Facebook Öne Çıkar Özelliği Aktif Oldu!

Facebook son yıllarda müthiş bir şekilde yeniliklerle karşımıza geliyor. TimeLine’dan sonra daha neler göreceğiz derken Facebook HighLight özelliğini aktif etti. Konu hakkında dün Simto Alev güzel bir yazı kaleme aldı. Ben de bugün sizlere HighLight özelliği konusunda kendi izlenimlerimi aktarmak istiyorum.

Yıllardır söylenir, “bunu paylaşmazsan Facebook paralı olacak” diye… Sonunda bir nevi de olsa gerçek olduğunu söylebiliriz. Facebook’un bu yeni “Öne Çıkar” özelliği ücretli olarak kullanıma sunuldu. Facebook ana sayfasında haber kaynağı üzerinde bir paylaşım yaptığınız zaman yeni paylaşımlar geldikçe sizin paylaştığınız içerik aşağılara doğru iner ve kısa bir süre sonra kaybolur. Hele ki 500+ arkadaşınız varsa paylaştığınız şey haber kaynağı (News Feed) üzerinde pek fazla kalamayacaktır.

Bunun yanı sıra zaten birçok arkadaşınızın ya da sizin paylaşımlarınız maalesef ki her zaman haber kaynağı üzerinde durmuyor.  En son  hangi arkadaşınızın profiline girdiyseniz, en son kimlerin gönderilerine beğen “Like” yaptıysanız ya da yorum yaptıysanız Facebook bu aktivitelerinizi göze alarak haber kaynağını oluşturuyor. Bu sebeple, göndermiş olduğunuz bir paylaşım her arkadaşınızın haber kaynağı üzerinde görülmemektedir.

Bir arkadaşınızın gönderisi, paylaşımı hemen önünüze düşerken başka bir arkadaşınızın (etkileşim içine girmediğiniz) gönderisi hemen önünüze gelmeyebilir. Ya da hiç görmeyebilirsiniz. Taki o arkadaşınızın profiline bir göz gezdirene kadar… Kısacası Facebook ana sayfası (haber kaynağı) bu tarz etkileşimleri hesaplayarak haberleri yayınlamakta…

İşte Facebook Highlight (Öne Çıkanlar) özelliği tam bu sırada devreye giriyor…

Bu özellik başta da söylediğim gibi belirli bir ücret karşılığında sunulmakta. Tüm arkadaşlarınızın Facebook ana sayfasında (Haber kaynağı) en tepede gözükmesi ve tüm arkadaşlarınızın yapmış olduğunuz paylaşımı görmesini sağlamakta. Eğer bir güncellemenizi, paylaşımınızı öne çıkar özelliğini işaretleyerek ödeme yaparsanız ve paylaşırsanız, o sırada online (çevrim içi) olan tüm arkadaşlarınızın Facebook ana sayfası üzerinde görülecektir.

Online olmayan arkadaşlarınız ise Facebook’a giriş yaptıklarına ana sayfalarında bu güncellemeyi (Facebook üzerinde highlight yaptığınız paylaşımı) görebilecekler.  Elbette ki tepede durmuyor.  Bir kez arkadaşınıza göründükten sonra diğer güncellemelerle birlikte hızla aşağılara inmekte ve bir süre sonra ana sayfa üzerinden kalkmakta.

Paylaşım yaptığınız ve Facebook Highlight ile öne çıkardığınız güncellemenin saati, arkadaşlarınızın online olmaları, o sırada popüler başka konular olmaması gibi birçok etken var. Bu sebeple ne kadar süre geçerli olacağı veya ne kadar süre yukarıda kalacağı konusunda bir şey söylemek yanlış olur.

Facebook belli bir zaman aralığı içerisinde, Highlight olarak paylaştığımız içerikleri arkadaş listemize bir defa da olsa göstermeyi hedeflemektedir.

İçeriğimizi haber kaynağı üzerinde paylaştıktan sonra hemen altındaki “Öne Çıkar” butonuna bastığımız zaman bize bir pencere açarak cep telefonu, kredi kartı, Paypal gibi seçenekler çıkararak ödeme yapmamızı istiyor. Ücreti ise 0,70 TL olarak gördüm. Eğer cep telefonunuzdan ödemek isterseniz (faturanıza yansıyor) 1TL ücret istemekte.

İlk başlarda 2USD gibi bir ücretle teste açılan Facebook Highlight (Öne çıkar) özelliği bazı kişilerde 0,90TL, 2TL gibi ücretlerle de aktif olabiliyor.  Ödeme seçeneklerine geniş bir şekilde yer verilmiş. İster mobil, ister Paypal, isterseniz kredi kartı gibi seçenekleri kullanabilirsiniz.

Paylaşımı yaptık, öne çıkar özelliğini seçtik ve ödeme yaptık diyelim. Bundan sonra beklemeye başlıyoruz. Paylaşım yaptığımız yazımız, bağlantımız ya da içeriğimiz herkesin karşısına tek tek çıkmaya başlıyor.

Bu özellik henüz tam olarak aktif olmadı. Facebook kullanıcılarına teker teker açılıyor. İşlem çok basit ve rahat bir şekilde tamamlanıyor.

Peki ne işe yarayacak?

Eğer benim gibi bir blog sahibi iseniz önem verdiğiniz ve herkesin okumasını isteyeceğiniz yazılarınızı Facebook üzerinde paylaşıp, herkese sunabilirsiniz. Kan arayanlar, eleman arayanlar gibi farklı ve önem arz eden paylaşımlarda da etkili olacağına eminim. Yazımı paylaştıktan 1 saat sonra bu yazıyı yazıyorum ve sürekli birileri gelip yazımı okumaya başlıyor. Yazı içeriğimdeki online kişi sayısı saat 22:30’u geçmesine rağmen 10’dan aşağı inmedi.

Bu özellik Fan sayfaları için de geçerli mi?

Markaların bu özellikten haberi var mı? Bilemiyorum. Fakat öğrendikleri anda bu özelliği sıklıkla kullanacaklarına eminim. Çünkü Fan sayfaları üzerinden yapılan paylaşımlara da Highlight butonu eklenmiş. Fakat şuan için ödeme sayfasını açmıyor.

Şuan yaptığım testte Fan sayfam üzerinde kullanırken Highlight butonu çıktı. Öne çıkar dediğimde ise popup ödeme sayfasını açmadı. Eğer markalar için de bu özelliği aktif ederlerse bol spamlı günler yaşayacağımızı garanti edebilirim.  Bu sayede markalar ve şirketler Fan sayfaları üzerindeki paylaşımlarına Highlight  ekleyerek tüm Fanlarının haber kaynaklarında en az bir kere de olsa en tepede çıkacaklar.

Fan sayfalarına açılmasa bile, Fan sayfası yöneticileri ve işin biraz daha seed edilmesini isteyenler muhakkak ki 3-4bin takipçili kendi kişisel hesapları üzerinden Fan sayfalarının gönderilerini ya da reklamlarını yaparak Highlight özelliğini kullanacaklarına eminim…

Şimdiden yeni Highlight özelliğimiz hayırlı olsun… Bol spamlı günler dilerim 🙂

Yorum yapın