Elveda Dmoz, Hoşçakal ODP!

Dünyanın en büyük Açık Dizin Projesi Dmoz, 14 Mart 2017 tarihi itibari ile kapanıyor! Evet, Dmoz 14 gün sonra tamamen kapanacak ve tarihin tozlu diskleri arasında eski bir dev olarak yerini alacak…

Editörleri arasında yer aldığım Dmoz projesinde; 2008 yılından bugüne kadar binlerce siteyi inceleyerek aktif olarak görev yaptım. Editörlere birkaç gün önce, dün ise tüm dünyaya kapanacağı kesin tarihi veren Dmoz İnternet dünyamın en keyif aldığım ve en önemli gördüğüm parçalarından biriydi.

Yaklaşık olarak 9 yıldır görev yaptığım, bambaşka insanlarla tanıştığım ve keyif aldığım bu proje maalesef ki kapanıyor. Özellikle de İnternet dünyasında Türkçe sayfalar için önemli bir kaynak haline gelen Dmoz’un kapanma haberini duyurmak benim için çok zor oldu.

Dünya genelinde kaliteli ve özgün web sayfalarının listelendiği açık dizin projesi Dmoz, 5 Haziran 1998 yılında Yahoo dizinine alternatif olarak yayına başlamıştı. Önceleri çok fazla eleştirilen Dmoz, büyük başarılara imza atmış gönüllü editörleri ile 19 yıl boyunca İnternet dünyasına hizmet etti.

Dmoz’da yer alabilmek, Dmoz’da listelenmek gibi kavramlar pazarlama uzmanları, SEO uzmanları ve popülerlik için büyük bir başarıydı. Yıllar geçtikçe bu popülarite kimi zaman arttı kimi zaman azaldı. Ancak düne kadar dijital pazarlamacıların ve SEO uzmanlarının olmazsa olmazları arasında yer alıyordu Dmoz’da listelenmek…

Dmoz’da özgünlük ve kalite ön plandaydı.

Her ne kadar birçok siteyi reddetmek zorunda kalsak, tepki alsak bile, editörlerin geneli itibari ile çok güzel işler yaptığına şahit oldum. Maalesef ki içeride olan biteni dışarıya aktaramıyorduk. Ancak içeride kabul edilmeyi veya reddedilmeyi etkileyen en önemli hususun özgün ve kaliteli olmanın dışına çıktığını pek görmedim.

Elbette ki istisnalar vardı. İnsanlardan para isteyen, görevini kötüye kullanan hatta sırf düzenleme sayısı yüksek görünmesi için saçma sapan siteleri ekleyen editörlerimiz de oldu. Bunları bir kenara bırakıyor ve yaptığımız güzel işlerle Dmoz’u hatırlıyorum.

Kapanma sebebine birkaç nedend sıralanıyor. Özellikle de kullanım amacının ve sınıflandırma sisteminin artık arama motorlarınca kullanılmadığının altı çizilmekte…

DMOZ, 14 Mart 2017 itibariyle kapanıyor.

Ülkemizde onlarca editörü bulunan DMOZ, web sitelerinin SEO çalışmaları kapsamında sıkça tercih edilen bir platform olarak öne çıkıyordu. Ancak dün sitenin anasayfasında yayınlanan ve şu anda da erişilebilen duyuru ile 14 Mart itibariyle DMOZ’un kapanacağı açıklandı.

Bu açıklamaya göre, Açık Dizin Projesi Dmoz 14 Mart tarihi itibari ile tarihin tozlu diskleri arasında yerini alacak!

Büyük bir projenin sonuna gelindi.

DMOZ, insanlar tarafından sınıflandırılmış Web içeriğini barındıran en geniş kapsamlı veritabanıydı. İnternet kullanıcılarından oluşan editör kadrosu, Web’deki kaynakların keşfini sağlayan kolektif bir çalışma ortaya koyuyordu. Bu projenin kapanmasıyla İnternet dünyasında büyük bir boşluk olacağını, hatta Türkçe içerikler için bir veritabanı eksikliğini hissedeceğimi söylemek istiyorum.

Alternatif geliyor!

Dmoz editör formunda yapılan açıklamalara göre (sadece editörler okuyabiliyor) AOL bütün yedekleri editörlerine vermeyi kabul ediyor. Bu sayede birçok alternatifi oluşacağını rahatlıkla söyleyebilirim. Özellikle de WORLD/TÜRKÇE için ayrı bir projenin de editörlerimiz tarafından hayata geçirilmesi planlanıyor.

Dmoz’un sadece World/Türkçe kategorisi altında 54.319 adet İnternet sayfası listelendiğini biliyor muydunuz? Elbette ki bir Dmoz olmak çok zor! Ancak Türkçe sınıflandırılmış içerik için büyük bir veritabanı olduğunu bu veritabanının da bir şekilde devam etmesi gerektiğini düşünüyorum.

Sözlerimi ODP’ye ve geride bıraktığım 8 yıla elveda diyerek tamamlıyorum…

“Elveda Dmoz, Hoşçakal ODP!” üzerine 5 yorum

  1. Abi benzer proje yapmayı düşünüyor musun veya bildiğin var mı dmoz editörleri arasında böyle bir proje yapacak?

    Yanıtla
  2. Kapanması iyi oluyor. Uzun süredir adı var şanı yok gibiydi. Ücret karşılığı site eklemeler oluyordu. Zaten Türkiye’de hiçbir etkinliği yoktu. Editörler para karşılığı site ekliyorlar. Dmozdan gelen hit bile çok az.

    Yanıtla
  3. Bizim editorler cok havali idi on Adet siteden. Biri onaylanmazmi.icerikleri gayet iyi olduklari halde. Neyse mevtanin arkasindan fazla konusmayalim ruhu sad 😭 olsun

    Yanıtla

Yorum yapın