Facebook Güvenlik ve Cep Telefonunuz..!

Facebook’a üye olmayan yoktur heralde.  Ben son 1 yıldır kullanıyorum.  Özelliklede bu platforma üye olmamak için epeyli kastırmıştım. Sonunda pes ettim ve üye olmaya karar verdim.  Bu tip platformlara üye olmamamdaki en büyük etken kişisel bilgi güvenliğidir.  Benim de herkesle paylaşmak istemediğim bilgilerim var. Özelliklede bu tip bilgilerimi bilgisayarım da dahil birçok araç ve platforma sokmuyorum.

Facebook gibi birçok platform bu tip bilgileri saklamak için opsiyon sunmaktadır.  Fakat yine Facebook gibi birçok sosyal ağ ve platform gizlilik ilkelerini kafasına göre değiştirmektedir.  Güvenip verdiğimiz bilgiler bir süre sonra 16 yaşındaki yaramaz bir çocuğun koca Facebook’u hackleyip tüm bilgileri internet alemine dağıtması yada sabah kalktığınızda Facebook’un gizlilik ilkelerini kafasına göre değiştirmesi yüzünden açık hale gelebilmekte.

Dikkatinizi çekmek istediğim ise Cep telefonunuz…

Facebook gizlilik ayarlarınızı yapıyor musunuz? Pek sanmam ama birçok kişinin yapmadığına eminim.  Hele ki Cep telefonu ve diğer özel bilgileriniz.  Facebook’u eğer sadece samimi arkadaşlarınızı eklemek için kullanıyorsanız sorun yok. Ama bir network oluşturmak için kullanıyorsanız yada tanıdık tanımadık herkesi ekliyorsanız size hatırlatmak istediğim ufak bir nokta var.

Benim Facebook Ağımda  yaklaşık olarak 1000 kişi var.  Tabi arkadaş olarak eklediğim birçok dostum saygı duyduğum insanlar olsa da birçok bilgimi saklı tutmaktayım.  Peki siz?

Mesela Cep Telefonunuz sizin için ne kadar önemli?

Eğer benim arkadaş listemdeyseniz sizin cep telefonunuzu görebildiğimi unutmayın. Tabiki bunun gibi birçok bilgi… Facebook her ne için düşünmüş bilmiyorum ama arkadaşlar sekmesi altına bir “Telefon Rehberi” eklemiş.  Birçok arkadaşımın cep numarasını buradan görebilmekteyim. Tabi ki sizde görebilmektesiniz.

Size tavsiyem eğer Cep telefonunuz sizin için özel bir bilgi ise ya rastgele sallayın, ya da tanımadığınız ve güvenmediğiniz kişileri listenize eklemeyin… Resim de de görüldüğü gibi binlerce insanın cep numarası bu şekilde rahatlıkla alınabilmekte…

Hatırlatmak istedim…

“Facebook Güvenlik ve Cep Telefonunuz..!” üzerine 5 yorum

 1. facebook nasil buyuk bir hizla yayilip dagildiysa ayni hizda patlayip yok olacak. Dunya nufusunun buyuk bir oraninin tum kisilik ve ozluk bilgilerinin Zuckerberg isimli bir zibidide olmasi bence milletler arasi bir sorun.

  Ogrencilik doneminde anketorluk yaptigim icin iyi bilirim. Bir kisiye adini sordugunda anketor olarak sana vermek istemez cogusu yada telefonunu adresini vs. Ancak facebookta giydigi dona kadar teshir eder. Insanlar boyledir..

  Yanıtla
 2. Era bana kalırsa facebook’un henüz çok ama çok uzun bir ömrü var, popülaritesi artarak devam edecek, neredeyse üye olmayan kalmadı zaten, aslında böylesine devasal bir yapıya ömür biçmek bile anlamsız geliyor bana, bir nevi uzvumuz halini aldı ve alışkanlıklar kolay kaybolmuyor, hiçkimse facebook’a karşı kayıtsız kalamayacağı gibi kolaylıkla ayrılamazda.

  Yanıtla
 3. İş sosyal paylaşıma kalsa, tercihan kaldırılır edilir. Gerekli gereksiz mağazalara verdiğiniz telefon/e-posta adreslerinin kaça ‘pazarlandığını’ hesaplamalı önce, ‘kol saati kazandınız’ mesajları Facebook’tan gelmiyor malumunuz üzere :))

  Yanıtla
  • Bu kişisel bilgilerinizin güvenliğidir. Resimde de görebileceğiniz gibi 1000 tane cep numarası var. Benim yerimde bir mağaza sahibi olsaydı ne yapardı? Alıp bol bol SMS çekmez miydi? Bu kişisel bilgi güvenliğidir.

   Yanıtla

Yorum yapın