Microsoft Arc Mouse İnceleme

Microsoft’un Arc faresi çıktığı günden beri benim için merak konusu olmuştu. Gittiğim birkaç tekno markette gördüm ama paketini açıp inceleyemediğim için itiraf etmeliyim içim gitmişti. Şık ve sadece bir tasarıma sahip Microsoft Arc Fare rahat bir kullanım sunuyor.

Açıkcası dışarıdan bakınca bu nasıl bir Mouse nasıl kullanılır diye kafamda soru işareti oluşturmuştu. Dünden beri kullanıyorum ve çok hoşuma gittiğini belirtmek isterim.

Arc kelimesinin manası çember parçası olarak geçiyor. Microsoft bu fare ile bir çemberin parçası olarak düşünmüş olsa gerek ki Microsoft Arc Mouse olarak adlandırmış. Elinizi üzerine koyduğunuz zaman avucunuza tam olarak oturabilmekte. Lazer bir mouse ve dışarıya rahatsız edici bir ışık vermiyor. Bağlantısı ise USB üzerine takılan minicik bir alıcıdan ibaret tamamiyle kablosuz. İlgimi çeken bir başka özelliği ise 10 metre mesefeye sahip olması. Özelliklede dizüstü bilgisayarınızı LCD TV’ye bağlayıp film izliyorsanız koltuktan kalkıp PC başına geçmeniz gerekmiyor. Rahatlıkla Microsoft Mouse ile DVD filmlerinizi kumanda edebilirsiniz.

Dikkat çeken bir diğer özelliği ise katlanabilir olması. Evet yanlış duymadınız. Cihaz orta kısımdan içeri doğru katlanabiliyor ve içerisine USB alıcınısı yerleştirebilmektesiniz. Minik USB alıcısı fare üzerindeki yerine mıknatıs ile oturmakta. Alıcı düşmemesi için USB kısmının demiri Arc’ın altındaki küçük yuvaya bir mıknatısla yapışmakta.

Avucunuzun içerisine aldığınızda çember şeklinde olması avantajı ortaya çıkıyor ve rahatlıkla kavrayabiliyorsunuz. Sürtünme ayakları çok az olduğu için hareket kabiliyeti oldukça yüksek. Ön tarafta iki arka tarafta bir tane kaygan sürtünme noktası mevcut. Bu kısımlar üzerine hemen hemen her düzlemde hareket ettirilebiliyor. Altına bir mouse pad koymanıza gerek yok. Beyaz, siyah yada farklı renkler üzerinde hareket edebilmekte.

Solaklar da düşünülmüş…

Benim gibi farenizi sol elle de kullanıyorsanız tasarım sayesinde çok rahat edebilirsiniz. Her iki el için de uyumlu tasarımı sağ yada sol el için bir zorluk çıkartmıyor.

İki tane AAA Pil

Cihazın alt tarafındaki kapağı açıp pil yerine ulaşabilmektesiniz. Paketinde gelen 2 adet AAA pil ile çalışan Microsoft Arc 6+ ay kullanım süresi sunmakta. Paket içerisinden birde taşıma kılıfı çıkıyor. Yanınızda taşımanız için düşünülmüş olan bu kılıfa cihazınızı koyup saklayabilmektesiniz. Kılıfın üst kısmıda yine mıknatıs yerleştirilerek ağzının açılmaması düşünülmüş. Netbook yada Notebook kullanıcıları için müthiş bir teknoloji.

Genelde dizüstü kullanıcıları taşıması kolay olsun diye ufak fareler alırlar. Fakat uzun süreli kullanımlarda gerçektende rahatsız ederler. Ufacıcık fareler malesef ki görüldükleri kadar rahat değiller. Microsoft katlanabilir tasarımı ile ARC Mouse’u tam bu iş için dizayn etmiş.

Baştan söyleyeyim oyun için değil, taşınabilir olması için.

Oyun fareleri ile kıyaslamanızı istemem fakat rahatlıkla oyun oynayabileceğinizi de söyleyebilirim. Oyun farelerinde birkaç tuş elinizin altında olması gerekiyor. Bu cihazda 4 tuş var ve bir tanesi tekerleğe bastırarak diğeri ise sol tarafta sol tıklama tuşunun yanında bulunuyor.

Cihazın sol ve sağ tıklama tuşlarının ortasında minicik bir led bulunuyor. Microsoft Arc’ı açtığımız zaman bu ışık bir süre yeşil yanmakta. Eğer pillerimiz bitecek duruma gelirse buradaki ışık kırmızı oluyor ve sizi uyarıyor. Microsoft Arc’ın aslında bir başka özelliğide burada ortaya çıkıyor. Katladığınız zaman dikkat ederseniz Microsoft Arc’ın bu yeşil Led ışığı kapanıyor. Tamamiyle sönüyor. Yani cihaz pil yememesi için katlandığı zaman kendini kapatmakta.

Microsoft Arc Faremiz, Usb mini alıcısı, taşıma kılıfı, garanti belgeleri ve kullanım belgeleri kutu içerisinden çıkmakta.

Özellikleri;

2,4 GHz – 10 metre Kablosuz Menzili
Taşınabilirlik için Katlanabilir Özelliktedir
Kaydırma Tekerleği
Pil Durumu Göstergesi (yeşil-kırmızı led)
Mikro Alıcı Verici farenin tabanına saklanır.
Windows Hızlı Uygulama Geçişi (Tek bir tuşu tıklatarak açık pencereler arasında kolayca geçiş yapın.)
4 Özelleştirilebilir Tuş
Her İki Elden Rahat Kullanım
Ergonomik Tasarım
Dizüstü Bilgisayarlar için Tasarlanmıştır
Gizlenebilir Alıcı
Lazer Teknolojisi
6+ Aylık Pil Ömrü
3 Yıllık Sınırlı Donanım Garantisi

“Microsoft Arc Mouse İnceleme” üzerine 3 yorum

  1. laser olduğu yukarıda belirtilmiş, laser mouse’lar cam yüzeyde çalışır diye biliyorum..

    Cevapla

Yorum yapın