Facebook Özür Diliyor…

Fraudulent_FacebookMeşhur sosyal ağlarımızdan biri olan Facebook biraz önce bir e-posta gönderdi. “Facebook’tan önemli mesaj” başlığı ile attığı e-postada, yakın bir zamanda Facebook üzerindeki özel bilgilerimin başkaları tarafından görülebildiğini okudum.

Facebook geliştikçe ve popülerliği arttıkça, illegal dünyasının da ağzını sulandırıyor. Bugün birçok saldırının merkezinde ya da dolaylı olarak Facebook kullanıldığını görüyoruz.

Facebook üzerinde son yıllarda tartışılan en önemli konulardan bir tanesi kişisel bilgiler olarak karşımıza çıkıyor. Sürekli olarak kullanım koşulları ve telif hakları gibi bildirgelerini ve sözleşmelerini güncelleyen Facebook, artık hükümetlerden bile tepki almaya başladı.

Son zamanlarda Facebook yönetimi kişisel bilgilerimize başkaları tarafından erişilmesi konusunda hassas davranıyor. Hatta istihbarat örgütlerinin iştahını kabartan Facebook, her seferinde de bu bilgilerin paylaşılmadığının altını çizerek karşımıza geliyor.

Tabi yersen…

Biraz önce aldığım e-posta içeriğinde ise kişisel bilgilerimin ve paylaşımlarımın önemli olduğunu, korumak için ise Facebook yönetiminin çok yorulduğunu öğrendim. Milyarlarca dolarlık firma elbette ki en büyük gelir kaynağı üyelerinin kişisel bilgileri olunca birazcık yorulsun değil mi?

Her ne kadar paylaşmıyorum dese bile firmalar Facebook üzerinde “sadece İstanbul’da ikamet eden, 25-35 yaş arasında, sadece kadınlar, ilgi alanında kırmızı ayakkabıyı seven kadınlar” şeklinde hedeflemeleri ve hedef kitlelerine ulaşan reklamlar için bizlerin kişisel bilgilerini ve ilgi alanlarını kullanılıyor. Direk olarak bu datalar verilmese de, kişisel bilgilerimiz bir şekilde kullanıma hep açık olacak…

Neyse…

E-postaya devam edelim. Onlar kişisel bilgilerimizi korumak için yırtınırken bir yandan da teknik bir sorun oluşmuş. Bu teknik sorun yüzünden yaklaşık olarak 6 milyon kişinin kişisel bilgileri (ad, soyad, telefon, e-posta gibi..) yanlışlıkla başkaları tarafından ulaşılabilir bir hale gelmiş.

Bu hata yüzünden Facebook üzerindeki bilgilerimize başkalarının ulaşıldığını tespit etmişler. Neyse ki müdahale edilmiş. Ciddi bir şekilde de bunu araştırdıklarını ve düzelttiklerini söylüyorlar.

Sorun Facebook arşivini indirme aracında tespit edilmiş. Bu araç Facebook üzerindeki tüm bilgilerimizi depolayarak bize sunuyordu. Facebook üzerindeki tüm fotoğraf ve diğer paylaşımlarımızı bu araç sayesinde indirip, saklayabiliyorduk.

Her ne hikmetse, bu araç başkalarının e-posta ve telefon gibi bilgilerini de saklıyormuş. Sonra bu araç ile, kişisel bilgilerini yedekleyen arkadaşlar çatır çatır başkalarının da bilgilerini indirmiş olduğu…

Benim bu teknik arızada başkaları tarafından indirilen bilgilerim aşağıdaki gibi belirtilmiş.

İş Cep Telefonum: ********2222
İş e-postam: h*************@s**********.com
İş e-postam: h****@******.c**.tr
Özel e-postam: t******k@******.com
Özel e-postam: t******[email protected]
Özel e-postam: t******[email protected]

E-posta içinde söylenilene göre bu bilgilerime birkaç kişi sahip olmuş.  Çok fazla kişiye yaymamışlar, en azından 2000 kişilik networküme hediye de edebilirlerdi…

Neyse lafın özeti, 6 milyon insanın kişisel bilgileri teknik bir arıza sebebi ile birilerinin eline geçmiş…  Bu bilgilerin cep telefonu, e-posta gibi olduğu görülüyor. Facebook yetkilileri o kadar yoğun çalışıyorlar ki buna da vakit ayırıp bir güzel sistemdeki teknik arızayı düzeltmişler.

Unutmadan bazı bilgilerim çok eski, şuan profilimde olan bilgilerde bazılarını kaldırmıştım. Bu noktada da şu soru aklıma geliyor. Acaba bu olay aylar önce oldu da, şimdi mi karşımıza geliyor?

Neyse Facebook’a bilgilerimi mahalleye orospu ettikleri, pardon etmedikleri ve kısa sürede düzelttikleri için teşekkürlerimi sunarım 🙂

“Facebook Özür Diliyor…” üzerine 3 yorum

 1. Hocam cep telefonunuzu neden verdiniz. İleride böyle şeyler olacağını düşündüğüm için sürekli istesede ben cep telefonumu hiçbir zaman vermedim.

  Cevapla
 2. Hamza Abi,

  Peki sence ne kadar inandırıcı ve tutarlı bir açıklama bu? Bana da geldi aynı mailden de ondan soruyorum.

  Cevapla
 3. Bana da aynı mesaj geldi.. Bu yapılan teknik bır arıza nedeni ile de olsa hukuksuzdur ve bir özür dilemenin yetmeyeceği bir sonuc olusturmus olabılır.. Bu konuda neler yapabılcegımız yasal haklarımız acısından nasıl bır basvuru yapabılecegımız hakkında bılgınız var mı? Ayrıca mesajda, bılgılerımın aktarıldıgı kısının arkadasım olmadıgı ama tanıyor olabnılcegım bır kısı oldugu yazılmıs.. Bu nasıl bı sacmalıktır kı sen benım maıl adresımı ve telefonumu gızlılk sartını cıgneyerek baskasına verıyosun ve o kısının adını bılmek de benım en dogal hakkım o zaman.. Haksızmıyım arkadaslar?

  Cevapla

Yorum yapın