelikle biri server’i hacklerse tüm bilgilere ulaşabilir 🙂

  Cevapla

Yorum yapın