Ext4 Dosya Sistemi Linux 2.16.19rc1-mm1 ile geliyor.

Linux-watch.com ‘daki haberde hard disk’lerinin terabyte sınırlarına ulaşmasıyla ext3 dosya sisteminin 21. yüzyıl hard disklerinin kapasite gereksinimlerini karşılayamayacağına ilişkin açıklamalar çıkmıştı bir süre önce ve buda ortada. Bunun üzerine kernel geliştiricileri ext4 dosya sistemi yapısının deneme sürümünü biz kullanıcıların deneyimlerine sundular.

İyi bir kernel programcısı olarak bilinen Andrew Morton, 10 Ekim’de Linux kernelleri arasına ext4 dosya sistemini eklemiş Yeni dosya yapısının bölüm (hacim,alan) başına 1024 Petabyte kapasite desteklediği belirtiliyor.

(1 Petabyte = 2^50 (iki üzeri elli) byte.)

Ayrıca yeni dosya sistemi “extent file writing” destekliyor. Yani bir dosya kopyalandığı yada kayıt edildiğinde bellekte dosyanın sonuna sonradan veri eklenebilir düşüncesiyle devamlılık sağlayacak bir alan ekleniyor. Sonradan olan eklemeleri bu bölüme yazabilmek için böylece dosyanın üzerine tekrar yazıldığında, veri bellekte ayrı alanlara dağıtılmak zorunda kalmıyor. Yani bir programı çalıştırdığınızda HDD üzerine dağılmış olarak veri yazılı ise o zaman HDD den veriyi okuyup işlemesi uzun sürdüğü için performansıda etkiliyordu. Şimdiki sisteme göre bir dosya ve ileride o dosyaya yapıalabilecek eklemelerde diskin aynı bölümüne yazıldığı için diskin performansını olumlu yönde etkiliyor.

Bu da sistem performansınızı artırıyor.

Yorum yapın