Evet! Takip Ediliyoruz.

Geçen gün haberi manşetlere taşınan Apple’ın iPhone cihazlarının takip edildiğinin iddasına ben de önceki yazımda yer vermiştim. Android ile ilgili haberler ise gecikmeden internet dünyasına yayılmaya başladı.  En sonunda ise Windows Phone 7 işletim sisteminin bizi takip ettiği, bir yerlere ispiyonlandığımızın kanıtı oldu.

Kısacası 3 baba işletim sistemi kullandığımız cihazların bilgileri, bulunduğumuz GPS koordinatları hatta cihaz ID’lerine kadar birçok bilgiyi kayıt etmekteydi.

Amerikan mantığı ne bekliyordunuz ki?

Printerları biliyorsunuzdur. Birçok yazıcı özelliklede yeni nesil yazıcılarda USD /dolar fotokopisini çekmeye çalıştığınızda çekmezler. Birçoğu koyu simsiyah bir sayfa çıkartır.  Bazıları ise hata verirler.  Kısacası parayı kopyalamamamız için ellerinden gelen şeyi ardlarına koymazlar. Koymasınlar da zaten…

Ferruh Mavituna üstadımın da söylediği gibi

“US government’i böyle bir gereksinim koymuş, herhalde 3 işletim sisteminin birden bunu yapmasi tesadüf olamaz.”

Aynen yazıcılarda olduğu gibi yazıcılar ile dolar banknotlar yazdıramazsınız.  Aynı durum işletim sistemleri için de geçerli gibi görünüyor.  Üç işletim sistemi de  bizi takip ediyormuş da haberimiz yokmuş.

Bugüne kadar itiraf etmemiştiler.

Sizi takip ediyoruz diyecek değiller ya doğal olarak inkar etmekteydiler. Fakat akıllı güvenlik uzmanları sayesinde bu durum ayyuka çıktı diyebilirim.

Önce Apple’ın iPhone’larının takibi ortaya çıktı. Ardından Google’ın müthiş işletim sistemi Android bizleri takip ediyordu. Şimdilerde ise Windows Phone işletim sisteminin kullanıcıları takip ettiği ortaya çıktı.

Tesadüfe bak üç Amerikan şirketi her ne hikmetse bizi takip ediyormuş.  Üstelik bazıları konum bilgisini doğru almak içinmiş. Bir diğeri bir hata imiş öbürü ise pil ömrünü uzatmak içinmiş…

Cihazların takibi sırasında konum bilgilerinizi bir kenara koyarsak Microsoft’a, Google’a ve Apple’a giden / gidebilecek bu bilgiler arasında cihazınızın seri numarası, wifi ağlar, enlem ve boylam koordinatlarınız …

Kim bilir belki başka bir bilgi de gönderiyor olabilirler.  Ne gönderdikleri bizim için, özel hayatımız için, güvenliğimiz için hatta diğer birçok şey için önemli olabilecek ya da hayati bilgiler olabilir…

Düne kadar insanları takip etmek için kullandıkları yöntem telefonlarını operatörler vasıtası ile dinlemekti. Şimdilerde ise teknolojinin getirdiği yenilikler ve hayatımızın sanal dünyaya kayması ile çok daha basit bir duruma geldi. Artık ne yediğimizi bile bilen Google’dan sonra Apple’ın nerede gezdiğimi,  Microsoft’un nerelerde takıldığımı bilmesine şaşmamak lazım..!

Artık güvenli diye bir şey kalmadı… Belki de hiç olmamıştır?

“Evet! Takip Ediliyoruz.” üzerine 7 yorum

 1. 35 yıldır amerika dünyayı dijital dünyayı ve ortamı dinliyor abi ECHELON ile, bıraktım işletim sistemlerini, telefonları…

  Yanıtla
 2. Yanılmıyorsam Google’ın ofisi bir ülkede takip edildiklerini söyleyen ,dava eden insanlar yüzünden polis tarafından birkaç kez basılmıştı. Herkes insan davranışlarını öğrenip ticarete dökme peşinde bencede.

  Yanıtla
 3. Beni dinlesinler, benimle ilgili istatistik tutsunlar. Sıkıntı yok.
  Zaten anonim bilgi gönderilsinmi diye sorulduğunda hep işaretlerim.

  İzlesinlerki benim uygulamayı kullanımıma göre düzenleme yapsınlar bir sonraki sürümlerde.

  Dinlesinlerki karşıma ona göre reklam çıkarsınlar, ilgimi çekebilecek şeyler olsun. Saçma sapan reklam görmemden iyidir.

  Yanıtla
 4. Bu şaşırılacak birşey değil fikrimce.. 🙂

  Windows lisans anlaşması (Hep Nefret ederim söylemekten; “EULA”) sonuna kadar ve anlayarak okursanız; Bill amcanın windows’unuza izinsiz ve haberiniz olmadan istediği şeyi yükleyebilir imasını yapan maddeyi görürsünüz.

  Oh, Evet izliyoruz sizi, ama izlememizin sebebi sizlere daha iyi servis sağlamak ve sizleri güncel tutmak. bla bla..

  Yanıtla

Yorum yapın