Yasakta Yasak..!

Dün gece parlayan BTK yasak listesi sosyal ağlarda ve diğer birçok  platformda tepki ile karşılandı. Hosting firmalarına BTK tarafından gönderilen bir listede belirlenmiş olan 138 kelimenin domain isimlerinde ve içeriklerde kullanılması durumunda bu alan adlarının yasaklanması istenilmiş durumdaydı. Buna göre BTK tarafından belirtilmiş olan kelimeler “İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun”a dayanılarak çıkarılan kanun gereği hosting firmalarına belirli kelimeler gönderilerek önüne geçilmek istendi.

Fakat kelimeler o kadar garipti ki sakıncalı sözcük diye “Etek, yasak” gibi kelimeleri de içlerinde barındırmaktaydı. Bir kere bu ayrımı hosting firmalarına yüklemek işin içinden çıkılmaz bir durum ortaya çıkarıyordu.  Kelimeleri incelediğimde açıkçası çok şaşırdığımı itiraf etmeliyim.

Kelimeler 3 gruba ayrılmıştı.

I- NUMARALI KELİME GRUBU

Bu kelime grubunda Alan adı olarak barındırılmaması gerektiği belirtiliyordu. İyi güzel bu gayet normal birçok şeyin belki önüne geçilebilir.  Fakat  kart sokma makinesi diye bir alan adım varsa? Bu tip durumda ne yapacağım? Gibi soru işaretleri aklımıza getirdi. Aynı soru işaretini host sağlayıcı firmalarında aklına getirdiğine eminim.

II- NUMARALI KELİME GRUBU

Alan Adı Olarak Barındırılmaması Gereken En Geniş Liste olarak karşımıza geldi. Burada işi biraz daha geliştirmiştiler.

III- NUMARALI KELİME GRUBU

İçerikten Kontrol Etme Şeklindeydi. Kısacası içeriğinizde belirlenen bu kelimeler arasında “Haydar“, “Yasak“, “Etek” gibi kelimelerde mevcuttu. Kısacası  bir internet sitesi içeriği içerisinde “Etek” kelimesi geçerse maalesef ki siz de bu yasaktan payınızı alacaktınız.

O kadar tepki gösterdik ki sonunda BTK açıklama yapmak zorunda kaldı diyebilirim.  Kelimeleri görseniz mutlaka siz de tepki gösterirdiniz.  28 Nisan. 2011 Perşembe günü yani bugün BTK bir açıklama yaptı.

Yapılan açıklamada herhangi bir yasağın söz konusu olmadığını bildirdiler. Fakat hosting hizmeti veren firmalara gönderilen mail içeriği açıkçası hiç de öyle olmadığını gösteriyordu. Bir uyarıdan ziyade bir nevi kapatma kararından farksızdı. Zaten piyasada yüzlerce küçük firma var. Dava ile ceza ile uğraşmaktansa direk kapatırım diye düşünenleri aklıma getirdiğimde durumun ne kadar vahim sonuçlar doğurabileceğini gösterdi.

Bu kelimelerin bir kısmını blogumda kullandım. 1700’den fazla yazı yazdım ve en azından 100 tanesinde bu kelimeler geçiyordur.

Peki ne olacak? Beni de mi kapatacaklar?

BTK’dan yapılan açıklamada bazı alan adlarını ve içerikleri konusunda vatandaşların yoğun olarak şikayet ettiklerini ve bu içeriklere karşı tedbir alınması gerektiği savunuluyordu. Kurarsın bir bilişim birimi gelen şikayetleri değerlendirip ilgili siteler hakkında işlem yaparsın. Fakat bu şekilde davranılması açıkçası içimde farklı bir şüphe uyandırmıştı. Hele ki “Haydar”  ve “Etek” kelimelerini bu işe dahil etmek işin içinden çıkılmaz bir hal alınacağını ortaya koymaktaydı.  Bu kelimeler 138 kelimeden sadece 2 tanesi.  Düşünsenize 138 yasaklı kelimenin eş anlamlılarını, bitiştiklerinde çıkacak anlamları? Belki de bu yüzden binlerce site bir anda kapatılabilecekti?

”5651 sayılı yasa kapsamında yer sağlayıcılara 1 numaralı anahtar kelime grubunun geçtiği alan adlarının barındırılmaması, 2 numaralı anahtar kelime grubunun alan adından ve 3 numaralı anahtar kelime grubunun ise içerikten kontrol edilerek gerekli önlemlerin alınması amacıyla gerçekleştirilen bildirimden ibarettir.

Bu sözcüklerle ilgili yasaklama söz konusu olmayıp, yer sağlayıcıların katalog suçlardan birini işleyen siteleri tespit etmelerini kolaylaştırmak için sunulmuş anahtar sözcüklerden ibarettir.”

Neyse en azından BTK bir adım geri atarak yaptığı yeni açıklamada bunun bir tedbir olduğunu yasaklama olmadığını belirtti. İçime su serptiler diyebilirim. Fakat şunu gördüm ki eğer kalkıpta tepki göstermezsek bir etek yüzünden blogumuz, firma sitemiz yada forumumuzun şalteri bir anda indirilebilir.

Bu yüzden dün twitter hesabımdan daha önce yapmış olduğum “Devlet Erkanı” listesindeki herkese tek tek @ isim şeklinde bu soruyu sordum.  Bir kişi haricinde hiçkimseden bana cevap gelmedi. Belki de bu konu hakkında birçoğunun bilgisi yoktu. Belkide bu konu hakkında direk olarak açıklama yapmaktan çekindiler. Yada beni kale almadılar. Fakat tepkiler bir çığ gibi büyüyünce geri adım attılar. Zaten geri adım atmasalar bile bir hosting firması barındırdığı alan adlarının içerikleri ile nasıl baş edebilirdi ki?

Onlar da BTK’ya biz bu işi yapamayız diye cevap yazacaklardı. Yazmalıydılar. Çünkü sürekli içerik üreten bir siteyi kontrol etmek kolayken binlerce siteyi kontrol etmek çok zordur.  Hele ki sağlam bir database’si varsa bu işi bir yazılımla yapmak zorunda kalacaklardı.

O yazılım da  metinETEK.com’u direk bloke edecekti. Yada haydarHAYDAR.com’u  yada kANAListanbul.com’u veya kORALgiyim.com’u  hatta bir adım daha öteye geçip benim blogumu bu yazı içeriğinde “SEX” kelimesi geçtiği için kapatacaktı. Belki de “Etek” kelimesi geçtiği için…

Yasaklayarak nereye kadar önü alınabilir ki?  Kapattığınız zaman adam gidip  30 dakika içerisinde s2yim.com gibi bir alan adı alır. Kaldığı yerden devam eder.  Hiç crack sitelerine son zamanlarda bakmıyor musunuz?  Adamlar CRACK kelimesi sansürlendiği için Windows 7 Crack diye yayın yapmıyorlar.  Windows 7 ilaç diye yayın yapıyorlar.  Kısacası Crack = İlaç haline getirdiler. O zaman “İlaç” kelimesi de mi yasaklanacak?

Bu durum bir kez daha gösterdi ki… “Bilişimcilerden, bilgisayardan, internetten, iletişimden, sosyal medyadan” anlayan kişilerden oluşan ve “Site kapatarak kafamızı sadece kuma gömdüğümüzü” bilen site kapatma ile bu işin önüne geçilemeyeceğini bilenlerden oluşan bir kurum kurulmak zorunda…

Ben gönüllüyüm kardeşim. Ücretsiz olarak bu işi yaparım. Ücretsiz olarak bu işi yapacak 100lerce kişi bulabilirim… Hatta Ci han Kal’oğlu’da bana yardımcı olur 🙂

Not: Yasaklı kelimeler listesine Gelecekonline.com üzerinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca BTK’nın açıklaması da ayrıntılı olarak yer verilmiş.

“Yasakta Yasak..!” üzerine 7 yorum

 1. Bir yandan doğru bir yandan yanlış bir karar bence. Neden doğru, çünkü internette o alan adlarını kullanan çok fazla site var ve bunlar oldukça zararlı içerik barındıran siteler. İnternette özgürlük olmalı ama bu siteler gerek virüsler, gerek dolandırıcılık, gerek se çocuk istismarını en fazla kullanan siteler olduğundan yasaklamaları ilk kez doğru buluyorum. Neden yanlış, çünkü bazı kelimeler farklı kelimelerle mecazi anlamda kullanabiliyor ya da şimdi ismi haydar olan kişiler site açamayacaklar mı? Hoş bunlarada çare bulurlar 🙂 hydr filan diye ama bence biraz üzerinde daha çalışılmalı. 🙂

  Cevapla
 2. Çok merak ettiğim domainler var. Beşiktaşlılar yandı bir kere. besiktasforza.com vb gittiler. Sonra glo baldiz ayn.com bunlar ne yapsın şimdi? Delinin biri kuyuya taş atmış miasli BTK da aynısını yapıyor ve bütün akıllılar ne yacağız diye şaşırıyor. Muhtemelen içerik incelendikten sonra uyarı ile çözülecektir diye düşünüyorum.

  Cevapla
 3. Yasakların insanları yasaklanan şeye daha çok yaklaştırdığı ve daha çekici kıldığı ortada. Yasaklayarak aslında üzerine itiyorlar insanları bu zararlı içeriklerin. Bu tamamen bilinçlendirme ile alakalı. BTK ‘dan yapılan son açıklamaya göre bu kelimeler yasaklanmamış sadece bilgilendirme amaçlıymış.

  Kaynak : ntvmsnbc.com/id/25207665/

  Cevapla
 4. Merhaba, benim merak ettiğim kurum bu yazıyı gönderirken üzerinde konuşup fikir birliğine vardımı yoksa tek kişi metni yazdı ve kimselere danışmadan karar verip herkese mail mi attı. İlk seferde okuyup anlamak zor, ikinci seferde okuduğun zaman kafanda hemen soru işaretleri oluşmaya başlıyor. Yazılanların garip olduğunu düşünmeye başlıyorsun. Şaka gibi bir tarafı var yaşananların. Bu insanlar günümüzde dünyanın bilişim üzerine inşa edilmesine tanıklık ederken bilişimden ve yaşananlardan o kadar uzak görünüyor ki insanın inanası gelmiyor, okumadan düşünmeden bu yazının insanlarla paylaşılmasını kınıyorum. Böyle bir kurumda çok daha güzel işlere imza atmak yerine böylesi davranışların sergilenmesi gerçekten bizler ve geleceğimiz için acınası bir durum. Böyle kararlar 3 -5 kişinin tekelinde bilgiden yoksun ve dar bakış kalıplarıyla yürümez, yürütülmez.

  Cevapla
 5. merhabalar…
  yani şimdi hotmail.com.tr (hot 2.gurupta) de yasaklanacak.
  ayrıca ( tamam bir çok cinsel içeriklilerde kullanıyor ama) free aslında özgür yazılımcıların kelimesidir internette… ve herkeze açık anlamını ifade eder… yani ilk türk işletin sistemi PARDUS ( gururumuz)… open office ( free) gimp (free)…
  daha binlerce free sayabilirim….bunlardamı yasaklanacak….desenize…billy amca microsoftta milyarlarına milyarlar katacak…yazıklar olsun

  Cevapla

Yorum yapın