Dünyanın En Ucuz İnternet Bağlantısı ve En Pahalısı Türkiye ..!

ttnet.jpg Bu gece arkadaşlar sizlere İnterneti yani Dünyadaki internet fiyatlarını ve Ülkemizdeki durumu anlatmak istiyorum.

Dünyanın en pahalı interneti ülkemizde diyebiliriz daha doğrusu en pahalılarının arasındayız. Peki neden ? Kaç para ödüyoruz ? Diğer ülkelere kıyasla pahalı mıyız ? Gelişmiş ülkeler arasına girmek isterken İnternet için onlara göre kaç para alıyoruz ? Gelin bu sorulara beraber yanıt bulalım diyorum ve sizlere birkaç örnek göstermek istiyorum. Ayrıca Kısıtlı ADSL kullanıcıları yani limitli ADSL kullanıcılarının durumlarından da bahsedelim.

Türk Telekom Özelleşsin Özelleşsin ki rekabet artsın ücretler düşsün hizmet kalitesi artsın diye çırpınıp duranlar vardı hatırlarsınız. Türk Telekom özelleşti fakat sonuç giderek kötüye yani daha fazla fatura ödemeye yöneldik…

Limitsiz 256 Kbps kullananlar ise ortalık malı gibi bişi oldu diyebilirim bende onlardan birisiyim malesef…

Aşağıda verdiğim örneği dikkatle incelerseniz listenin en altında 23. Sırada olduğumuzu görebilirsiniz. Bu liste 1Mbps internet hızına göre yapılmış yani 1024 kbps ADSL diyebilirim.

Ülke 1Mbps (1024) ADSL

Sweden £ 0.32
France £ 0.83
Finland £ 1.41
Italy £ 1.71
Norway £ 2.05
Holland £ 2.19
Denmark £ 2.50
Iceland £ 2.54
Germany £ 2.64
Austria £ 3.04
Belgium £ 3.40
UK £ 5.60
Portugal £ 5.84
Spain £ 6.33
Poland £ 6.60
Ireland £ 7.02
Luxembourg £ 9.39
Switzerland £ 11.03
Czech Rep. £ 12.25
Greece £ 16.86
Hungary £ 24.48
Slovakia £ 25.48
Turkey £ 58.82

Listede gördüğünüz gibi dünyanın en pahalı internet bağlantısını ödüyoruz malesef. Komşumuz Bulgaristan ile aramızda dağlar kadar fark var.

Acaba Türk Telekom bu listeye bakarak bizlere ne gibi bir açıklama yapardı ?

Yada Cem Uzan başa gelseydi bize İNTERNET 1 YTL olacak der miydi ?

Aslında ödediğimiz bu ücretin bir kısmı VERGİ ‘ye gidiyor. Devlet sadece internetten değil BENZİN, MAZOT, ELEKTRİK , TELEFON gibi hizmetlerden yüksek oranlarda vergi alıyorda diyebilirim. Gelişmiş ülkelerde VERGİ kaçakcılığına karşın yüksek maliyetler ve büyük suçlar arasına alınmış birçok ülkede 1 USD vergi kaçırırsan 2 USD ceza ödüyorsun ve bunu kimse göze almıyor. Bizde ise toplanamayan vergilerin geri dönüşümü için vergiyi toplamak yerine Sigara, Elektrik, Su, Benzin, Cep telefonu gibi hizmetlere yüklenerek aradaki açık kapatılmaya çalışıyor diyebilirim.

Aslında vergi kaçırmayı İDAM cezası yapsalar eminim Türkiye’de internet BEDAVA olmasada 1024 için 1 YTL olabilir.

Fiyatlara %18 KDV ve %15 Özel İletişim Vergisi (ÖİV) dahildir.

7 YTL lik bir telefon konuşması yapıyorsunuz ve 20 YTL fatura geliyor. Tabi sadece devletle yani Vergi ilede bitmiyor..

TEKELCİ ZİHNİYET … Bunun en büyük suçlusu diyebilirim.

Özelliklede Türk Telekom …

1024K 4 GB 29 YTL
1024K 6 GB 39 YTL
1024K 9 GB 49 YTL
256K Limitsiz 49 YTL
512K Limitsiz 79 YTL
1024K Limitsiz 99 YTL
2048K Limitsiz 139 YTL

256K limitli tarife kullanıcılarının hızları iki katına çıkarılmasına karşın, kotaları sabit tutulmaktadır. Bilgi çağında, internetin lüks değil bir ihtiyaç olduğu dönemde, kullanıcılar 3GB’lik bir kotaya mahkûm edilmektedirler. Hızları yükseltilmesine karşın, kotaları değiştirilmeyen kullanıcılar adeta faturalarına ek ödeme olarak yansıyacak “kota aşımına” zorlanmaktadırlar.
256K limitsiz tarife kaldırılmakta ve hızda bir iyileştirme yapılmamaktadır. Mevcut kullanıcıların haklarının korunduğu söylenmesine karşın, yeni abone olacaklar için %100 fiyat farkı bulunan bir üst tarife tipi teşvik edilmektedir. Bu da ayda 49 YTL yerine 99 YTL ödenmesi anlamına gelmektedir. Bu değişiklik Türk Telekom’un sınırsız yani özgür internet kullanımına bakış açısını açık şekilde yansıtmaktadır.
512K ve üzeri hızlardaki tarifeler için de hiçbir iyileştirme yapılmamış ve her ay bir servet ödeyen bu kullanıcıların kolay gelir kapısı olarak görüldüğü bir kez ortaya çıkmıştır. ALINTIDIR

BİLGİ: Türk Telekom “çalışanları”, evlerinde kullandıkları 2Mbit sınırsız ADSL erişimi için ayda yalnızca 30 YTL ödüyor

BİLGİ: Türk Telekom “müşterileri”, 2Mbit sınırsız ADSL erişimi için ayda 269 YTL ödüyor.

BİLGİ: Türk Telekom’un yaklaşık 50.000 çalışanı bulunuyor.

Birde sizlere ACI bir gerçekten bahsedeyim. Türk telekom’un alt yapısı … Hız limitlerini zorlamak istiyoruz daha hızlı bir internet bağlantısı istiyoruz fakat TTnet in ALT YAPISI YETERLİ Mİ ? Hayır malesef…

Birçok Hosting şirketi ve Rapidshare gibi Dosya barındırma yedekleme şirketlerinin bandwidth 60, 70, 80 GBits gibi hızları mevcutken TTNET in 51 Gbits olduğunu söylüyorlar ..

Eee buda limitleri neden kıstıklarına açık bir örnek diyebilirim… Koskoca TTnet ve 51 Gbits… Komik..

GELELİM SINIRLI yani LİMİTLİ ADSL kullanıcılarına ..!

Aranızda Limitli ADSL kullanıcısı var mı ? Muhakkak ki vardır bennnn diyenleri duyar gibiyim peki aralarında LİMİTİNİ Aşmayan var mı ?

Yok..! Malesef hemen hemen herkes limitini aşmakta özelliklede 3Gbit limitli olanlara acıyorum diyebilirim.

Aylık 29 YTL diye gidip hemen internet aldılar 1024kbps de hız aldılar iyi güzelde bu kadar hız ve bu kadar az bandwith ne kötü daha doğrusu ne alaka…

hiç aranızda 29 YTL lik paketi alıpda heray 29 Ödeyen var mı ?

Benim çevremde yok malesef 29YTL 1024Kbps diye alıp heray 60 YTL 70 YTL ve 80 YTL ödeyenleri tanıyorum. Onlara Sınırsız 256 kbps ye geçin 49YTL diyorum ama geçmiyorlar daha doğrusu geçemiyorlar adamlar alışmış 1024 KBPS ile download etmeye 256 nın yanına bir daha yanaşırlar mı ? Yanaşmazlar tabi… Her ay Bandwith aşımı ve yüksek faturalar ödemeye devam..

Aslında TTnet müşterilerine fiyat indirimi deyip Hız artırımı deyip HIZI yükselttikçe insanların daha FAZLA DOWNLOAD yani İNDİRME yapmalarına sebep oluyorlar bunun yanında Bandwith aşımı ve LİMİT AŞIMINDAN DOLAYI ABARTI FATURALAR…

Turkey’s Got the Most Expensive Broadband

yazısını okurkende için karardı diyebilirim dünya bizim pahalı internetimizi konuşuyor yani sesimiz taaaa oralara kadar gitmiş ama bir gelişme yok..

Gelişme yok çünkü YENİ TTNET İNDİRİMLERİNDE 256Kbps Limitsiz ADSL kullanıcılarını kale bile almamışlar…

“Dünyanın En Ucuz İnternet Bağlantısı ve En Pahalısı Türkiye ..!” üzerine 50 yorum

 1. gerçekten yazıklar olsun.. nasıl bi ülkede yaşıyoruz lan..asgari ucretin 800 tl olduğu bi ülkede dünyanın en pahalı etini, benzinini internetini ve alkolunu biz kullanıyoruz.. daha da fazlası vardır ama bildiklerimiz bunlar.. bütçe açığını kapatmak için ota boka vergi alınıyor.. garibanı fakiri kimse düşünmez.. adeta bi rejim bi sömürge erki yönetiyor ülkeyi.. evt, badem bıyıklılardan bahsediyorum.. gerçi bunan oncekilerdinde pek bi farkı yoktu.. ulke gerçek anlamda yozlaşmış ve bataklık.. yolsuzluk, dolandırıcılık, hırsızlık, hile, hurda, rüşvet ne desen var.. düşünün ki bi (sözde) bi hukuk ülkesinde yaşıyosunuz ama gel gör ki parası olan kesim mahkemelerde her turlu davaları kendi lehlerine sonuçlandırabiliyor.. bu cok acık ve net ülkenin ne halde olduğunun göstergesidir.. bi şehrin valisi demokratik haklarını aramak için yasal olan yürüyüş eylemini yapmak istiyor ve polis bu insanlara biber gazı, plastik mermi ve tomalarla saldırıp öldürüyor akabinde vali tarafından yapılan açıklama; ”polisimiz fevkalade bir iş çıkarttı, destan yazdı” deme cüretini gösterebiliyor.. daha fazla söze gerek yok sanırım.. ülkenin bakanları emin olun yolda görseniz selam vermeyeceğiniz tipler oluşuyor.. başbakana hiç girmiyorum bile.. yüzde elliyi içerde zor tutuyor.. sinirlenmesin sakın, yoksa savaş palalarıyla dışarı çıkar hepsi.. kimse biz ulke olarak şöyleyiz böyleyiz demesin.. kusura bakmayın türkiyenin varlığı yokluğubu dünya için hiç bir şey ifade etmiyor.. ne üretmesini biliyoruz ne de dünya ya bikatkımız var.. etkisiz eleman 0 yazıyla SIFIR.. halk olarak yapmamız gereken çok şey yok aslında cok basit ama biz kaderimize razı olduktan sonra semer vuran çok olur.. yazıklar olsun..

  Cevapla
 2. Gün geçtikçe internet fiyatları düşmekte, umuyorum ki bir gün bizde Avrupa ülkelerinde olduğu gibi interneti en ucuz fiyatlara kullanmaya başlayacağız. Dip not olarak araştırmalarım sonucunda bu gün itibari ile en ucuz internet Doping te görünüyor, örnek vermek gerekirse şu an 16 mbps’e kadar sınırsız internetin fiyatı 39,99 TL kaynak: http://www.indirimliinternet.com

  Cevapla
 3. Vay be 256 kpbs sinirsiz internet 49 ytl ha… adamlar alisti 1 mbit ha vay be simdi fiberler miberler var 5 sene gecmis aradan sadece :) .bi bes sene sonra aoq

  Cevapla
 4. Evet bu ülkede haksızlık çok ama neyaparsın kimsenin sesi çıkmiyor oyleyse yönetim diyorki herkes halinden memnun sürünmeye devammmmmmm

  Cevapla

Yorum yapın

teakolik hamza şamlıoğlu blog logo

Wordpress altyapısını kullandığımız bu sistem, Sunucu Çözümleri firmasında yüksek performans sağlayan özel sunucularda barındırılmaktadır. Görüntülemek için en iyi Chrome tarayıcı, 1920x1080 çözünürlük ve Full HD Android telefonlarda çalışır. Ayrıca Sitedeki içeriği istediğiniz gibi çarpabilirsiniz. :)