Elektrikli Arabalar Geliyor. Fakat..!

Avrupa’da yaygınlaşmaya başlayan elektrikli araçlar ülkemizde de görücüye çıkmaya başladı. Fakat benim aklıma bir soru takıldı ve sizlerle paylaşmak istedim.  Elektrikli araçları duymuşsunuzdur.  Benzin yok doğa daha az zarar görecek, daha az masraflı olacak hatta 1 depo benzin yerine 3 depoluk yol götürecek, sıkıntısız, masrafsız, sağlık vesaire gibi birçok şey yararları olarak sayılmakta.

Akşamdan şarj ettiğiniz aracınız sabah sizi 100, 200 hatta 300 km götüreceği belirtiliyor. Harika hatta harika ötesi tamamı elektrikle çalışan araçların dışında bir de elektrik + benzin kullanan geçiş sırası araçlarda buna dahil. Şimdi merak ettiğim konu şu.

Arabası olan herkesin benzinli araçlarını bir kenara bırakıp elektrikli araç aldığını ve kullanmaya başladığını varsayalım. Sabah aracımızı çalıştırdık, işe gittik sonra mesai bitiminde tekrar aracımıza atladık ve eve döndük ortalama olarak saat 19:00 ile 20:00’da araç sahiplerinin evine dönüp araçlarını şarj için tekrar prize taktıklarını varsayıyorum.

Herkes iş çıkışında aynı anda yada aynı saat içerisinde araçlarını prize takıp şarj etmek isterlerse ne olur?

Elektrik şebekelerinin iflas ettiğini şimdiden görür gibiyim. Geçtim iflas etmesini büyük trafolar aşırı yüklenmeden dolayı yanabilir hatta patlayabilir. Sadece bununla da kalmaz hava hatları birçok şehir ve bölgede yer altına alınmış durumda bu şekilde yer altına alınan elektrik hatlarının yandığını düşünebiliyor musunuz?

Kıyamet kopar..!

Tüm elektrik sistemi elektrikli araçların piyasaya girmeye başlaması ile hesap yapılıp yeniden güç artırımına gitmesi gerekebilir. Özelliklede şehir hatlarında oluşabilecek bu müthiş akım tüm şehir hatlarının yanmasına kadar yol açabilir.

Tabi bu benim bir varsayımım…

Eğer ki elektrik dağıtım şirketleri  (bedaş ve ayedaş gibi) elektrikli araçların piyasaya girişini göz önüne alıp hatları güçlendirmeye başlamazlarsa.  Birden oluşacak bir senaryo da değil. Yavaş yavaş olacak herkesin elektrikli araç almayacağı da kesin. Fakat büyük bir talep göreceği yapılan yatırımlardan görülebiliyor.

Umarım elektrik dağıtım şirketleri ve devletimiz bu konu hakkında önlem alırlar.  Elektrikli araçlar ne kadar satılırsa o kadar elektrik şebekelerine yatırım yapmak gerekecek.

Unutmayalım.

Elektrik konusunda da dışa bağlımlı sayılan bir ülkeyiz.  Ayrıca şimdiden İstanbul’un anadolu ve avrupa yakalarına benzin istasyonları gibi elektrik şarj istasyonları kurulmaya başlandığını söylemek isterim.

Unutmayalım.

Fransız hükümeti elektrikli araba şarj istasyonlarının kurulumu için 2.2 milyar dolar bütçe ayırdı. Bu sayede ülkenin elektrikli araçlara terfi etmesi amaçlanıyor.

“Elektrikli Arabalar Geliyor. Fakat..!” üzerine 22 yorum

 1. Murat :
  Aynı anda şarz etme diye bir şey zaten mümkün değil. Eğer böyle olsaydı gecenin bu şarz vaktinde yolların bomboş olması gerekir diki buda mümkün değil. İşi gereği, kimi akşam yolculuk yapacağından sabah şarz eder, kimi akşam, kimi gece, yani bu şarz olayı bir iki saate değil kendiliğinden 24 saate dağılacaktır. Zaten iddia edildiği gibi şarz olayının tamamı da gece olsa hiçbir problem olmaz çünkü bu saat mesai dışı saatidir, fabrikaların çalışmadığı, elktrik sarfiyatının azaldığı, insanların yattığı, lambaların söndüğü vakittir. Yani işin tabiatı gereği kendiliğinden zaten 24 saate dağılacaktır, dağılmasada zerre kadar bir şey olmaz.

  BUNLARI ELEŞTİRMEKYERİN TEBRİK EDİYORUM GERÇEKTEN GURUR VRİCİ BİRSEY İNSANLAR ELEŞTİRMEYE ALIŞMIŞ AMA BİRTANE ÜRETMEMİŞ UNUNİÇİN ELEŞTİRİRLER AMA ÜREMYOK SADECE ELEŞTİRİRLE BENİM KARNIM BULEŞTİREN ARKADAŞLARA TOK VARSIN ELEŞTİSİNLER KARDEŞİM ŞİZ İŞİNİZİ YAPIN ATEŞ YANMAYAN EVDEN DUMAN TÜTMEZ

  @Murat

  Cevapla
 2. Murat arkadaşıma katılıyorum ve ekliyorum evinden evden işe işten eve araç kullananların çoğu mantık olarak zaten gün içerisinde 100 km yi aşamayacaklar ki bu demek oluyor ki çoğu hergün aracını yada bataryasını şarj etmeyecektir buda dağılımı biraz daha rahatlatacaktır.

  Cevapla
 3. Hiç Karlı değil.Evden işe, işten eve giden birinin bu arabayı alması avantajlı değil. Bataryanın aylık kirası 250 tl olacakmış. Günde 50 km yol yapan biri için aracın km başına tüketimi yaklaşık 20 kuruş. Lpg li bir araç zaten 20 kuruş yakıyor.

  Cevapla
 4. araçlar hareket ettiğinde tekerlere şarj dinamosu misali dinamolar montaj edilip araclar kendi elektiriğini üretebilirler.

  Cevapla
 5. almanlar kendi kendini sarj edebilen tek kişilik halikopter benzeri bir alet yaptı…. bu araçlarada benzer bir düzenek yapılırsa hiç istasyonlara girmeden günlerce yol yapabilirsiniz demek oluyor…zaten elektirikli bir motor varsa sarj dinomosu denen alet motor üzerinde sarj etmek için vardır…benzin motoru çalıştırır dinomo elektirik üretir…eğer benzinden yoksun motor varsa arabayı elektirik prizine sokmadan sarj edebilirsiniz ::: : )mantık

  Cevapla
 6. turk milleti dunyanin en zeki insan olma ozellini galiba sizller le kayip ediyor ayni anda tv izlemiyor musunuz ayni anda butun elek trikli aletler 220 volt la calis miyormu bu kadar aptallik olmaz …malesef kendi ulkesinin basarilarrin dan mutlu olamayan angutlar kulp takmaya calisiyor lar bu ne aptallik anlamak mumkun deyilll

  Cevapla
 7. MERHABA:
  Hepimizin evinde buzolabı tv çamaşır bulaşık makinası vs.var.Milyonlarca insan kullanıyor ve sorun yok,erkesin evinde elektrikli aletler çalışıyor sorun yok.Elektrikli araçlar şarz edilerek çalışır,şarz aletleri bir çamaşır makşnası kadar yük çekmez.Elektrikli otomabillerin pilleri şarz olur,tüm şarz aletleri hepsi birden çalışsada sorun olmaz.Yakın zamanda elektrikli otomobillerin kaput,bagaj,tavanlarına güneş enerjisi entegre edilecek bu şekilde otomobiller durduğu yerde şarz olacaktır.Teknolojinin halledemeyeceği hiçbirşey yoktur.Ben şahsen elektrikli araç almayı düşünüyorum.

  Cevapla

Yorum yapın

teakolik hamza şamlıoğlu blog logo

Wordpress altyapısını kullandığımız bu sistem, Sunucu Çözümleri firmasında yüksek performans sağlayan özel sunucularda barındırılmaktadır. Görüntülemek için en iyi Chrome tarayıcı, 1920x1080 çözünürlük ve Full HD Android telefonlarda çalışır. Ayrıca Sitedeki içeriği istediğiniz gibi çarpabilirsiniz. :)