Excel ve Word dosyalarına nasıl şifre konur ? Peki Şifremi unutursam ?

Excel ve Word dosyalarına nasıl şifre konulacağını merak eden arkadaşlar için tekrarlamak istedim aslında bu yazıyı yazmaktaki amacım Excel ve Word dosyalarına şifre koyduğunuzda şifreyi nasıl kırabileceğinizi anlatmak için bilmeyen arkadaşlara ön bilgi vermek maksadıyla bir giriş yaptım.

Şifre koymak istediğimiz Excel dosyamızı açıyoruz. Dosya menüsünden Farklı kaydet yapıyoruz.

excel.JPG

Açılan bölümde araçlar menüsünden genel seçenekler menüsüne geliyoruz. İşte bu ekranda sizlere Açma ve Değiştirme parolası soruyor.

Sadece açma parolası girebilirsiniz. Bunu yaptığınızda dosyayı şifrelemiş olacağız. Şifreyi girip tamam yaptığımızda şifreyi bizden tekrar isteyecektir. Tekrar onaylıyoruz ve kaydet yapıyoruz. Artık Excel dosyamız şifreli. Şimdi dosyamızı yeniden açarsak eğer bizden parola isteyecektir. Bu parolayı girince dosyamız karşımıza çıkar aksi taktirde dosyamız hiçbir şekilde açılmayacaktır.

excel_2.JPG

Peki Değiştirme parolası nedir ?

Eğer ki açma parolasının yanında birde değiştirme parolası girersek o zaman dosyayı tekrar açtığınızda öncelikle sizden açma parolasını isteyecektir. Açma parolamızı girdikten sonra hemen ardından değiştirme parolası soracaktır.

Bu ne işimize yaracayak ? diye soracak olursanız

Aslında güzel bir durum. Kullanıcılara açma parolasının şifresini verirsiniz. Değiştirme parolasının şifresini bilmedikleri için SALT OKUNUR olarak açmak zorunda kalacaklar ve dosyanız üzerinde düzeltme işlemi gerçekleştiremeyecekler demektir.

Yani extra bir güvenlik diyebilirim.

Sonuç olarak excel veya word dosyalarınıza kolaylıkla şifre koymayı öğrendik. Yazımın ikinci bölümünde ise Excel ve Word dosyalarına konulan şifreleri nasıl kırabileceğinizden bahsedeceğim.

Yazının ikinci bölümüiçin tıklayınız. Düzenlendi….

“Excel ve Word dosyalarına nasıl şifre konur ? Peki Şifremi unutursam ?” üzerine 19 yorum

Yorum yapın

teakolik hamza şamlıoğlu blog logo

Wordpress altyapısını kullandığımız bu sistem, Sunucu Çözümleri firmasında yüksek performans sağlayan özel sunucularda barındırılmaktadır. Görüntülemek için en iyi Chrome tarayıcı, 1920x1080 çözünürlük ve Full HD Android telefonlarda çalışır. Ayrıca Sitedeki içeriği istediğiniz gibi çarpabilirsiniz. :)