Facebook Güvenlik Durumu Kontrolü’nü Artık Kullanıcılar da Devreye Sokabilecek

Facebook, Güvenlik Durumu Kontrolü özelliğini, doğrudan kullanıcıların devreye sokabileceği biçimde güncellediğini duyurdu.

Güvenlik Durumu Kontrolü, bir kriz anında sevdiklerinize güvende olduğunuzu bildirmek ve krizden etkilenen bölgedeki insanlardan haber almak için hızlı ve kolay bir yol sunuyor. 2011 yılında Japonya’da meydana gelen tsunami felaketi sonrası geliştirilen özellik ilk olarak insanların sadece doğal afet durumlarında iletişim kurmalarına yardımcı olmak amacıyla kullanıma sunulmuş, 2015 yılında ise diğer büyük kriz durumlarında da kullanılmaya başlanmıştı.

İnisiyatifi topluluğa veren bu yeni güncelleme sayesinde artık bir kriz durumunda Güvenlik Durumu Kontrolü’nün kendileri ve bölgedeki diğerleri için yararlı olup olmadığına kullanıcılar karar verebilecek.

Daha önce birçok toplumsal olay yaşamıştık ve Facebook bazı durumlarda “Güvenlik Kontrolü” uygulamasını aktif etmemişti. Bu sebeple tepki gösterdiğimizi de hatırlıyorsunuzdur.

Özellik bugüne kadar sadece Facebook’un ilgili ekibi tarafından aktive edilebiliyor ve karar verilirken kriz durumunun kapsamı, boyutu ve devam süresi dikkate alınıyordu. Söz konusu bu yeni güncelleme ile Güvenlik Durumu Kontrolü artık Facebook kullanıcıları tarafından da aktive edilebilir hale geldi.

Güvenlik Durumu Kontrolü, kullanıma sunulduğu günden bu yana teknolojinin insanlara yardım etmede ne kadar etkili bir rol oynayabileceğinin önemli bir simgesi haline geldi. Güvenlik Durumu bildirimleri sadece 2016’da bir milyar insana ulaştı. Özellik, kullanıma sunulduğu günden bu yana aralarında Türkiye’de meydana gelen olayların da dahil olduğu pek çok durum için aktive edildi.

Umarım inci sözlükçülerin eline düşmez!

Yorum yapın