Şifre kırmak ve Şifre güvenliği

Merhaba arkadaşlar şimdi en can alıcı kısma geliyoruz. Excel ve Word dosyalarına nasıl şifre konur ? Peki Şifremi unutursam ? Yazımızın devamı olarak sizlere Word Excell dosyalarının nasıl şifre kırılır bölüme geçiyoruz. Öncelikle belirteyim.

Bugün sizlere Word ve Excel şifresi kırmayı göstereceğim. Şifre kırma işlemi esnasında şifrelerinizin ne kadar önemli olduğunu ve nasıl şifre koymamız gerektiğini öğreneceğiz.

Hack anlatmıyoruz. Hack öğretmiyoruz. Bu uyarıyı yaparak sizlere Şifrenizi unuttuğunuz zaman nasıl çözebileceğinizi göstereceğim. Aynı zamanda bu makalemde GÜVENLİĞİNİZ için kullandığınız şifrelerin ne kadar GÜVENLİ olduğunu göreceksiniz.

Gelelim konumuza önceki makalemde yazdığım gibi bir excel yada word dosyanıza şifre koydunuz ve şifrenizi unuttunuz ? Ne yapacağım ? diye telaşlanmanıza hiç gerek yok.

Hemen şunu söylemek isterim ki nasıl ki bir önceki makalede gördüğünüz gibi bir Word yada Excel dosyasına şifre koymak çok basit ise şifreli bir dosyayıda kırmak o kadar basit aslında…

Aşağıdaki Videoda ayrıntılı olarak izleyebilirsiniz.(Henüz Video hazır değil )

GİRİŞ :

Öncelikle şifreyi kırmak için iki program öneriyorum. Birincisi Advanced Office XP Password Recovery programı diğer test programımız ise Office Key programı ikisi ile şifre kırmayı test edeceğiz. Bir Microsoft Office Excel yada Word dosyasını masaüstümüze oluşturacağız. Sonrada bu dosyalara şifre koyarak programların nasıl şifre kırdığını ve hangi tip şifrelerde ne kadar işe yaradığını görebileceğiz.

TEST :

Test düzeneğimizi kuralım. Masa üstümüze 2 adet dosya oluşturuyoruz. Birincisi Word ( Doc ) ikincisi ise Excel ( XLS ) bu dosyaları oluşturduktan sonra Elcomsoft.Com adresinden Advanced Office XP Password Recover programını indirelim. Kısıtlı sürümünü indirip kurabilirsiniz.

Ben test etmek için birde Lostpassword.Com adresinden Office Key Demo programını indirdim.

1. Program
Office Key programı demo versiyonunu kurdum. Demo olması sebebiyle şifreleri kırdığı zaman sadece 2 karakterini gösteriyor. Sorun değil önemli olan şifreyi kırması…

2. Program

Advanced office password recover programı bu programı zaten kullanmaktayım. Bende Full sürümü mevcut. Hemen başlayalım…

Öncelikle masaüstümüze bir tane Word dosyası oluşturuyoruz ve bu word dosyamızı şifreli olarak kayıt ediyoruz.

Şifremizi Word dosyamıza “tea” olarak belirledik. Basit ve küçük bir şifre… Şimdi dosyayı açtığımız zaman bizden şifre isteyecektir. Eğer ki şifreyi girmessek dosyamızı açamayız. Peki şifremizi unutursak ?

Gördüğünüz gibi şifre istiyor. Varsayalım ki şifremizi unuttuk..

1. Programımızla şifreyi kırmayı deneyelim…
Office Key programı ile şifreyi kırmak için program içerisindeki RECOVER butonuna basarak masaüstüne oluşturduğumuz Word dosyamızı göstereceğiz.

Şifre kırma işlemi başlayacaktır.

Şifreyi birkaç saniye içerisinde kırdı…………….

File-Open password: [te*************] (no brackets ) gördüğünüz gibi şifremizi File–Open Password kısmında bize yazdı. te***** Demo sürümü sebebiyle 2 karakter gösteriyor ama şifremizi doğru buldu..

Basit ve kolay bir şifre denedik ve Program mantık olarak ilk önce kendi içerisindeki Word list dediğimiz sözlüğünü kullanmaya başladı.

Starting Dictionary attack with mutations…
Dictionary file: dict.txt, 3 mutation(s), 0 mistype(s), length: [1 – 15]
Symbol set: 0123456789abcdefghijklmnopqrstuvwxyz

Gördüğünüz gibi ilk önce kendi içerisindeki dict..txt dosyasını kullanarak şifre denemeleri yaptı. Eğer ki sözlüğünde şifremizi bulamasaydı o zaman Symbol set dediğimiz karakterleri tek tek deneyecekti.

Buradan çıkartacağımız şu :

Eğer ki bir yerde şifre kullanacaksanız o zaman şifrenizi iyi belirlemeniz gerekiyor. Hemen program içerisindeki sözlüğe bir göz atalım isterseniz ?

Sözlük tabiki ingilizce birçok programda ingilizce , türkçe, ispanyolca vs… sözlükler ekleyebilmektesiniz. Sözlük eklemek basit. Ayrıca sözlüğe sizde kelimeler ekleyebiliyorsunuz.

Peki İngilizce değilde Türkçe bir kelime kullansaydık yine şifreyi çözebilecek miydi ? Hemen bakalım .
Şifremizi “fare” olarak değiştirdik. Hemen programımızı açarak tekrar şifreyi kırmasını bekleyelim.

Gördüğünüz gibi : tested 167,478 passwords in 00sec yani 167bin şifre denemesini birkaç saniye içerisinde gerçekleştirdi ve şifremizi buldu …

File-Open password: [fare***********] 🙂

Tabi bu kadar basit bir şifre kullanırsanız olacağıda budur. Hacker’in birisi hemencik şifreyi kırabilir..

Siz siz olun hotmail… Bilgisayar şifreleri ,,, kredi kartı şifreleri banka şifreleri…. vs.. her ne olursa olsun şifrelerinizde bu kadar basit ve kolay bir şifre kullanmayın…

2. Programımız bakalım acaba o bu kadar basit sürede şifreyi kırabilecek mi ?

Advanced Office password recover programı … hemen programa şifreli word dosyamızı gösterelim ve şifre kırmaya başlayalım …

Şifreyi anında kırdı….

12495 tane şifre denedi ve bir saniyede şifremiz “fare” kelimesini buldu.

Password for this file : fare olarak karşımıza çıkarttı.

Şifremizi biraz uzatalım isterseniz birde sadece rakam deneyelim ?

Şimdi Word dosyamıza 0123456 olarak şifresini değiştirdik. Bakalım ne olacak…
Advantec Password recover programımızı denedik ve şifreyi bulamadı neden mi ?

Çünkü sözlüğünde ve algoritmasında böyle bir şifre denemesi girilmemiş programın Brute-Force attack kımından bahsedeceğim. Bu bölümde işte asıl kullanılan şifre kırma yöntemlerinden birisidir.

Gördüğünüz gibi şifreyi çözemedi bizde Brute-force attack kullanacağız.

Bu bölümde istediğimiz şekilde şifre çözme metotları var.
ALL PRINTABLE : tüm karakterleri deneme yapar.
SPACE : boşluk karakterinide deneme yapar.
!@ : !’^+%&/ gibi karakterleri deneme yapar.
A-Z : Büyük harfleri dener..
a-z : küçük harfleri deneme yapar.
0-9 : Rakamları deneme yapar.

Şimdi ben Rakam deneme yapması için rakamları seçtim bakalım bulabilecek mi ?

Söylemeyi unuttum…
Minimal lenght : En az kaç karakterden başlayacak.
Maximal lenght : En fazla kaç karaktere kadar çıkacak.

Yani şifreyi ortalama 7 karakter olarak düşünürsek 5 karakter denemeden başlar 10 karaktere kadar çıkar.

Başlayalım bakalım.

Kırdı .. . Şifremizi bize gösterdi…. Hemden 3 -5 saniyede…

Peki şifremizi hem harf hemde rakam kullansaydık ne olacaktı ?

Deneyelim bakalım ….

Şifremizi “tea123456” olarak değiştirdim.

Programın ayarlarından a-z ve 0-9 seçiyorum program hem harf hemde rakam kullarak deneme yapacak.

İşlem başladı Gördüğünüz gibi hızla ilerliyor ama henüz çözemedi .Yani hem harf hemde rakam olan bir şifre kullanırsak o zaman program çok daha geç yani çok daha uzun sürede şifreyi kıracaktır. Elinde sonunda kıracak ama işlem biraz sürecektir. Burada şifrenin güvenliğini öğreniyoruz. Her nerede olursa olsun ister hotmail de ister kredi kartında isterseniz başka bir yerde şifre kullanın … Hiç fark etmez…

Önemli olan güvenlik için bir şifre kullanacaksanız bu şifreyi de güvenli hale getirmek için Rakam + Harf hatta gerekirse Rakam + harf + karakter kullanın ve ne kadar uzun bir şifre kullanırsanız o kadar uzun bir şifre kırma süresi olacaktır.. .

Şimdi program 5 haneye kadar olan şifreleri denedi… 6 haneli şifrelere geçiş yaptı… 7 – 8 -9 haneye kadar deneyecektir. Bizim şifremiz tea123456 olarak belirlediğimiz için tam 9 haneli bir şifre haline geldi ve kırılması uzun sürdü…

Bu günlük bu kadar bir sonraki makalemde sizlere şifre güvenliğinden bahsetmeye devam edeceğim… http://www.teakolik.com

“Şifre kırmak ve Şifre güvenliği” üzerine 24 yorum

 1. Arkadaşım önce teşekkürederim bu açıklamalar için. Ama wordde şifre maduru biri olarak söylediğin şeyleri aynen yapmama rağmen, programlar şifreyi kırıdılar belgeyi açmadılar. Kısıtlı sürüm olduğu için belgeyi göstermiyor. Ben yardım istiyorum senden. Bu belgeyi mutlaka açmam lazım. Başka ne deneyebilirim?

  Yanıtla
 2. ya ben çok acil rica ediyorum bi word dosyam war ve şifresini unuttum içindekiler çok önemli..önerdiğiniz programları denedim ama bulamadı..acaba türkçe karakterle ilgisi war mı..açık bi şekilde tarif eder misiniz?

  Yanıtla
 3. Şifreyi muhakkkak ki kırar program önemli olan a-z 0-9 !’^+% bütün karakterleri deneme yaptırmandır. Biraz zaman alır sadece.

  Yanıtla
 4. ya ben yapıcam ama word excel programı yok indirdim oldu dio ama genede sayfa cıkmıo napıcam lütfen yardım et ya

  Yanıtla
 5. dediğiniz şeylerin hepsini yaptım ama
  <<<>>>
  şeklinde bulmadığını söylüyor.
  Benim şifrem 9 yda 8 haneli ma en son 7 hanneye kadar arma yapıyor brute forcedan max ve mini ve rakam armasını seçtim ama hala harfleri ve 4 haneli armaları yapıyor ve 7haneden sonra bulamadı diyo acaba denem sürümü olduğu içinmi?
  bu dosyayı mutlaka açmam lazım!…

  Yanıtla
 6. slm ben şifre kırmayı çok öğrenmek istiyorum ama olmuyo size birinin msn sini versem benim için kırarmısınız

  Yanıtla
 7. merhaba şifre kırma progamını denedim ama başarılı olamadım sohbet günlüklerimdeki şifremi unuttum ve bulamıyorum çok önemli benm için yardımcı olursanız sevinirim

  Yanıtla
 8. Bilgisayarıma format atmak için önemli word ve excel dosyalarımı hariçi hard diske yüklemiştim. Bazı word ve excel dosyaları şifreli idi. Format sonrası bilgsayarımdaki bütün dosyalar silindi. Harici hard diske yüklediğim şifreli Word ve Excel dosyalarını açamıyorum. Word dosyaları DOCENX-Datei, Excel dosyaları ise XLSENX-Datei uzantıları almış. Şifreli bu dosyaları nasıl açabilirim.

  Yanıtla
 9. bana bi adres verseniz ve bende dosyayı oraya göndersem, siz çözseniz olur mu? ben denedim ama olmadı @TEAkolik

  Yanıtla
 10. ben office key programını kurup sizin dediğiniz gibi yaptım ve dediğiniz gibi şifreyi de buldu hatırladım şifreyi giriyorum ama yine de word belgesi açılmıyo yardımcı olursanız çok makbule geçer

  Yanıtla
 11. ben sana bı dosya gonderem onun sıfresınıı kır bakalımm ben kıramadım senın dedıklerının hepsını yaptım admın olmuyorr

  Yanıtla
 12. iyi günler….şifre kırmak artık çok kolay diyorsunuz fakt ben günlerdir uğraşmama rağmen kıramadım……pc program bilgim fazla yoktur…..bana yalın bir dille anlatarak yardımcın olabilirmisiniz?

  Yanıtla
 13. ben bir şey soracaktım . internetten indirdiğimiz şifreli excel word onları masaustune ındırdıkten sonra da onların şifrelerini de kırabılıyor mu bu program ?

  Yanıtla
 14. kardeş bunu alacam da ben ama bombom GEASCH BANKA ŞİFRESI LAZIMM BANA şifre kırırcı numara bulursam alırmısısn ben kuponnn

  Yanıtla

Yorum yapın