Eğer RPT dosyalarınız çok geç açılıyorsa

Merhaba arkadaşlar. 6 gibi bir süredir şirketimizde ERP projesini aktif edebilmek için ter döküyorum. Yeni sistemde sipariş yönetiminden tutunda muhasebe ve üretim-imalat a kadar herşey tek bir çatı altında toplanmış. Ne güzel bu hale getirebildik sonunda bu süreç biraz zorlu bir süreç oldu ki kendimize özel bir program yaptırdık 6 ayda normal… Bu süreç içerisinde programda karşılaştığımız bir sorundan bahsedeceğim.

Erp içerisinde bir RPT Viewer mevcut. Kendi içerisindeki bu rapor görüntüleyicisi sayesinde bana lazım olan rapor ekranlarını Crystal report ile yapıp programın Viewer’ine tanımlıyoruz. Gerekli olan rapor ekranlarını kullanıcılarımız ve şirket yöneticilerimiz gün boyunca alarak işlerin sürmesini sağlamaktalar.
İyi güzelde bazı raporlarımızdaki kodlar manyak ötesi fazla olunca yani şirket yöneticileri Hamza bize şöyle bir rapor lazım buda olsun, şuda olsun, oda olsun, şunuda koy, bunuda koy diyince tabiki doğal olarak rapor kasmaya başladı…

ÖR:

// EĞER HÜCRE BOŞSA RENKLENDİRME BEYAZ OLACAK..!
if {siparis_master.sevk_adres3}=”” then false ELSE
// EĞER YANLIŞ YAZILIRSA <> MANASI YANLIŞ YAZILAN VEYA FARKLI DEĞER RENK KIRMIZI OLSUN
if {siparis_master.sevk_adres3}<>”” then false ELSE
// by TEAkolik 10/05/2008 11:27

if {siparis_master.sevk_adres3}=”YER HAZIR DEĞİL” then false else
// İPTAL OLDU if {siparis_master.sevk_adres3}=”ÖLÇÜ” then false ELSE
if {siparis_master.sevk_adres3}=”PRESS” then false else
if {siparis_master.sevk_adres3}=”PRESSB” then false else
if {siparis_master.sevk_adres3}=”PRESS1″ then false else
if {siparis_master.sevk_adres3}=”PRESS1B” then false else
if {siparis_master.sevk_adres3}=”PRESS2″ then false else
if {siparis_master.sevk_adres3}=”PRESS2B” then false else
if {siparis_master.sevk_adres3}=”EBAT” then false else
if {siparis_master.sevk_adres3}=”EBATB” then false else
if {siparis_master.sevk_adres3}=”İMALAT” then false ELSE
// Ekleme by TEAkolik Genel Müdür istekleri … 03/03/08
if {siparis_master.sevk_adres3}=”DOLGU” then false else
if {siparis_master.sevk_adres3}=”DOLGUB” then false else
………………………………… ( 58 SATIR…. )

GİBİ olunca doğal olarak rapor esnasında kasılmalar başlıyor. Rapor süresi tabiki her yeni koddan sonra yeni bir ekleme ile uzamaya başladı. Bir raporu 4 dakikada almaya başlayınca bir çözüm yolu getirmek zorunda kaldık. Tabiki bu konuda uzman olan Uğur Çullukçu ‘ya yöneldim. Saolsun beni kırmadı ve abim mevcut programın dataları çekerken XML kullandığını ve bunun yerine ODBC ile bağlantı yaparsak raporların çok daha hızlanacağını söyledi. Peki ben Crystal Report ile raporu dizan ederken bağlantıyı ODBC ye çevireyim ama mevcut ERP projemiz okuyabilecek mi ? Sağolsun ERP projesini yapan arkadaşlar ODBC rapor görüntüleme diye bir menü ekleyip programın okuyabileceği hale getirdiler..

Peki 4 dakikada alınan bir raporu ODBC ile bağlantı yaparak kaç dakikada görüntüleyebiliriz ?

Bu sorunun cevabını denedim ve gördüm 4 Saniye… Evet yanlış duymadınız 4 saniye tabiki patronum bu süreyi duyunca süper oldu dedi 🙂 Gerçi tebik beklerdim ama neyse 🙂

Peki Crystal Report ile nasıl ODBC bağlantısı yapacağız ?

Crystal Report programımızda DATABASE menüsüne gelerek Log on or Off sekmesine geliyoruz. Açılan pencerede Create New Connection seçeneğini seçiyoruz.

Sonrada bu menü içerisinde ODBC (RDO) seçeneğine geliyoruz. Bu seçeneği seçtiğimiz zaman bizden Databasemizi seçmemiz için bir ekran geliyor.

Bu kadar basit ….

Şimdi bizden hostname ( Server adı ) , Port Number ( Bağlantı portu ) , Database name ( Database adı ), User id ( DB kullanıcı adı ), password ( DB şifresi ) isteyecek bilgileri doğru girdiğiniz zaman bağlantıyı sağlamış olacaksınız.

ODBC ile bağlantı sağladığınız zaman Crystal Report içerisinde rapor dizaynı yaparken sağ taraftaki field explorer içerisinde SQL seçeneğinin belirdiğini göreceksiniz. Artık ODBC ile databasemize bağlantı sağlamış olacağız. Ben daha önceden ADONET ile XML bağlantısı sağlamaktaydım ve raporlarım kastıkça kasmaya başlamıştı. Şimdi çatır çatır birkaç saniye içerisinde rapor alabilmekteyim..

Hadi kolay gelsin…

Yorum yapın