Elektrikli Arabalar Geliyor. Fakat..!

Avrupa’da yaygınlaşmaya başlayan elektrikli araçlar ülkemizde de görücüye çıkmaya başladı. Fakat benim aklıma bir soru takıldı ve sizlerle paylaşmak istedim.  Elektrikli araçları duymuşsunuzdur.  Benzin yok doğa daha az zarar görecek, daha az masraflı olacak hatta 1 depo benzin yerine 3 depoluk yol götürecek, sıkıntısız, masrafsız, sağlık vesaire gibi birçok şey yararları olarak sayılmakta.

Akşamdan şarj ettiğiniz aracınız sabah sizi 100, 200 hatta 300 km götüreceği belirtiliyor. Harika hatta harika ötesi tamamı elektrikle çalışan araçların dışında bir de elektrik + benzin kullanan geçiş sırası araçlarda buna dahil. Şimdi merak ettiğim konu şu.

Arabası olan herkesin benzinli araçlarını bir kenara bırakıp elektrikli araç aldığını ve kullanmaya başladığını varsayalım. Sabah aracımızı çalıştırdık, işe gittik sonra mesai bitiminde tekrar aracımıza atladık ve eve döndük ortalama olarak saat 19:00 ile 20:00’da araç sahiplerinin evine dönüp araçlarını şarj için tekrar prize taktıklarını varsayıyorum.

Herkes iş çıkışında aynı anda yada aynı saat içerisinde araçlarını prize takıp şarj etmek isterlerse ne olur?

Elektrik şebekelerinin iflas ettiğini şimdiden görür gibiyim. Geçtim iflas etmesini büyük trafolar aşırı yüklenmeden dolayı yanabilir hatta patlayabilir. Sadece bununla da kalmaz hava hatları birçok şehir ve bölgede yer altına alınmış durumda bu şekilde yer altına alınan elektrik hatlarının yandığını düşünebiliyor musunuz?

Kıyamet kopar..!

Tüm elektrik sistemi elektrikli araçların piyasaya girmeye başlaması ile hesap yapılıp yeniden güç artırımına gitmesi gerekebilir. Özelliklede şehir hatlarında oluşabilecek bu müthiş akım tüm şehir hatlarının yanmasına kadar yol açabilir.

Tabi bu benim bir varsayımım…

Eğer ki elektrik dağıtım şirketleri  (bedaş ve ayedaş gibi) elektrikli araçların piyasaya girişini göz önüne alıp hatları güçlendirmeye başlamazlarsa.  Birden oluşacak bir senaryo da değil. Yavaş yavaş olacak herkesin elektrikli araç almayacağı da kesin. Fakat büyük bir talep göreceği yapılan yatırımlardan görülebiliyor.

Umarım elektrik dağıtım şirketleri ve devletimiz bu konu hakkında önlem alırlar.  Elektrikli araçlar ne kadar satılırsa o kadar elektrik şebekelerine yatırım yapmak gerekecek.

Unutmayalım.

Elektrik konusunda da dışa bağlımlı sayılan bir ülkeyiz.  Ayrıca şimdiden İstanbul’un anadolu ve avrupa yakalarına benzin istasyonları gibi elektrik şarj istasyonları kurulmaya başlandığını söylemek isterim.

Unutmayalım.

Fransız hükümeti elektrikli araba şarj istasyonlarının kurulumu için 2.2 milyar dolar bütçe ayırdı. Bu sayede ülkenin elektrikli araçlara terfi etmesi amaçlanıyor.

“Elektrikli Arabalar Geliyor. Fakat..!” üzerine 22 yorum

 1. Türkiye’de elektrik şebekelerine yatırım yapılır fakat önce elektriğe güzel bir zam yaparlar. Zaten elektrikli arabalar Türkiye’ye gelince elektriğe zam kapıda demektir. Her şeyin en pahalısı bizim ülkemizde oluyor ne de olsa.

  Yanıtla
 2. Bir muhendis olarak bu konu ilgi ve is alanima giriyor.

  Aslinda Elektrikli araclar fikri baslangicta cevre ve enerji dostu olarak gorunsede hicde oyle degiller. Cunku dunyadaki fosil yakit rezerv’i tukenmeden hicbir zaman yayginlasmicaklar. USA’nin 2006 yilinda ilk elektrikli otomobil prototipine yaptigi yorum su oldu. ” Evet elektrikli otomobiller kullanilabilir, ancak bunun icin gerekli olan elektrik enerjisini uretmek icin yine fosil yakitlar kullanilacaktir. ”

  Isin beni urkuten yani bu aslinda. Ayni sekilde BioDiesel(biyolojik dizel) uretiminde de benzer zorlamalar ve kisitlamalar var. Otomobil sektorunun gelecegi olarak gosterilen ( bundan bi 10 sene once ) hidrojen yakitli otomobillerin yayginlasmama sebebi yine cok uluslu petrol sirketlerinin “suanki en ucuz hidrojen kaynagi yine fosil yakitlardir” aciklamasindan ote degildir.

  Evet olabilir!
  Ama yalnizca elektrige bagimli degil. Elektrik – Benzin hibriti otomobiller eger elektik ve gunes hibritine cevirilirse iste bu cevreci bir yaklasim olur. Ulkemiz cografik acidan oldukca fazla gunes enerjisi depolayabilecek bir ulke. Ancak bu toplama gucunun yalnizca % 1-5 arasi gibi komik bir bolumunu sadece su isitmak icin kullaniyoruz. Gerisi atil olarak atmosfere geri donuyor. Eger Elektrik dolum istasyonlari gibi kuruluslar Gunes enerjisi ile dolum yapar, bizde solar potansiyelimizi kullanabilirsek cevreyi korudugumuz gibi enerji konusunda da bu disa bagimliligimizi sonlandirabiliriz.

  Ayrica!
  Elektrik motorlari ayni zamanda guc ureten motorlardir, yani elektrik motorundan itici gucu keserseniz kendi elektrik depolayacaktir. Ancak bu uretilen veya prototiplenen hicbir otomobilde bu ozellik yoktur.

  Eger Konuya ilgi duyuyorsaniz Tubitak’in her sene duzenledigi Formula G’yi biraz arastirabilirsiniz. Iki ayri kategoride yapilan Formula G de girisimci universitelerin solar ve hidrojen otomobilleri her sene birincilik icin yarisir.

  Dunyanin gelecegi yeni ve yinelenebilir enerji kaynaklarindadir.

  Era.

  Yanıtla
 3. Hocam elektrik sarfiyatından öte daha büyük olan sıkıntı ise, neredeyse ağırlığının yarısı içideki bataryalardan oluşan bu otomobillerin nasıl bir elektromanyetik alan ürettiğidir. Cep telefonuyla bile çok konuşanların kulakları duyma kaybına uğruyorken, yüksek gerilim hattı direğinin dibinde oturuyormuş etkisi yapacak bu elektromanyetik kirliliği kimse düşünmez mi? Ben bu ve bunun gibi teknolojiler yüzünden ileride kanser hastalığının aşırı yaygınlaşması neticesinde toplu ölümler yaşanabileceğini düşünüyorum. Batarya konusunda ciddi önlemler alınmalıdır. Keşke yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelseler, hidrojen motorları çok daha çevreci ve sağlıklı yakıtlardır mesela. Hidrojenin depolanma sorunu etkili biçimde aşılabilirse, elektrikli araçlara gerek kalmadan fosil yakıt sıkıntısına çözüm getirilebilir umarım.

  Yanıtla
 4. bu bataryaların çok yüksek akım çekeceğini düşünmüyorum söylediklerine göre 300 km lik yol için 7 saat şarj yetiyormuş ve yedi saat te harcadığı elektirik miktarı 2 lira … eğer şehir santralleri bunu kaldıracak durumda değilse ne deyim artık 🙂
  düşününki okadar klima okadar buz dolabı televizyon bilgisayar aynı anda çalışıo …herkes aynı anda şarja takarsa felan yok yanar yok patlar bilim kurgu senaryosu :))))))))))bu araçlar hem çevre dostu hemde petrol köleliğinden kurtacak bence insanları…şimdide bor la çalışan araç projelri varmış 1kg borla 19.000km yol yapabiliyor araçlar .1kg bor 200tl ve dünyadaki bor rezervlerinin %73 TÜRKİYEDE şimdi yok bor sağlığa zararlıdır yok kanser etkisi vardır diyorlar yıldırma politikaları ve bor birçok alanda olduğu gibi kanser tedavisindede kullanılıyor …

  Yanıtla
 5. Evet bu konuyu bende düşünmedim değil.Fakat üzerinde durmadım.Amam elektrirkle çalışan motorları gördüm bisikletler gibi çalışıyordu.Çok hoşuma gitti.

  Yanıtla
 6. Kendi elektiriğini kendisi üreten bir araç yapılamazmı? Mesela günümüzde en basiti rüzgar gülüne şarj dinamosu bağlayıp 24 v. aküyü şarj edip oradan invertörle 220 ye çevirip evinin elektirik ihtiyacını karşılayanlar var. Peki bu arabaların teker millerine birer şarj dinamosu yerleştirsek kendi aküsünü doldursa, akü belli seviyeye geldiğinde otomatik şarj dinamolorını devre dışı bıraksa, aküde azalma olduğunda otomatik devreye giren bir sistem yapabilir aslında. Ama petrol ve yan ürünlerinden o kadar para kazanan firma devlet varken bu tür sistemler zor yapılır.

  Yanıtla
 7. şimdilik bir çıkış gibi gözuksede arkadşlar aslında benzin bizde bu kadar pahalı bu ARAÇLAR YAYGIN OLDUGUNU DUŞUNUN İNANIN BENZİNDEN FARKI KALMAZ BEN DİYORUMKİ KENDİKENDİNİ KURABİLEN MIKLATISLARIN İTİŞ GUCUNU KULLANARAK DÖNEBİLEN BİR MOTR YAPILMASI GREK AMA BU DA ULKELERİN VERGİ SİSTEMİNİ ÖLDURUR DİYE YAPILMIYOR BİLİYORMUSUNZ BU MOTORU YAPIYORLAR AMA AMASI PARA PARA PARA YANİ BİR ŞEY SATMADAN DURAMIYORLAR

  Yanıtla
 8. @Yunus Okçu
  arkadaşım senin fikir güzel ama fizik kurallarına aykırı fizik te şöyle bir kural vardır … HİÇ BİRŞEY 100 DE 100 VERİMLİ DEĞİLDİR…bende zamannında senin gibi düşünüp bir çok deney yaptım ve gerçekten fizik haklı istersen kendinde deneye bilirsin basitçe anlatayım küçük çaplı bir şarj dinamosu düşün ve bunu çevirecek birmotor uc uca bağlı ve motor şarjlı pille çalışıyor dinamonun ürettiği enerji diyot ve bir takım elektronik aksamla pilleri şarj edebilecek kapasiteye getiriliyor ….dolasıyla mantıken düşününce akla şöyle birşey geliyo motor döner dinamoyu çevirir dinamoda pili doldurur pilde moturu çalıştırır…gider bu hep böyle sür gibi geliyo değilmi ama işte öyle olmuyo istersen dene ve gör …HİÇ BİRŞEY %100 VERİMLİ DEĞİLDİR…

  Yanıtla
 9. Aslında benim kafama takılan bi konuda kazalarla alakalı allah kimseye göstermesin ama bi kaza olduğunda nolcak insanlar hem araba içinde ezilirken hemde elektrik falan mı çarpacak?

  Yanıtla
 10. Birçok arkadaşımızın konuya ilgisine sevinmiş olsam da tamamen içi boş, tekniğe ve bilime uymayan, fizik kurallarına aykırı yorumlar olduğu gerçeği var.
  1. Metinde yazıldığı gibi aşırı yüklenmeler nedeniyle hiçbir trafo veya enerji hattı yanmaz, bütün elektrik sistemleri korumalıdır, aşırı yüklenme olursa koruma elemanları enerjiyi keser.
  2. Hüseyin Gürsoy arkadaşımız ağırlığının yarısının bataryalardan oluşması nedeniyle yüksek bir elektromanyetik alan oluşacağından bahsetmiş. Elektromanyetik alan oluşması için gereken şartlar faklıdır, bahsedilenle hiç ilgisi yok.

  3. Yunus Okçu isimli arkadaşın yorumunun olamayacağını İskender isimli arkadaş doğru bir şekilde açıklamış.

  4. Mehmet Arslan isimli arkadaşın bahsettiği konu endişe etmeyi gerektirmez. Kaza sırasında elektriksel bir sistemin vereceği zararı önlemek yakıt depolarının patlamasını önlemekten çok daha kolaydır.

  Yanıtla
 11. vayy annam vayyyy bizim milletin haline bakın.şimdiden elektirikli arabaları kötülemeye başladılar.ulan be insafsız lar o zaman diger elektirikli araçları niye kullanıyoruz .siz kesin buaraçlarçıkmasın diye kötülemeyinsizin sülalenizi satarım. adam olun laaaannnnnnn.

  Yanıtla
 12. SAYIN ARKADAŞLARIM, BİLİMDEN , İLİMDEN KORKMAMAK GEREK.TAM TERSİNE ÜZERİNE ÜZERİNE GİDİP ,ÇALIŞIP ÇABALAYIP, ARAŞTIRIP BİLİNMEYENLERİ GÜN IŞIĞINA ÇIKARIP İNSANLARIN HİZMETİNE SUNMAK KADAR İNSANA MUTLULUK VEREN HİÇBİR DUYGU OLMAMALI.BİLİM NERDEYSE İNSANLAR ORADA OLMALI.TENKİTTEN ÇOK BU BULUŞLARIN ZARALI OLAN TARAFLARINI AYIKLAMAK GEREK.UNUTMAYINKİ, İLK DEFA DÜNYANIN DÖNDÜĞÜNÜ SÖYLEYEN BİLİM ADAMINI, ORTAÇAGIN, DÜNYANIN DÜZ OLDUĞUNA VE DÖNMEDİĞİNE İNANAN,BAĞNAZ İNSANLARIN TEMSİLCİLERİ OLAN YARGIÇLARIN BU BİLİM ADAMINI KAN FIÇISINDA BOGARAK CEZALANDIRAN BİR DÖNEMİDE YAŞADI DÜNYA İNSANLARI. BURADA YORUM YAPAN BU GÜZEL İNSANLARIN HEPSİNİ TEBRİK EDİYOR, BÖYLESİNE GÜZEL KONULARLA UĞRAŞTIKLARI İÇİNDE HEPİNİZİ İÇTEN KUCAKLIYORUM.

  Yanıtla
 13. Aynı anda şarz etme diye bir şey zaten mümkün değil. Eğer böyle olsaydı gecenin bu şarz vaktinde yolların bomboş olması gerekir diki buda mümkün değil. İşi gereği, kimi akşam yolculuk yapacağından sabah şarz eder, kimi akşam, kimi gece, yani bu şarz olayı bir iki saate değil kendiliğinden 24 saate dağılacaktır. Zaten iddia edildiği gibi şarz olayının tamamı da gece olsa hiçbir problem olmaz çünkü bu saat mesai dışı saatidir, fabrikaların çalışmadığı, elktrik sarfiyatının azaldığı, insanların yattığı, lambaların söndüğü vakittir. Yani işin tabiatı gereği kendiliğinden zaten 24 saate dağılacaktır, dağılmasada zerre kadar bir şey olmaz.

  Yanıtla
 14. BUNLARI ELEŞTİRMEKYERİN TEBRİK EDİYORUM GERÇEKTEN GURUR VRİCİ BİRSEY İNSANLAR ELEŞTİRMEYE ALIŞMIŞ AMA BİRTANE ÜRETMEMİŞ UNUNİÇİN ELEŞTİRİRLER AMA ÜREMYOK SADECE ELEŞTİRİRLE BENİM KARNIM BULEŞTİREN ARKADAŞLARA TOK VARSIN ELEŞTİSİNLER KARDEŞİM ŞİZ İŞİNİZİ YAPIN ATEŞ YANMAYAN EVDEN DUMAN TÜTMEZ

  Yanıtla
 15. Murat :
  Aynı anda şarz etme diye bir şey zaten mümkün değil. Eğer böyle olsaydı gecenin bu şarz vaktinde yolların bomboş olması gerekir diki buda mümkün değil. İşi gereği, kimi akşam yolculuk yapacağından sabah şarz eder, kimi akşam, kimi gece, yani bu şarz olayı bir iki saate değil kendiliğinden 24 saate dağılacaktır. Zaten iddia edildiği gibi şarz olayının tamamı da gece olsa hiçbir problem olmaz çünkü bu saat mesai dışı saatidir, fabrikaların çalışmadığı, elktrik sarfiyatının azaldığı, insanların yattığı, lambaların söndüğü vakittir. Yani işin tabiatı gereği kendiliğinden zaten 24 saate dağılacaktır, dağılmasada zerre kadar bir şey olmaz.

  BUNLARI ELEŞTİRMEKYERİN TEBRİK EDİYORUM GERÇEKTEN GURUR VRİCİ BİRSEY İNSANLAR ELEŞTİRMEYE ALIŞMIŞ AMA BİRTANE ÜRETMEMİŞ UNUNİÇİN ELEŞTİRİRLER AMA ÜREMYOK SADECE ELEŞTİRİRLE BENİM KARNIM BULEŞTİREN ARKADAŞLARA TOK VARSIN ELEŞTİSİNLER KARDEŞİM ŞİZ İŞİNİZİ YAPIN ATEŞ YANMAYAN EVDEN DUMAN TÜTMEZ

  @Murat

  Yanıtla
 16. Murat arkadaşıma katılıyorum ve ekliyorum evinden evden işe işten eve araç kullananların çoğu mantık olarak zaten gün içerisinde 100 km yi aşamayacaklar ki bu demek oluyor ki çoğu hergün aracını yada bataryasını şarj etmeyecektir buda dağılımı biraz daha rahatlatacaktır.

  Yanıtla
 17. Hiç Karlı değil.Evden işe, işten eve giden birinin bu arabayı alması avantajlı değil. Bataryanın aylık kirası 250 tl olacakmış. Günde 50 km yol yapan biri için aracın km başına tüketimi yaklaşık 20 kuruş. Lpg li bir araç zaten 20 kuruş yakıyor.

  Yanıtla
 18. araçlar hareket ettiğinde tekerlere şarj dinamosu misali dinamolar montaj edilip araclar kendi elektiriğini üretebilirler.

  Yanıtla
 19. almanlar kendi kendini sarj edebilen tek kişilik halikopter benzeri bir alet yaptı…. bu araçlarada benzer bir düzenek yapılırsa hiç istasyonlara girmeden günlerce yol yapabilirsiniz demek oluyor…zaten elektirikli bir motor varsa sarj dinomosu denen alet motor üzerinde sarj etmek için vardır…benzin motoru çalıştırır dinomo elektirik üretir…eğer benzinden yoksun motor varsa arabayı elektirik prizine sokmadan sarj edebilirsiniz ::: : )mantık

  Yanıtla
 20. turk milleti dunyanin en zeki insan olma ozellini galiba sizller le kayip ediyor ayni anda tv izlemiyor musunuz ayni anda butun elek trikli aletler 220 volt la calis miyormu bu kadar aptallik olmaz …malesef kendi ulkesinin basarilarrin dan mutlu olamayan angutlar kulp takmaya calisiyor lar bu ne aptallik anlamak mumkun deyilll

  Yanıtla
 21. MERHABA:
  Hepimizin evinde buzolabı tv çamaşır bulaşık makinası vs.var.Milyonlarca insan kullanıyor ve sorun yok,erkesin evinde elektrikli aletler çalışıyor sorun yok.Elektrikli araçlar şarz edilerek çalışır,şarz aletleri bir çamaşır makşnası kadar yük çekmez.Elektrikli otomabillerin pilleri şarz olur,tüm şarz aletleri hepsi birden çalışsada sorun olmaz.Yakın zamanda elektrikli otomobillerin kaput,bagaj,tavanlarına güneş enerjisi entegre edilecek bu şekilde otomobiller durduğu yerde şarz olacaktır.Teknolojinin halledemeyeceği hiçbirşey yoktur.Ben şahsen elektrikli araç almayı düşünüyorum.

  Yanıtla

Yorum yapın