Duvar Çektirme (Duvarı yerine oturtmak)

Dün fabrikada bir tadilat yapmaya başladık. Ofisimiz artık yetmiyor diye mevcut ofise 400metrekare lik bir alan dahil etmeye karar verdik. Gerçi bu kararı çok önceden almıştık. Hatta projeleri bile hazırdı. Şimdi ise

Tadilata başladık. Ustalar eklenecek alandaki fabrika duvarına projedeki cam yerlerini açabilmek için bizden birkaç kişi istediler. Bizim bir Yasin usta var size yeter dedik. Adam bir oturuşta 2 tavuk yiyor… Yasin abi eline balyozu ve çekici aldığı gibi duvara girişti. 30 dakika sonra baktık duvar gidiyor…

Aman abi yapma dur yeter duvarı yık demedikki 2 tane pencere yeri açacaktın. Neyse duvara baktık ki duvar tavandan ayrılmış ve 20Cm bir boşluk oluşmuş. Ulen ne yapacağız derken ustalar imdadımıza yetişti.

__Abi biz bu duvarı çekecez ..!

__Hönk oldum bir anda patronla birbirimize birkaç saniye baktıktan sonra sorduk nasıl olacak mış o iş ?

__Sen orasını bana bırak abi ben duvarı yerine oturtacağım…

Ulen duvar üstten 20 cm dışarı çıktı tavandan ayrıldı alttanda çatladı ne yapabilirler ki diye düşünürken bir iskele bir merdiven birde inşaat demiriyle ustalar hallederiz demeye başladılar..

Merak ettim o 14metre genişliğinde 3metre yüksekliğinde duvarı heleki ayrılmışken bir inşaat demiriyle nasıl yerine oturtacaklar vallahi oturdum izledim.

Öncelikle duvara bir delik açtılar demirin bir ucunu o delikten dışarı çıkarttılar sonrada diğer bir ucunu kolona bağladılar. Sonra Duvardan ucu çıkan demiri bir aletle çekmeye başladılar…  Açıkcası şaşırdım nasıl oluyor diye bira dikkatli bakınca duvarın santim santim de olsa yavaş yavaş yerine oturduğunu görünce gözlerime inanamadım.

Söylediklerine göre duvar sağlamsa yerine oturunca tekrar sıva dolgu yapılır ve sağlamlaştırılırmış eğer ki duvar sağlam değilse çektirirken çatlar ve bir anda yıkılabilirmiş.

Sonunda duvarı çektiler gözlerimin önünde duvar 20CM kaymışken yerine oturdu adamlar bu işi biliyorlar gerçektende… Sonra duvarda çatlaklar oluşmaya başladı şimdi duvara birz daha yükleneceklermiş bugün çatlaklar devam ederse duvarın sağlam olmadığına kanaat getirip yıkacak ve baştan yapacaklar..


“Duvar Çektirme (Duvarı yerine oturtmak)” üzerine 6 yorum

 1. Şimdi engin tecrübemi konuşturmanın tam sırası.
  14*3 bir durvar eğer 2 balyoz darbesiyle 20 cm kayıyorsa vah halımıza. Zaten sıva çatlakları görünüyor. Destek vermeden o duvarı kullanmaya kalkmayın. Ya yıkın yenisini yaptırın yada destekleyin. Sanırım bina oturma yapmış (doğal) duvara basınç uygulamış, duvarda hasarlar meydana gelmiş. Aslında duvar çatlakları hayati önem taşımıyor ama, dışardan görüldüğü kadarıyla önemli çatlaklar oluşmuş. 14*3=42m² * 25 = 1050 19,5×19,5×13,5 delikli tuğla’ya ihtiyacınız var. Kapı pencere’leri düşmek lazım tabii, desem de dış çepheye neden tuğla kullanalım? m² ye 12,5 biriket gider. Pencere ve kapı boşluklarını düştükten sonra biriket ihtiyacınızı m² birimle çarpabilirsiniz.
  Yahu bunalımdayız yazıyoruz işte. [ilk resimdeki bağlantı url yanlış]

  Yanıtla
 2. Mim ;

  Aslanım benim inşaattçı olduğu nerden belli helal sana yalnız bir problem var dediğin gibi yeniden yapmak zorunda kaldık. Seninde söylediğin gibi çekiç ve balyoz darbeleriyle kayan duvar yerine oturdu oturmasına ama ustalar yeniden yapmak zorundayız bu duvar çatladı dayanmaz diyor… Yani duvar çürük çıktı… Yada çürüdü…

  Yanıtla

Yorum yapın