WordPress 4.3 Billie

Açık kaynak kodlu, GNU lisansı ile yayınlanan dünyanın en çok kullanılan içerik yönetim sistemi WordPress’in yeni versiyonu 4.3 Billie çıktı.

Güncellemeyi yönetim paneli üzerinde görebilirsiniz. Her zamanki gibi güncelleme yapmadan önce Database ve FTP yedeği almanızı tavsiye ederim. 

WordPress 4.3 sürümünde birçok yenilik bizleri karşılıyor. Standart temaların da bu özellikleri desteklemek için yeni güncellemeler çıkardığı dikkatinizi çekecektir.

Dikkatimi Çeken Yenilikler;

Menüleri artık daha da özelleşiyor.

Canlı ön izleme ile sürükle bırak yaparak menüleri kolayca oluşturabiliyoruz. Hepsi özelleştiricinin içinde canlı önizleme ile yapabilirsiniz. Yeni özelleştirici tasarımı mobil dostu ve erişilebilir arayüzü ile karşımıza geliyor.

Biçimlendirme Kısayolları

Dikkatimi çeken bir diğer nokta da yazı editöründeki yenilikler oldu. Yazı editöründe metinler için “#” işareti, “.” işareti ve “*” işareti gibi kısayollar oluşturulmuş. Bu sayede çok daha hızlı yazı yazabilir duruma geldik. Bu işaretler bir nevi kısayol gibi düşünülmüş. Mesela # işareti kullanarak başlık atabiliyoruz. Birkaç ## işareti ile alt başlığı kullanabiliyoruz.

WordPress 4.3 içindeki biçimlendirme kısa yolları ile yazım hızı artıyor. Artık liste oluşturmak için yıldız kullanın, rakamlar ile başlıklar oluşturun. Akışınızı bozmaya gerek yok. metniniz * ve # ile güzel iş yapıyor.

Site İkonları

Benim en çok ihtiyaç duyduğum şey, ikonlar olmuştur. Sitemiz üzerinde tarayıcı ikonları tasarlayarak, özelleştirme yapabiliyoruz. Tema değiştirseniz dahi, bu ikonlar kullanılmaya devam edebiliyor!

Site ikonları sitenizi, tarayıcı sekmeleri, yer imleri menüleri ve mobil cihazlardaki ana ekranlarda yansıtıyor. Özelleştirici içinden sitenize özel ikonunuzu eklemeniz yeterli! Tema değiştirseniz bile sabit kalacaktır.

Güçlü Parolalar Oluşturun!

Dikkatimi çeken bir diğer yenilik de kullanıcılar için parola yönetimi oldu. WordPress’in bu konuda geç bile kaldığını söylemek gerekiyor. Artık kullanıcı parola ekranlarında ne kadar güvenli ya da ne kadar güvensiz şifre oluşturduğumuzu bize söyleyebiliyor. Bu sayede güçlü şifre kullanımı da sağlayacaktır.

Artık parolalar e-posta ile iletilmek yerine parola sıfırlama bağlantısı gönderilecek. Sitenize yeni bir kullanıcı eklediğinizde ya da profilini düzenlediğinizde, WordPress otomatik olarak güvenli bir parola oluşturacak.

Bu özelliklerin dışında birçok hata düzeltmesi ve yenilikle karşımıza çıkan WordPress 4.3 sürümünün hoşunuza gideceğini düşünüyorum. Güncellemek isterseniz şimdilik İngilizce versiyonu yayında. Çok kısa bir sürede Türkçe çeviri ekibi de güncelleme yayınlayacaktır.

Aşağıdaki videodan yenilikleri seyredebilirsiniz….

Ne dersiniz?

“WordPress 4.3 Billie” üzerine 2 yorum

Yorum yapın