Elektronik Ürün Alışverişi

“Teknoloji”; Ondan kaçmanız mümkün değil! Pek çok insan için dünyayı daha kolay ve neşeli kılan bir şey. Fakat herkesin hemfikir olduğu kötü bir tarafı var:

KORKUNÇ DERECEDE PAHALI!

Evet, teknoloji pahalıdır. Ama daha ucuza alışveriş yapmak da her zaman mümkün. Aşağıda elektronik ürünler satın alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini basitçe anlatmaya çalıştım.

Gerçekten Ne İstediğinizi Bulun

Bu kulağa komik gelebilir ama aramaya başlamadan önce ne istediğinizi bilmeniz gerek. Kendinize şöyle sorular sorun;

 • Ona niye ihtiyacım var?
 • Ondan beklediğim performans ne?
 • Ne kadar hayatımda olmasını istiyorum?
 • En iyi markalar hangileri?

Bu sorulara yanıt vermek aramalarınızı daraltmanıza yardımcı olabilir ve nerelere bakmaya başlamanız gerektiği konusunda fikir verebilir. Ben bir tatil planı yapmadan ve İnternet’te bir çözüm aramadan önce her zaman bu zihinsel kontrol listesini kullanırım.

 • İhtiyacım olan ekran boyutu ne?
 • İhtiyacım olan hafıza ne kadar?
 • Hangi programları kullanacağım?

Nerelere Bakmanız Gerektiğini Bilin

İyi bir fırsat bulmanın ipucu nereye bakmanız gerektiğini bilmektir. Yani, Kolomb’un şans eseri Amerika’yı keşfetmesi gibi iyi bir fırsata denk gelebilirsiniz, ancak genellikle kaybolur ve bıkarsınız ve çareyi kalabalık bir mağazaya gitmekte bulabilirsiniz. Teknoloji alışverişlerinizde bakmanız gereken yerler aslında bu konuda profesyonelce iş yapan ve satışlarda müşteri memnuniyetini düşünen platformlardır.

 • n11 (hemen hemen her şey için)
 • kliksa (bilgisayarlar ile ilgili hemen hemen her şey için)
 • teknosa (bilgisayarlar ve elektronik ev ürünleri ile ilgili hemen hemen her şey için)
 • mediamarkt (bilgisayarlar ile ilgili hemen hemen her şey için)
 • gittigidiyor (hemen hemen her şey )
 • hepsiburada (adı üstünde)

Özel ihtiyaçlarınız için başka belirli yerler de vardır, ancak bunlar başlangıç için en uygun mağazalar. Beğendiğiniz ürünler için en iyi fırsatları bulduğunuzda, “öde” butonuna tıklamadan önce daha detaylı bilgiler almaya çalışın, müşteri yorumlarına muhakkak göz atın!

Hediye Çeklerinin ve İndirim Kuponlarının Peşine Düşün

Günden güne online alışverişe olan güvenin arttığını bizzat yaşayıp tecrübe ediyoruz.  Artan güvenle birlikte yükselen tüketici potansiyelini en iyi derecede kullanmak isteyen mağazalar da kendi masraflarını bir anlamda aşağıya çekmek için müşterilerini online alışverişe teşvik etmeye çalışıyor.

Haliyle hediye çekleri, ücretsiz kargo kuponları, yüzde indirimi yapan kupon kodları gibi bir sürü fırsat seçeneği çıkıyor ortaya.

Aslında indirim kuponlarını en aktif şekilde kullananlar genellik moda mağazaları oluyor. Teknoloji ağırlıklı mağazalarda sınırlar fazla geniş değil. Yukarıda sıraladığımız mağazaların çoğunluğu hediye çeki ve indirim kuponları gibi araçları stokta kalmış ürünlerini pazarlayabilmek amacıyla kullanıyor. Yani bu kuponları kullanarak en güncel ürünleri almanız pek mümkün değil. Diğer bir ifadeyle yeni modeli çıkmış bir ürünün eski sürümlerini indirim kuponlarını kullanarak fiyatı azıcık daha düşürebilirsiniz

Peki İndirim kuponları nasıl bulunur?

Her konuda olduğu gibi bunda da yine Google’dan yardım alıp satın almak istediğiniz ürünle ilgili kuponlar için arama yapabilirsiniz. Ya da bu işi sizin için yapan kupon sitelerini takip edebilirsiniz. Ben genellikle picodi.com’u kullanıyorum. Ağırlıklı olarak moda ürünleri olsa da birkaç kez hepsiburada indirim kodu kullandığım oldu. Fakat yukarıda da belirttiğim gibi son model bir ürünü indirim kodu kullanarak ucuza alma hayali kurmayın lütfen.

Araştırma Yapın

Yukarıdaki siteleri kullanarak, ürünleri kıyaslayabilir, müşteri yorumlarına bakabilir ve seçeneklerinizi gerçek anlamda daraltabilirsiniz. Artık birkaç alternatifiniz olduğuna göre, sıra cihazları test etmeye geldi demektir. Aşağıdaki adreslerde derinlemesine profesyonel ürün yorumları bulabilirsiniz;

Bloglar, forumlar veya chip.com.tr, teknoseyir.com, shiftdelete.net, pcworld.com.tr…

Bu yerler kıyas testleri içeren tam detaylı yorumlar, pratik kullanımlar ve her şeyden iyisi, görseller sunuyor! Bir ürünü incelemek ve ihtiyacım olan her noktaya değinip değinmediğine bakmak üzere bu adresleri ziyaret etmeyi seviyorum. Bu yorumlardan bazılarının ön yargılı olduğuna eminim, ama sadece önemli olduğunu düşündüğünüz şeylere bakmaya ve cihazın nasıl işlediğinizi görmeye ihtiyacınız var.

Tecrübeli İnsanlara Danışın

Tüm bu sürecin en önemli adımı budur. Bu noktada, tüm fırsatları internette incelemiş ve seçeneklerinizi daraltmak için derinlemesine araştırma yapmış durumdasınızdır. Artık söz konusu cihaza sahip güvendiğiniz insanlara sorular sormanız ve onlardan gerçek geri bildirimler almanız gerekiyor. Belki ürünü test etmek için onu bir saatliğine ödünç almayı teklif edebilir ve aklınıza gelen soruları not edebilirsiniz.

Cihazın sahibine dürüstçe fikirlerini sorabilirsiniz. Hiçbir mağaza çalışanından işitemeyeceğiniz en dürüst cevapları ürünü deneyimlemiş kişilerden alabilirsiniz.

Sözün Kısası

Elektronik ürünler zordur. Teknoloji o kadar hızlı değişiyor ki, cihazınız satın aldığınız tarihten 2 yıl sonra çağ dışı hale gelebiliyor. Yukarıdaki adımları izleyerek (özellikle ilk 2 adımı) tam olarak istediğiniz şeyi alabilir ve bu süreçte oldukça fazla  tasarruf edebilirsiniz.

“Elektronik Ürün Alışverişi” üzerine bir yorum

Yorum yapın